Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

«Франкові зорі» сяють у Хорватії

У хорватському місті Рієка в межах щорічного мистецького фестивалю відбувся Перший міжнародний конкурс «Українське поетично-прозове ревю «Франкові зорі», організований українським культурно-просвітнім товариством «Дніпро-Рієка», яке очолює народна артистка України, українсько-хорватська примадонна опери родом із Тернополя – Ольга Камінська (на основній світлині).

«Франкові зорі» сяють у Хорватії

У хорватському місті Рієка в межах щорічного мистецького фестивалю відбувся Перший міжнародний конкурс «Українське поетично-прозове ревю «Франкові зорі», організований українським культурно-просвітнім товариством «Дніпро-Рієка», яке очолює народна артистка України, українсько-хорватська примадонна опери родом із Тернополя – Ольга Камінська (на основній світлині).

3 місяці тому Джерело:

Захід підтримали Рада з національних меншин у Республіці Хорватія і посольство України в Хорватії. Серед лауреатів першої премії – наша землячка, що народилася с. Шельпаки на Підволочищині, Надія Мориквас – письменниця, поетеса, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. 


У творчому доробку пані Надії понад двадцять книжок. Привітавши свою однокурсницю, випускницю факультету журналістики Франкового вишу, я попросила її поділитися враженнями про фестиваль, про книжки, які вона представила світові, репрезентуючи Україну в Хорватії. 


– Я відразу потрапила в гущу подій, які творять українці об’єднання «Дніпро-Рієка». Моя товаришка – журналістка і перекладачка Марта Мартінчич є відповідальною секретаркою товариства. Як зазначили організатори, метою конкурсу є пошук талановитих літераторів, налагодження дружніх взаємин між країнами і творчої співпраці письменницьких об’єднань.

  
Я репрезентувала поетичний збірник «Танець спійманої рибини» і повість-есей «Повернення Білого ворона». Обидві книги вийшли у чернівецькому видавництві «Букрек». 

Надія Мориквас


– Завдяки львівському книжковому флоему маю кілька твоїх книжок. Одну з них «Меланхолію Степана Чарнецького», цитують багато дослідників. Ти першою дослідила життя і творчість митця, який посприяв виходу у світ пісні «Ой, у лузі червона калина»… Народився цей талановитий чоловік у селі Шманьківці Чортківського району. 


– Степан Чарнецький був театральним референтом, режисером і художнім керівником театру товариства «Руська бесіда», громадським і культурним діячем. Оскільки патріотичний піснеславень українських січових стрільців «Ой, у лузі червона калина» через сто років став символом нашої незламності, зазвучав у світі на рівні з Гімном України, я б хотіла, щоби читачі дізналися про одну з версій народження цієї пісні від першої дослідниці його життя і творчості.  


А історія така. Степан Чарнецький саме працював над постановкою трагедії Василя Пачовського «Сонце руїни» про гетьмана Петра Дорошенка. Замість довгої пісні-скарги «Чи я в лузі не калина була» поет увів у драму іншу народну пісню – «Розлилися круті бережечки». Він переробив у ній слова і створив нову, споріднену з народною, мелодію. Завдяки виставі, пісня, особливо її остання строфа, «Ой у лузі…» стала відомою. Як каже історична довідка, у серпні 1914 року в Стрию її вперше почув чотар УСС Григорій Трух. До першої строфи «Ой у лузі…» він додав нові строфи, в яких замінив історичних «козаченьків» на «стрільців січових», що й склало текст патріотичного гімну українських січових стрільців «Червона калина». Книжку я репрезентувала перед односельцями Степана Чарнецького. До речі, 14 жовтня 2016 року у Шманьківцях було встановлено рекорд України «Наймасовіше виконання стрілецького гімну України». Тут збереглася родинна хата, одну з вулиць назвали його іменем. З нагоди 110-ї річниці від дня народження поета, відкрили  памʼятник і символічно висадили 110 кущів червоної калини. 


– Відрадно, що ти плідно працюєш і в роки великої війни. Мене заінтригувала не тільки назва нової книжки «Повернення Білого ворона», а й те, що на обкладинці впізнала портрет покутського графіка Емануїла Храпка руки відомого на Тернопільщині фотожурналіста Романа Островського. Саме цю книжку ти репрезентувала в Хорватії. 


