Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Його життя немов красива вишиванка на життєдайній хлібній ниві

Днями виповнилося б 90 років знатному українському хліборобу Антону Івановичу Білику, який майже п’ятдесят років очолював відоме на всю державу агропідприємство «Іванівське», що на Теребовлянщині. На жаль, рівно рік тому він тихо пішов за межу вічності...

Його життя немов красива вишиванка на життєдайній хлібній ниві

Днями виповнилося б 90 років знатному українському хліборобу Антону Івановичу Білику, який майже п’ятдесят років очолював відоме на всю державу агропідприємство «Іванівське», що на Теребовлянщині. На жаль, рівно рік тому він тихо пішов за межу вічності...

1 день тому Джерело:

У народі часто кажуть: життя прожити – не поле перейти. Можливо, й так. Тільки це в жодному разі не стосується нашого славного краянина, визнаного своїми іменитими колегами академіка хлібної ниви, заслуженого працівника сільського господарства України, лицаря трьох орденів «За заслуги» й ордена Ярослава Мудрого, багаторазового депутата обласної ради світлої пам’яті Антона Івановича Білика. 


В одному зі своїх інтерв’ю він сказав таку цікаву фразу: «на полях нашого агропідприємства (ОП «Іванівське» – авт.) не має жодного квадратного метра, де б не ступала моя нога». Тож звідси наше заперечення відомій приказці про життя і поле. Бо цей талановитий, без перебільшення патріарх життєдайної ниви, не тільки турботливо перейшов усе поле, це, власне, був стиль буття. Тож можна впевнено сказати: усе його життя, немов красива вишиванка на життєдайній ниві, рясно помережана золотим пшеничним  колоссям.  


І хоч Антона Івановича – неперевершеного майстра високих урожаїв та авторитетного громадсько-політичного діяча Тернопілля – ми знали десятки літ, з ним неодноразово зустрічалися на всеукраїнських, обласних виставках і нарадах, часто бували у його успішному господарстві, писати про нього було завжди дуже відповідально. Адже він був воістину людиною високого злету, фахівцем зі стратегічним мисленням і водночас добрим порадником зі щирою селянською душею і відкритим серцем.  


Сюди залюбки приїжджали навіть президенти 


Антона Івановича аграрії Тернопілля (і не тільки вони) за правом вважали людиною-символом наших аграрних теренів і взірцем незрадливої любові до землі й турботи про людей, які сумлінно працюють на ній.   


… У його трудовій книжці був лише один запис, зроблений у далекому 1957 році, коли прийшов працювати агрономом у скромне тоді іванівське господарство. Цей рік і започаткував подальший шлях фахового зростання самого Антона Івановича як яскравої особистості, великого землелюба. 
Системне бачення та підхід до розвитку галузі його, як керівника з нестандартним мисленням, перетворили колишній колгосп, а згодом агропідприємство, у високотехнологічний виробничий комплекс зі світовими технологіями, європейським рівнем урожайності. «Іванівське» стало одним із небагатьох в  області, яке мали за честь відвідувати представники різних ешелонів влади: і українські президенти, і прем’єр-міністри, і зарубіжні гості, які були приємно вражені високою культурою землеробства. 


«Дуже шкода, що все це не моє!» 


На підтвердження сказаного – знову особисті спостереження, які вже стали класикою. Кілька років тому в господарстві «Іванівське» керівник іменитої німецької фірми з виробництва сільгосптехніки і успішний фермер водночас проводив тематичний семінар для багатьох керівників агропідприємств області. Усе пройшло бездоганно, та на завершення зарубіжний гість зробив дивну заяву, мовляв, усе в цьому господарстві чудово, крім одного… Антон Іванович тоді від несподіванки ніби застиг у тривожному запитанні… 


Та німець, змінивши серйозний вираз обличчя на скупу посмішку, продовжив: «Дуже шкода, що все це не моє!» 


Шлях до успіху і роки заслуженого визнання у праці були далеко не простими. Як згадував Антон Іванович, він, як керівник, за колишніх комуністичних часів був змушений пережити і диктат влади, дилетантські вказівки коли, скільки та чого сіяти; коли треба було безвідмовно виконати доведений план, а при цьому уже самому паралельно доводилося думати, щоб в очолюваному господарстві все було до ладу.  


