Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Подружжя Українців з Тернопільщини вирощує понад 200 сортів винограду і виготовляє з нього крафтове вино

Більш як двісті сортів винограду, вісімнадцять сортів яблунь, а ще сливи, груші, абрикос, черешні, ожина, смородина, малина і червона калина. Це все – садова колекція Лесі та Михайла Українців із Чорткова.

Подружжя Українців з Тернопільщини вирощує понад 200 сортів винограду і виготовляє з нього крафтове вино

Більш як двісті сортів винограду, вісімнадцять сортів яблунь, а ще сливи, груші, абрикос, черешні, ожина, смородина, малина і червона калина. Це все – садова колекція Лесі та Михайла Українців із Чорткова.

1 рік тому Джерело:

 

САД З ІТАЛІЙСЬКИМ ДОСВІДОМ

 

Розповідаючи про улюблену справу, якою працьовите подружжя займається вже одинадцять років,  Леся Українець згадує сонячну Італію. До цієї країни вона, як і багато наших жінок, поїхала на початку двохтисячних. Там працювала у сім’ї, господар якої займався виноградарством. 

 

– Сеньйор Ельвіо навчив мене і виноград садити, і вино робити, – розповідає Леся Василівна. – Він дуже хотів, щоби в нас у Чорткові був свій виноградник. Ельвіо часто спілкувався з моїм чоловіком Михайлом по скайпу, ділився своїм досвідом і агітував нас обох посадити сонячну лозу. Він спеціально поїхав зі мною на ринок і допоміг вибрати кілька виноградних кущів, які Михайло посадив біля нашої хати. Коли я їхала у відпустку додому, то після повернення сеньйор щоразу запитував мене, чи ми вже придбали земельну ділянку для саду. Однак на той час всі наші пошуки були безуспішні, тому що виноград не буде рости у будь-якій місцевості. Він любить світло і тепло. Йому потрібна сонячна ділянка, захищена від вітрів. Та одного дня Михайло зателефонував мені до Італії і сказав, що має для мене сюрприз: він таки знайшов необхідну ділянку і посадив 120 яблуньок. Словами не передати, яка я була щаслива. Шкода лише, що сеньйор Ельвіо не почув цієї приємної звістки, бо передчасно пішов із життя через важку недугу. 

 

 

АСОРТИМЕНТ НА ВСІ СМАКИ

 

Повернувшись до України, пані Леся повністю присвятила себе садівництву. Щосезону разом із чоловіком вони збирають високі врожаї груш, абрикос, черешні, малини, смородини, ожини. Яких вже дерев і ягідних кущів нема у їхньому саду! Лише яблунь вісімнадцять сортів – літніх і зимових. Серед найпопулярніших – Айдаред, Ренет Симиренка, Ремо, Чемпіон, Фуджі, Пінова. Плоди деяких зимових сортів зберігаються свіжими аж до червня. 

 

 

Біля саду господиня посіяла квіти. Хто проходить поруч – обов’язково зупиняється, щоби помилуватися їхньою красою.

 

Та найбільше у саду Українців – винограду. Понад тисячу кущів! 60 – промислових сортів і 160 – технічних, які господарі переробляють у вино. 

 

 

ЩО В ЛОЗУ ВКЛАДЕШ – ТЕ Й ВИРОСТЕ

 

Доглядають сад і виноградник Леся Василівна та Михайло Михайлович удвох. Усі виноградні премудрості подружжя освоює самотужки, багато інформації черпають на інтернет-форумах, вчаться й на власному досвіді. 

 

– Виноград – доволі своєрідна культура, – каже пан Михайло. – Один і той самий сорт на різних ділянках може проявитися по-іншому. Тому вибираємо тільки найпродуктивніші різновиди. Серед наших столових улюбленців – сорт Преображення, Байканур, Аватар, Рататуй, Талісман, Антоній Великий. Є й такі сорти, які не виправдали наших сподівань. Тому ми їх позбуваємося і садимо  нові. 

