Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Головне завдання діаспори – адвокація України

У часи, коли держава-агресор всіма способами намагається викривляти історичну правду, перекручувати факти, принижувати і оббріхувати Україну, діаспора вважає своїм головним завданням адвокацію України у світі заради справедливості та перемоги. А для цього потрібно згуртуватися та діяти спільно, демонструючи солідарність світового українства. Про це розмовляємо з головою Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО), другою віцепрезиденткою Світового Конґресу Українців (СКУ), головою Товариства української культури в Угорщині та нашою землячкою з Вовківців Чортківського району Ярославою Хортяні.

Головне завдання діаспори – адвокація України

У часи, коли держава-агресор всіма способами намагається викривляти історичну правду, перекручувати факти, принижувати і оббріхувати Україну, діаспора вважає своїм головним завданням адвокацію України у світі заради справедливості та перемоги. А для цього потрібно згуртуватися та діяти спільно, демонструючи солідарність світового українства. Про це розмовляємо з головою Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО), другою віцепрезиденткою Світового Конґресу Українців (СКУ), головою Товариства української культури в Угорщині та нашою землячкою з Вовківців Чортківського району Ярославою Хортяні.

1 місяць тому Джерело:

– Які основні завдання нині ставлять перед собою  провідні українські організації за кордоном?   


– СКУ і СФУЖО є глобальним голосом світового українства та чинником його консолідації. Такої мобілізаційної хвилі української діаспори, яка склалася за роки широкомасштабної війни, не бачив світ. В цей час робота світових українських організацій  спрямована на всебічну підтримку України. У 2024 році з нагоди 110-річчя початку Першої світової війни та 10-річчя російської агресії проти України, делегація українців із Угорщини спільно з Посольством України в Словенії, представниками українських громад Словенії, Італії та Хорватії взяли участь у вшануванні чотирьох памʼятних місць захоронень українських воїнів, які загинули в роки Першої світової війни на території Словенії. Отже, ми не тільки  вшанували памʼять про українців, а й привернули увагу світової громадськості, що плани росії і через 110 років не змінилися. Росармія дає чітко зрозуміти, що на Україні не зупиниться. Тому наше завдання підняти світову спільноту  на захист України. 


– Днями в режимі Online відбулися Річні наради Всесвітньої Федерації Українських жіночих організацій. Про що йшлося на зустрічі з українками з понад 30 країн? 


– Це робоча нарада, перші звіти голови, організацій, комісій. Я дала розлогий звіт роботи наших комітетів. Я свято вірю, що війна закінчиться нашою перемогою, і людям треба буде повертатися на рідну землю, інтегруватися в українські реалії. Потрібен план повернення, бо йдеться про мільйони людей. В умовах війни ініціатива полягає в тому, аби кожна країна Європи опікувалася відновленням інфраструктури окремого регіону України. 


– Понад 40 років Ви живете в Угорщині з Україною в серці. Чи можете визначити, яке десятиліття було найпліднішим у плані громадсько-політичної діяльності? 


– 15 років я була  головою Державного самоврядування українців Угорщини, 4 роки представляла українців в Угорському парламенті. Це були плідні роки. У 2003 році я звернулася до уряду Угорщини з пропозицією визнання Голодомору геноцидом нашої нації. Мене попросили зібрати історичні матеріали, документи. Я потім на їх основі них написала книжку «Прихована правда» про Голодомор 1932–1933 років. І в листопаді 2003 року депутати Національних зборів Угорської Республіки одноголосно проголосували за резолюцію, присвячену 70-м роковинам штучного Голодомору: його визнали геноцидом українського народу.  


Тоді ж світ побачив новий двомовний українсько-угорський словник, вдалося відкрити українську бібліотеку, заснувати часописи. В цей час до нас приєдналося багато  організацій із колишніх соціалістичних країн, ми розвинули Європейський конгрес українців, підтримали  Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», допомогли в організації  перших  форумів української діаспори. На одній із зустрічей у Греції зародилася думка, що українські школи за кордоном повинні  мати сертифікат. Так була створена  Міжнародна українська школа, щоб діти отримували українську освіту. У 2016 році я добилася слухання Тернопільської області в Угорському парламенті, хоча раніше тут ніколи не репрезентували жодної угорської області. 


Цими роками почалася й наша адвокація вступу України в ЄС і НАТО. Тепер багато що змінилося в Угорщині. Частина суспільства дуже підтримує нас, але є люди із «закликами про мир». Ми запитуємо: про який мир йдеться? Щоб українці здалися і зникла нація з тисячолітньою історією та культурою? Ми маємо проблеми не з угорцями, а з московськими засланими козачками, проплаченими «руським міром». 


– Як вам, з огляду на такі непрості стосунки, вдалося відкрити українські школи, фотовиставку «Руйнування, окупація, геноцид: два роки кривавої війни росії проти незламної України» тощо?  


