Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Віцепрезидент Світового конгресу українців, бразилець Вітторіо Соротюк розшукав своє коріння на Тернопільщині

«У когось із вас є прізвище Сиротюк чи Заборський?» – поцікавився Вітторіо Соротюк у мешканців Вертелки Тернопільської громади, які вийшли після Літургії з храму. Гість із далекої Бразилії завітав до села, щоби віднайти родичів.

Віцепрезидент Світового конгресу українців, бразилець Вітторіо Соротюк розшукав своє коріння на Тернопільщині

«У когось із вас є прізвище Сиротюк чи Заборський?» – поцікавився Вітторіо Соротюк у мешканців Вертелки Тернопільської громади, які вийшли після Літургії з храму. Гість із далекої Бразилії завітав до села, щоби віднайти родичів.

1 рік тому Джерело:

Пан Вітторіо – адвокат і громадсько-політичний діяч, президент Українсько-бразильської центральної репрезентації, віцепрезидент Світового конгресу українців. Бразилець береже пам’ять про своїх предків і цінує своє українське коріння. Він  вважає, що його справжнє прізвище – Сиротюк, однак під час еміграції його предків помилково записали Соротюками. Раніше Вітторіо вже кілька разів прилітав в Україну з робочим візитом, навідувався і на Тернопільщину. Цього разу з ним вирушила в дорогу його дружина Еліяна. Попри низку ділових зустрічей у межах співпраці України і Бразилії подружжя Соротюків викроїло день для незабутньої зустрічі у селі Вертелка. 

 
– Історія еміграції українців до Бразилії сягає позаминулого століття. Нині українська спільнота на бразильській землі налічує майже 500 тисяч осіб. Мої прадід і прабабуся народилися у Вертелці на Тернопільщині. Я приїхав у це село рівно через 128 років після того, як мій прадід Семко (Симон) і його дружина Євфросіна (Заборська) виїхали до Бразилії. У 1895 році вони зібрали восьмеро своїх дітей, серед яких і мій дідусь, і вирушили за океан, – розповів Вітторіо Соротюк. – Бережу архівні документи про еміграцію моїх предків. Під час візиту в Україну я мав низку зустрічей у різних містах, побував у Західноукраїнському національному університеті в Тернополі. Та найбільше  хвилююча мить – коли завітав у село Вертелка. Дуже хотів навідатися туди і побачити, звідки походив мій дідусь. У Вертелці з 400 осіб населення половина – мої далекі родичі (усміхається, – авт.)!

 

 Приємно було обійняти їх, поспілкуватися. На цвинтарі на багатьох могилах вписані прізвища Сиротюк і Заборський. Хотілось би ще раз приїхати туди, але вже на довше, щоб встигнути більше всього довідатися про це село і його чудових людей. Звідси – моє коріння, тут – моє серце! 
Серед українських діаспорян у Бразилії багато вихідців із Тернопільщини, Львівщини, інших областей, усі вони вболівають за Україну. Чи не боявся я їхати в час війни? Всюди існує певна небезпека в світі, тому залишається вірити в краще. Дуже хочемо, щоб Україна скоріше перемогла. Вже сьогодні ми активно розробляємо проєкти співпраці між нашими країнами в економічному, освітньому, культурному напрямах.  Супроводжувала пана Вітторіо та його дружину до Вертелки професорка ЗУНУ Ірина Іващук, з якою бразилець товаришує тривалий час. 


– Ніколи не думала, що переживатиму такі емоції. Це був справді неймовірний день! Ми з паном Вітторіо відвідали Вертелку, звідки походять його предки. Коли я почула, що їдемо шукати його родину, бо він має своє родинне дерево, не мала слів. Нікого не знаємо у селі. «Неділя, то треба зайти до церкви, люди все знають», – такою була відповідь шанованого гостя. Поїхали. Були в церкві. І правда, люди знають усе. Знайшли родичів. Минув день, а емоції досі переповнюють. Як треба любити країну, з якої походять твої прадідусь і прабабуся, щоб вивчити мову, берегти традиції, культуру! – поділилася враженнями Ірина Іващук. 


