Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Гори мої Бескиди

На цьогорічному традиційному лемківському фестивалі у Монастириськах на честь вшанування 80-х роковин депортації українців із етнічних земель було репрезентовано рукопис монографії місцевого історика Петра Козубського під назвою « Моя рідна Лемківщина». Про зміст майбутньої книги розмовляємо з її автором.

Гори мої Бескиди

На цьогорічному традиційному лемківському фестивалі у Монастириськах на честь вшанування 80-х роковин депортації українців із етнічних земель було репрезентовано рукопис монографії місцевого історика Петра Козубського під назвою « Моя рідна Лемківщина». Про зміст майбутньої книги розмовляємо з її автором.

19 годин тому Джерело:

– Знаючи, Петре Йосиповичу, що Ваше родинне дерево живиться лемківським корінням, упевнений: саме це надихнуло на таке фундаментальне дослідження. 


– Край моїх батьків такий дорогий серцю, як і для них, бо змалку почав уявно пізнавати його з розповідей найдорожчих мені людей. Мрія побувати там справдилася аж недавно. 


У Криниці (тепер курортно-санаторне містечко – авт.) народилася моя мама Ганна (у дівоцтві Гальчак), тато походив із сусіднього Тилича, де б’є джерело мінеральної води. Мій дідо Петро був знаним в околиці столяром, бондарем, покрівельником, другий дідо Теодор – заготівельником худоби, за якою їздив аж в Галичину. Бабусі займалися домашніми справами, вихованням дітей. Сім’ї мали відповідно 10 і 6 гектарів поля. 


– Історія цього краю описана багатьма науковцями. Що ж нового вдалося Вам «розкопати»? 


– Не перший взявся за цю тему без претензій на істину в останній інстанції, бо є такі речі, які вже не розгледіти чітко через плин часу. Тож довелося детально вивчати все доступне, написане попередниками. 


Із XV століття збереглися королівські грамоти, циркуляри,  універсали, судові акти і протоколи, які зібрані в «Аkta chgrozckich I ziemskich» (Львів, 1868–1931), «Zrodla chdziejowych», книгах Сяніцького суду XV–XVIII ст.,  інших. Цінним джерелом історії лемків є «Акти села Одрехови XV–XVIII ст.», написані тогочасною українською мовою. Поважним джерелом для вивчення соціально-економічного становища лемків є Йосифінський (1785–1788) і Францисканський (1819–1820) поземельні кадастри. Історії, культурі субетносу та географії Лемківщини присвячено низку наукових праць довоєнного і повоєнного періодів. Опираючись на ці дослідження, доповнив їх першоджерельними й архівними матеріалами, виклав у  хронологічному плині, об’єднав у єдине ціле. 

  
Монографія ілюстрована старовинними світлинами. Намагався висвітлити історичні аспекти не тільки тієї частини Лемківщини, що нині належить Польщі, а й на території Словаччини та українського Закарпаття.

 
Працьовитий і миролюбний лемківський етнос, не маючи, як і матір Україна, власної держави, завжди був об’єктом переслідування, спровокованих конфліктів. Під час Першої світової війни особливо загострилося давнє політичне протистояння: українофіли на східних теренах проголосили Команчанську республіку, яка увійшла до складу ЗУНР, а москвофіли на заході створили Флоринську республіку, яка мала увійти до російської імперії, а згодом Чехословаччини. У міжвоєнний період протистояння перейшло у релігійну площину – між греко-католиками та православними. У 1926 році віряни греко-католицької парафії у Тиляві масово перейшли до православної церкви, це був початок довготривалої конверсії, що більше відома під назвою Тилявська схизма. Паралельно у період 1934–1947 років на частині лемківських деканатів Перемишльської єпархії УГКЦ існувала так звана Апостольська адміністрація Лемківщини, яка підпорядковувалася Ватикану.  


А найбільша катастрофа була організована комуністичними владами  Польщі й УРСР так званим «добровільним переселенням», а фактично депортацією  лемків. Пізніше терор корінного населення продовжився горезвісною операцією «Вісла». Описуючи ці факти й події, опирався на спомини рідних і близьких. 


Загалом монографія розрахована на дві книги, а ще хотілося би написати третю – про відродження життя, культури, побуту, звичаїв, традицій переселенців у незалежній Україні. 


– Коли ж можна буде прочитати цей двотомник? 


– Рукопис готовий до друку, але профінансувати поліграфічні видатки зі своєї пенсії не можу. До адміністративно-територіальної реформи Монастирська районна рада і райдержадміністрація посприяли у виданні об’ємної книги про національно-визвольну боротьбу за незалежну Україну на теренах Монастирищини і  Коропеччини та чотиритомника історії Монастириськ від сивої давнини до сьогодення. Нині ці книги мають центральна публічна  і сільські бібліотеки-філії, школи. Якби не повномасштабна російська агресія в Україні, розраховував на сприяння обласних структур, але тепер це не на часі. 


Прикро, що не вдалося зберегти район, бо Монастириська ще 1994 року отримали статус неофіційної лемківської столиці. А наші сусіди-прикарпатці зуміли зберегти аж два райони з компактним проживанням гуцулів – Верховинський і Косівський. І зробили це просто: пройшлися Хрещатиком у національних строях під звуки трембіт, скрипок, цимбалів і помітингували під стінами парламенту. Чи ж не могли і лемки так заявити про себе? 


Євген КИФОР, 
ветеран української журналістики  


На світлині – історик із Монастириськ Петро Козубський
                                            

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Якою буде погода на Різдво та Новий рік
На Різдво різкої зміни погоди в Україні на очікується. Про це повідомила синоптикиня Укргідрометцентру Наталія Птуха: «У принципі, дуже схожа, як зараз: у нас то атмосферний фронт зі змішаною фазою опадів, то потім знову певне припинення опадів і трошечки прохолодніші ночі з причини прояснень», - повідомила вона.
14 годин тому
FIFA назвала найкращого футболіста 2024 року
У Досі (Катар) відбулася церемонія вручення нагороди найкращому гравцю світу за версією FIFA. У номінації переміг форвард мадридського «Реала» Вінісіус Жуніор. Це перший випадок, коли у номінації переміг бразильський футболіст. Вінісіус був головним претендентом і на «Золотий м'яч – 2024», однак поступився Родрі.
14 годин тому
Оновлено Державні будівельні норми для тваринництва
12 грудня опубліковано оновлені Державні будівельні норми для тваринництва ДБН В.2.2-1-2024 «Будівлі і споруди для тваринництва. Основні положення».
15 годин тому
Україна - наш дім, тому нам його відвойовувати і відбудовувати. Як «Агропродсервіс» підтримує захисників
До ініціатив Благодійного фонду «Покрова» стосовно допомоги ЗСУ активно долучається заступник директора з тваринництва компанії «Агропродсервіс» Роман Березовський. Спільно зі своїм колективом донатить на потреби воїнів, а також особисто закуповує необхідне і передає на фронт.
15 годин тому
В Україні існують серйозні ризики для озимини
Зернові поля в Європі загалом перебувають у хорошому стані після того, як посушливий м’який період допоміг їм відновитися після посушливого початку осені, хоча зернові пояси навколо Чорного моря не мають достатньої стійкості до зими. Про це повідомила служба моніторингу посівів ЄС (MARS).
16 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.