Десятки років Антон Іванович був найбільшим роботодавцем на Теребовлянщині: понад двісті місцевих жителів мали в «Іванівському» стабільне місце праці та джерело найвищих офіційних заробітків в аграрному секторі як району, так і області, гідну оплату за орендовані паї. 


Знаменитий аграрій завжди чуйно відгукувався на будь-які прохання земляків про допомогу як окремих людей, так і цілі колективи соціально-культурної сфери, громадські організації. Без застережень і у великих обсягах колектив «Іванівського» допомагав ЗСУ і продовжує це робити нині. Тож мабуть, невипадково його ім’я, як щедрого мецената і жертводавця, золотими буквами вписане в історію багатьох релігійних громад краю та волонтерських організацій. 


Щасливих років було більше 


Розповідь про легендарного хлібороба була б далеко неповною, якби не згадати про його вірну дружину і надійного помічника в агропідприємстві – Софію  Юріївну. Вона завжди була активною у хліборобських справах підприємства, сильною душею жінкою, хоч, як і в кожного, у житті були і радість, і сум, і тривоги. 


Та щасливих років таки було більше, бо радість у них  множилася завжди на двоє: на родину, і на господарство,  нероздільними для них були і сім’я, і виробничі справи.  


Життєдайну силу, енергію цій унікальній подружній парі давало відчуття задоволення від того, що добилися визнання у праці, що слава про «Іванівське» звучить у всій Україні. 


Ось і добігла до кінця стежина наших творчих зустрічей із незабутнім Антоном Івановичем Біликом. Доробок почутого від нього не лише для нас, а й для тих, хто сьогодні і завтра буде вирощувати хліб наш насущний. 


…Життя продовжується. Цьогорічної весни хліборобську естафету академіка хлібної ниви в іванівському здійснюють  його талановиті й працелюбні послідовники. Більшість весняно-польових робіт уже завершили, оперативно посіяли ярину, радує око озимина. Усе зроблено немов за вказівкою розважливого і мудрого батьківського слова Антона Івановича, який завжди благословив колектив на відповідальні хліборобські справи. А, може, Антон Іванович і тепер із небес  благословить свій колектив щедрим дощиком, теплим сонячним промінчиком на щедрий майбутній урожай. 


Богдан НОВОСЯДЛИЙ,  


Геннадій ЯВОРСЬКИЙ 


На світлинах: народний академік Антон Білик; ще торік Антона Івановича, свого званого «батька» з черговим Днем народження щиро вітали його соратники, друзі та партнери з президії ради обласного об’єднання сільгосппідприємств. 


Архівні світлини Ізидора РОМАНСЬКОГО та Івана ПШОНЯКА 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Тріумф України і Тернопілля на Всесвітній Гімназіаді U15
Неймовірний успіх української збірної на Головній світовій події учнівського спорту - Всесвітній Гімназіаді U15, що завершилася у сербському місті Златибор! Змагання об’єднали близько 3500 юних спортсменів із 54 країн світу, де українці продемонстрували неабиякий бойовий дух та високий рівень майстерності.
3 години тому
4 травня стартує чемпіонат області з футболу
Відповідне рішення було прийнято на організаційній нараді щодо проведення чемпіонату Тернопільської області з футболу 2025 року. На нараді також було досягнуто домовленості, що у сезоні-2025 команди чемпіонату області будуть розділені на дві ліги – вищу та першу.
4 години тому
Верховна Рада дозволила перевірки і штрафи за цькування працівників
На час воєнного стану в Україні була встановлена заборона на проведення перевірок і штрафи для роботодавців у разі вчинення мобінгу щодо працівників, однак Верховна Рада 15 квітня прийняла в цілому як закон законопроект 11044, яким скасувала цю заборону. Тепер на роботодавців, які цькують працівників, чекають перевірки та штрафи до 3400 грн.
5 годин тому
Європі загрожує страшна посуха. Україна теж під ударом
Від України до Бельгії велика частина Європи стикається з тривожним дефіцитом опадів. Ранній прихід посушливого періоду створює ризики не тільки для фермерів і ланцюжків поставок, а й для ширших сфер: від торгівлі - до світової продовольчої безпеки.
5 годин тому
В Україну прийде тепло з Африки і снігу вже точно не буде
До України найближчим часом прийде тепло з тропіків. Про це повідомив синоптик Віталій Постригань: «Настав час діставати легкий весняний одяг, оскільки доступ холоднечі з Арктики нарешті перекрито», - повідомив він.
6 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.