– Пан Роман розповів мені історію свого знайомства з Емануїлом Храпком, талановитим художником-графіком, який співпрацював із редакціями газет Галичини і Буковини. Свого часу він відвідав художника у його рідному селі Завалля  на Івано-Франківщині, побачив його виставку графіки. Це був творчий звіт художника за десять років, який вразив фотомитця. Тоді він зробив багато світлин і зокрема цю, що стала обкладинкою і візитівкою книжки. Мій твір  про локальну історію – покутську, яка проливає світло на весь український поступ у ХХ столітті. Емануїл Храпко видав перший на Покутті сільський літопис «Історія Завалля». Він був самобутнім художником-графіком, який створив понад 100 шевченківських екслібрисів. До речі, недавно у Снятині разом із книгою «Повернення Білого ворона» репрезентували альбом-каталог «Шевченкіана Емануїла Храпка», яку впорядкував  Євген Новошицький. Доля вділила Емануїлові лише 52 роки, але я впевнена, що твори художника житимуть вічно. 


– Після великої перерви, ти знову пишеш поезію. Це засвідчує «Танець спійманої рибини», яка принесла тобі почесне звання лауреатки Всеукраїнської літературної премії імені Павла Тичини за 2024 рік… 


– Вірші – це емоція, яка живиться миттєвостями, вона єдина адекватно відчуває світ.  «Танець спійманої рибини» один із критиків назвав вибраним з вибраного. А танець про що? Можливо, й про те, що треба зірватися з гачка та поринути у свою стихію, боротися за це, бо неволя – це смерть. 


– Завдяки твоїм книжкам хорвати відкривають для себе Україну. Розкажи про свої відкриття  Хорватії, яка стала для тебе уже близькою... 


–  У мене своя хорватська історія… Їздила туди кожного воєнного року – щоразу на кілька місяців. «У нас було так само» – такими словами зустрічали хорвати перших українських втікачів від війни. Світ побачив руїни українського Маріуполя, що героїчно оборонявся 86 днів, і це нагадало хорватам знищений Вуковар 1991 року у їхній Вітчизняній війні, оборона якого тривала 87 днів. Тут багато українців, які давно живуть, і тих, які отримали прихисток останніми трьома роками. Хорватія, з її морем, озерами, горами і лісами – країна туризму і рекреації, дає змогу працевлаштуватися.   


Українці, з якими мені доводилося спілкуватися, вдячні хорватському народу та уряду Хорватії за політичну, військову, фінансову і гуманітарну підтримку. Там діють програми з оздоровлення наших захисників і дітей українських бійців. Хорватам не потрібно розповідати, що таке війна, що таке агресія, вони це відчули на собі, потерпаючи від окупації сербів. Вони з повагою ставляться до заходів українських громад, цікавляться нашою історією і культурою, долучаються до гуманітарних зборів. А ще вони, як і ми, щиро вірять, що у світі запанує здоровий глузд і зичать нам миру та перемоги над окупантом. 


Людмила ОСТРОВСЬКА, 
спеціальна кореспондентка газети «Сільський господар» у країнах Європи 
м. Рієка (Хорватія) 


На світлинах:  Надія Мориквас; під час репрезентації у Хорватії (зліва направо) – українські активістки Ольга Камінська, Надія Мориквас, Галина Дацюк і Валентина Давиденко (сидить). 




 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Український морський коридор врятував від голодної смерті мільйони життів
Українським морським коридором вже перевезено понад 130 млн тонн вантажів. 81 млн тонн з яких – агропродукція. Про це повідомив віцепремʼєр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.
4 години тому
Через спеку навіть сучасні ферми втрачають до 10% надоїв
Нове масштабне дослідження показало: один день екстремальної спеки може знизити надої молока до 10%, а наслідки цього зберігаються понад десять днів. «Кліматичні зміни суттєво впливають на надої. Ми виявили, що навіть на високотехнологічних фермах адаптаційні заходи не завжди ефективні», - зазначив співавтор дослідження Еяль Франк із Чиказького університету.
8 годин тому
Яке добриво у липні вплине на розмір яблук
Плоди яблук червоніють, але ростуть дрібними: чим підживити, щоб вплинути на їх розмір? Все, що для цього потрібно, скористатися підживленнями, які діють на розмір плодів та коріння дерев! Адже завжди хочеться, щоб яблука були не тільки смачними та солодкими, але й великими!
9 годин тому
Чому жовтіє листя троянд і як цього уникнути
Часто посеред літа на трояндових кущах жовкне й сохне листя. Цьому є кілька причин, тому варто їх уникнути, щоб листя знову наростило зелену масу.
10 годин тому
Покращує настрій і продовжує молодість: назвали шість плюсів дині
Диня не лише смачна, а й доволі корисна. Вона містить багато вітамінів та мінералів, вкрай необхідних для організму.
10 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.