Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Віцепрезидент Світового конгресу українців, бразилець Вітторіо Соротюк розшукав своє коріння на Тернопільщині

«У когось із вас є прізвище Сиротюк чи Заборський?» – поцікавився Вітторіо Соротюк у мешканців Вертелки Тернопільської громади, які вийшли після Літургії з храму. Гість із далекої Бразилії завітав до села, щоби віднайти родичів.

Віцепрезидент Світового конгресу українців, бразилець Вітторіо Соротюк розшукав своє коріння на Тернопільщині

«У когось із вас є прізвище Сиротюк чи Заборський?» – поцікавився Вітторіо Соротюк у мешканців Вертелки Тернопільської громади, які вийшли після Літургії з храму. Гість із далекої Бразилії завітав до села, щоби віднайти родичів.

6 місяців тому Джерело:

Пан Вітторіо – адвокат і громадсько-політичний діяч, президент Українсько-бразильської центральної репрезентації, віцепрезидент Світового конгресу українців. Бразилець береже пам’ять про своїх предків і цінує своє українське коріння. Він  вважає, що його справжнє прізвище – Сиротюк, однак під час еміграції його предків помилково записали Соротюками. Раніше Вітторіо вже кілька разів прилітав в Україну з робочим візитом, навідувався і на Тернопільщину. Цього разу з ним вирушила в дорогу його дружина Еліяна. Попри низку ділових зустрічей у межах співпраці України і Бразилії подружжя Соротюків викроїло день для незабутньої зустрічі у селі Вертелка. 

 
– Історія еміграції українців до Бразилії сягає позаминулого століття. Нині українська спільнота на бразильській землі налічує майже 500 тисяч осіб. Мої прадід і прабабуся народилися у Вертелці на Тернопільщині. Я приїхав у це село рівно через 128 років після того, як мій прадід Семко (Симон) і його дружина Євфросіна (Заборська) виїхали до Бразилії. У 1895 році вони зібрали восьмеро своїх дітей, серед яких і мій дідусь, і вирушили за океан, – розповів Вітторіо Соротюк. – Бережу архівні документи про еміграцію моїх предків. Під час візиту в Україну я мав низку зустрічей у різних містах, побував у Західноукраїнському національному університеті в Тернополі. Та найбільше  хвилююча мить – коли завітав у село Вертелка. Дуже хотів навідатися туди і побачити, звідки походив мій дідусь. У Вертелці з 400 осіб населення половина – мої далекі родичі (усміхається, – авт.)!

 

 Приємно було обійняти їх, поспілкуватися. На цвинтарі на багатьох могилах вписані прізвища Сиротюк і Заборський. Хотілось би ще раз приїхати туди, але вже на довше, щоб встигнути більше всього довідатися про це село і його чудових людей. Звідси – моє коріння, тут – моє серце! 
Серед українських діаспорян у Бразилії багато вихідців із Тернопільщини, Львівщини, інших областей, усі вони вболівають за Україну. Чи не боявся я їхати в час війни? Всюди існує певна небезпека в світі, тому залишається вірити в краще. Дуже хочемо, щоб Україна скоріше перемогла. Вже сьогодні ми активно розробляємо проєкти співпраці між нашими країнами в економічному, освітньому, культурному напрямах.  Супроводжувала пана Вітторіо та його дружину до Вертелки професорка ЗУНУ Ірина Іващук, з якою бразилець товаришує тривалий час. 


– Ніколи не думала, що переживатиму такі емоції. Це був справді неймовірний день! Ми з паном Вітторіо відвідали Вертелку, звідки походять його предки. Коли я почула, що їдемо шукати його родину, бо він має своє родинне дерево, не мала слів. Нікого не знаємо у селі. «Неділя, то треба зайти до церкви, люди все знають», – такою була відповідь шанованого гостя. Поїхали. Були в церкві. І правда, люди знають усе. Знайшли родичів. Минув день, а емоції досі переповнюють. Як треба любити країну, з якої походять твої прадідусь і прабабуся, щоб вивчити мову, берегти традиції, культуру! – поділилася враженнями Ірина Іващук. 


Довідково. Вітторіо Соротюк народився 12 квітня 1945 року в бразилійському місті Прудентополіс. Закінчив юридичний факультет Федерального університету Парани. Навчався в Інституті досліджень розвитку Женевського університету (Швейцарія). Працював завідувачем Навчального центру ім. Уго Сімас при юридичному факультеті Федерального університету Парани. Брав участь у лівих студентських і профспілкових рухах, що боролися проти військової диктатури в Бразилії. У 1969-му  організовував акції протесту проти авторитарного режиму, за що кілька разів потрапляв до в’язниці. У 1970 році був вимушений емігрувати до Чилі, де на одному зі студентських мітингів познайомився з небогою президента Сальвадора Альєнде – Еліяною, яка стала його дружиною. У 1973 році повернувся до Бразилії. У 1980-му увійшов до групи засновників Партії трудящих.

 Упродовж 1983–1991 років працював адвокатом прокуратури Інституту надр, картографії і флори Парани. Обіймав посаду директора Інституту надр, картографії і флори Парани, належав до Національної ради довкілля. 1991 року став членом адміністративної ради банку «Банестадо». У липні-грудні 1992-го року обіймав посаду генерального директора секретарії довкілля уряду Парани. Згодом знову повернувся до прокуратури Інституту довкілля як адвокат. З грудня 1992-го по жовтень 1994-го працював спеціальним помічником губернатора Парани. У жовтні 1994-го став секретарем із питань довкілля уряду Парани. Впродовж 1996–2002 років працював в екологічній адвокатурі при неурядових організаціях з охорони довкілля. З 1997-го по 2002-й обіймав посаду заступника голови комісії з питань довкілля Союзу адвокатів Бразилії в Парані. Водночас брав активну участь у розбудові українських організацій у Бразилії. У 2002 році очолив наглядову раду Українсько-Бразильської центральної репрезентації. Нині викладає екологічне право на юридичному факультеті Університету Туіуті (м. Курітіба). Рідний брат Вітторіо є писанкарем, автором писанки в Українському меморіалі в Куритибі. 


Іванна ГОШІЙ 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Кролі гризуть клітки: що робити
У кролів усе життя ростуть зуби, які треба сточувати. Тому тварин варто забезпечувати твердим кормом. Інакше вони гризтимуть клітки.
4 години тому
10 причин додати полуницю у свій щоденний раціон
Сезон смачної ароматної літньої ягоди у розпалі. Не пропустіть момент насолодитися нею, адже вона неймовірно корисна для організму.
4 години тому
У Тернополі відкрили Алею пам’яті загиблим захисникам
З нагоди Дня Героїв України на бульварі Тараса Шевченка урочисто відкрили алею пам’яті загиблим в російсько-українській війні військовослужбовцям «ПАМ’ЯТАЄМО! НЕ ЗАБУДЕМО! НЕ ПРОБАЧИМО!». На Алеї розміщені фото з інформацією про наших військових, які загинули в російсько-українській війні від 2014 року, Героїв Тернопільської громади.
9 годин тому
За рік вдалося розмінувати близько 20 тис. кв. км сільськогосподарських земель
Нині замінованою залишається практично третина території країни, при цьому левову частку цієї території становлять землі сільськогосподарського призначення. Тому особлива увага українських саперів приділяється розмінуванню саме цих територій. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга.
10 годин тому
386 трактористів навчаються за кошти держави
А загалом від початку року 9 тис. українців отримали ваучер на навчання за кошти держави на загальну 70 млн гривень. Станом на зараз сума ваучера на може перевищувати 30280 гривень. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно.
10 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.