Довідково. Вітторіо Соротюк народився 12 квітня 1945 року в бразилійському місті Прудентополіс. Закінчив юридичний факультет Федерального університету Парани. Навчався в Інституті досліджень розвитку Женевського університету (Швейцарія). Працював завідувачем Навчального центру ім. Уго Сімас при юридичному факультеті Федерального університету Парани. Брав участь у лівих студентських і профспілкових рухах, що боролися проти військової диктатури в Бразилії. У 1969-му  організовував акції протесту проти авторитарного режиму, за що кілька разів потрапляв до в’язниці. У 1970 році був вимушений емігрувати до Чилі, де на одному зі студентських мітингів познайомився з небогою президента Сальвадора Альєнде – Еліяною, яка стала його дружиною. У 1973 році повернувся до Бразилії. У 1980-му увійшов до групи засновників Партії трудящих.

 Упродовж 1983–1991 років працював адвокатом прокуратури Інституту надр, картографії і флори Парани. Обіймав посаду директора Інституту надр, картографії і флори Парани, належав до Національної ради довкілля. 1991 року став членом адміністративної ради банку «Банестадо». У липні-грудні 1992-го року обіймав посаду генерального директора секретарії довкілля уряду Парани. Згодом знову повернувся до прокуратури Інституту довкілля як адвокат. З грудня 1992-го по жовтень 1994-го працював спеціальним помічником губернатора Парани. У жовтні 1994-го став секретарем із питань довкілля уряду Парани. Впродовж 1996–2002 років працював в екологічній адвокатурі при неурядових організаціях з охорони довкілля. З 1997-го по 2002-й обіймав посаду заступника голови комісії з питань довкілля Союзу адвокатів Бразилії в Парані. Водночас брав активну участь у розбудові українських організацій у Бразилії. У 2002 році очолив наглядову раду Українсько-Бразильської центральної репрезентації. Нині викладає екологічне право на юридичному факультеті Університету Туіуті (м. Курітіба). Рідний брат Вітторіо є писанкарем, автором писанки в Українському меморіалі в Куритибі. 


Іванна ГОШІЙ 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
«Хлопці, будем жити!»
10 січня 2025 року Тернопільщина, на превеликий жаль, втратила відомого музиканта, артиста, співака, заслуженого артиста України Василя Хлистуна. І та пісня його «Хлопці, будем жити» відтоді постійним рефреном крутиться в голові паралельно із думками про те, що тепер уже тільки пісня, де звучить голос Василя Хлистуна у його такій впізнаваній манері, залишилася витати у піднебесних вищих сферах. І в записах, звичайно.
4 години тому
В Україні різко зросла зарплата чиновників
У час війни різко скорочуються соціальні стандарти, однак в середньому за рік зарплата чиновників становила 54,4 тис. грн і вона значно перевищує середній рівень по Україні. У грудні 2024 року середня зарплата в центральних держорганах склала 79,8 тис. грн. Порівняно із січнем (38,6 тис. грн) зарплата збільшилася більш ніж удвічі. Про це повідомляє Мінфін.
4 години тому
Символічне єднання двох областей заради єдності України
На межі Тернопільської та Хмельницької областей відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Соборності України. Представники обох регіонів зустрілися на мосту через річку Збруч, де провели символічну церемонію єднання.
5 годин тому
«Стріляли» в єдиний храм московського патріархату в Тернополі
В нашому обласному центрі залишився єдиний храм УПЦ (московського патріархату) – Кафедральний собор Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії, що на вулиці Коновальця. Вчора, 21 січня, отці з нього храму звернулися у поліцію та повідомили, що невідомі особи стріляли у собор.
5 годин тому
На Україну наступає грип: на Тернопільщині перевищено епідпоріг
За тиждень на грип, ГРВІ та COVID-19 в Україні захворіло понад 106 тисяч осіб, зареєстровано сім летальних випадків унаслідок ускладнень грипу та COVID-19. Наразі перевищення епідпорогу низького рівня зберігається лише в Тернопільській області. Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя.
5 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.