– У нас є прихильники і авторитетні адвокати. Це мер Будапешта Гергей Корачонь, мер 9-го району Будапешта (Ференцварош) Крістіна Бороні. Коли почалася широкомасштабна війна, вони поїхали в Бучу, підписали угоди про співпрацю. відтоді власним коштом приймають дітей із Бучі, які залишилися без батьків. Мер Будапешта часто буває на наших заходах, разом із нами виголошує лозунги: «росіяни, ідіть додому!»… Нам приємно, що в Будапешті до Дня незалежності України Ланцюговий міст, який є одним із символів міста, підсвічувався кольорами українського прапора. Ця акція тривала і на відзначення 1000 днів широкомасштабної війни. Ми розцінюємо це, як прояв солідарності та підтримки України. 

Ярослава Хортяні і мер Будапешта Гергей Корачонь


Коли постала нагальна потреба в українських школах, бо кількість школярів зросла в рази, ми ходили в угорські школи, говорили з директорами, інспекторами,  просили лояльного ставлення до наших учнів, допомоги з адаптацією. І в багатьох школах було запроваджено додаткові уроки з вивчення мови. А на третій рік широкомасштабної війни батьки почали просити про школи з українською мовою навчання. Про цю проблему дізнався Президент України і попросив Прем’єр -міністра Угорщини Віктора Орбана сприяти відкриттю двох таких шкіл. Нещодавно Володимир Зеленський  відвідав одну з них, а керівництво Угорщини запевнило, якщо потрібно, готове відкрити додаткові подібні заклади.  


– Україна високо оцінила вашу працю. Ви – повний кавалер Орденів княгині Ольги. За благодійність маєте церковний орден Христа Спасителя.  Чи є у вас відзнаки Угорської держави?  


– Аби мене нагородили в Угорщині, потрібна ініціатива якоїсь організації. Я ж не можу на себе подавати пропозицію. Тому тішуся колективною нагородою. У  2022 році Товариству української культури в Угорщині присудили премію за вагомий внесок у розвиток української національної меншини. І тішуся, що нам так багато вдалося зробити в Угорщині. Ми дослідили, що вперше альманах «Русалка Дністровая» був надрукований у Будапешті 1998 року. Встановили пам’ятну дошку на Замковій горі, де колись була королівська друкарня. Також вдалося відкрити меморіальну дошку в місті Токай, де перебував Григорій Сковорода від 1744 до 1751 років у складі комісії з закупівлі угорського вина. Тішимося, що започаткували традицію, коли молоді люди, які одружуються, несуть квіти до підніжжя пам’ятника королівській парі Андрашу І і Анастасії – доньці князя Ярослава Мудрого. На  скульптурній композиції є напис угорською й українською мовами: «Король Угорщини Андраш І та Анастасія – королева Угорщини, українська княгиня». Також з ініціативи українців Угорщини неподалік греко-католицької церкви на площі, яку згодом перейменували на честь Тараса Шевченка, у 2007 році відкрили бронзовий пам’ятник українському пророку нації, великому Кобзарю… Оце всі мої найбільші нагороди. Бо наші діти і вже діти наших дітей мають де віддати шану українській історії. До того ж ми ще раз показали світові, що ми тут, у Європі, були, є і будемо завжди. 


Людмила ОСТРОВСЬКА, спеціальна кореспондентка газети "Сільський господар" у країнах Європи, 


м. Будапешт (Угорщина) 



 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Клімат у Чорткові захищатимуть… діти
Чортківська громада увійшла до четвірки пілотних громад України, які першими реалізовуватимуть міжнародну екологічну ініціативу «ZOOM: Діти захищають клімат»! Ця ініціатива впроваджується за підтримки проєкту «Угода мерів – Схід» Covenant of Mayors - East та спрямована на виховання екологічної свідомості серед дітей і молоді.
6 хвилин тому
Баклажани у відрах: тонкощі вирощування
Вирощування баклажанів у відрах дозволяє перетворити навіть невелику ділянку або балкон на родючий оазис
10 хвилин тому
Учені з'ясували, як ґаджети впливають на словниковий запас дитини
Науковці стверджують, що дитячий словниковий запас розвивається повільніше, якщо довго користуватися ґаджетами.
26 хвилин тому
Перспективні очікування від «БІО-ЛАНу»
Понад 200 робочих місць, 110 мільйонів євро інвестицій та 7 мільйонів гривень надходжень до місцевого бюджету щорічно. Такі очікування від створення індустріального парку «БІО-ЛАН» у Лановецькій міській територіальній громаді.
2 години тому
Фермери можуть отримувати пальне у розстрочку без переплат
Компанії WOG та WEAGRO запустили зручний механізм придбання пального у розстрочку для фермерів. Тепер аграрії можуть отримувати якісне пальне без зайвих фінансових ризиків, застав та переплат.
2 години тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.