 

 

Пан Михайло зауважує, що лоза потребує любові і працьовитих рук. Бо що в неї вкладеш – те й виросте. Нинішнім урожаєм господарі задоволені. Тепер починають готувати рослини до зими. Всі без винятку виноградні кущі вони укривають, прикопуючи землею. 

 

– Навіть сорти, які витримують мінус сорок градусів, укриваємо, – каже чоловік. – Деревина не боїться морозів, а от бруньки можуть постраждати. Тому ми й навесні не поспішаємо знімати укриття. Робимо це лише після весняних приморозків. Після цього підв’язуємо лозу і обробляємо мідними препаратами. Упродовж сезону підживлюємо, захищаємо від хвороб і шкідників, а також боремося із бур’янами. Жодних гербіцидів при цьому не застосовуємо. З цими горе-рослинами чудово допомагає впоратися мотокоса. 

 

КОРИСНЕ, БО СВОЄ!

 

У Чорткові та на його околицях подружжя Михайла і Лесі Українців знають не лише як працелюбних садівників, а й досвідчених виноробів. Їхніми сонячними напоями смакують і жителі закордоння. 

 

– Комусь подобається червоне вино, комусь біле, а для нас усі види улюблені: чи то Совіньйон, чи Каберне, Йоханітен чи Цитронний Магарача, – каже пан Михайло. – На початках ми виготовляли 90 літрів вина, тепер – понад тисячу літрів. Наше вино, крім того, що дуже смачне, ще й корисне, бо воно – своє, натуральне, виготовлене без цукру. У нас із дружиною є добра традиція щодня до вечері випивати невеличкий келих вина. Воно зміцнює судини, покращує роботу серця, усуває важкість шлунка, посилює апетит.

 

 

Майже все необхідне устаткування для виробництва вина пані Леся привезла з Італії. Цього року господарі придбали холодильну установку, призначену для зберігання вина.

 

– Як не дивно, але ми не маємо винної колекції, тому що вино дуже швидко розходиться, – каже пані Леся. – Та й потрібні були певні умови для зберігання. Тепер, сподіваємося, у нас буде вино з великою витримкою. А поки що переробляємо цьогорічний урожай. Тепла нинішня осінь налила рясні грона солодким соком. Тому напій, без сумніву, буде смачним, якісним і ароматним. 

 

Марія БЕЗКОРОВАЙНА 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Цибуля в лотку з-під яєць: тонкощі вирощування
Для вирощування на підвіконні цибулі на перо краще віддати перевагу пластиковим, не паперовим лоткам з-під яєць.
1 година тому
Скільки годин треба спати, щоб схуднути
Медики наголосили, якщо ви хочете схуднути, вам потрібно перестати економити на сні, адже він заряджає розумові та фізичні батареї, а також дуже допомагає у регулюванні ваги.
2 години тому
Крім «тисячі Зеленського» українцям роздадуть ще по 908 гривень… Для чого
Одночасно з програмою «Зимова єПідтримка», що надає громадянам України 1000 гривень одноразової допомоги, Кабінет Міністрів України запускає програму, в межах якої громадяни отримають 908 гривень на купівлю українських книг.
4 години тому
П'ятниця 13-те: чому цей день вважають нещасливим?
П'ятниця 13-те вважається нещасливим днем через історичні події, скандинавську міфологію, місячний календар та релігійні традиції. У різних країнах існують свої забобони, пов'язані з цією датою, такі як уникання числа 13, скасування подій та звичаїв, пов'язаних з прикметами. Чому ж п'ятницю 13-того числа вважають нещасливим днем?
5 годин тому
Де придбати і скільки коштує новорічна ялинка в Тернополі
У Тернополі з 2 грудня триває продаж новорічних ялинок. Цьогоріч є 12 спеціалізованих місць, де можна придбати новорічні дерева. Як розповів виконувач обов’язків головного лісничого філії «Кременецьке лісове господарство» Вадим Читкайло, новорічні дерева можна придбати в Тернопільському лісництві.
5 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.