Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Ковалі хліборобської долі

На базі СФНВГ «Коваль» і «Ковалівське нове», що на Гусятинщині, відбулося чергове спільне виїзне засідання президії обласної ради об’єднання сільгосппідприємств і департаменту агропромислового розвитку ОВА.

Ковалі хліборобської долі

На базі СФНВГ «Коваль» і «Ковалівське нове», що на Гусятинщині, відбулося чергове спільне виїзне засідання президії обласної ради об’єднання сільгосппідприємств і департаменту агропромислового розвитку ОВА.

9 місяців тому Джерело:

Обидва агропідприємства, в яких головою наглядової ради знаний хлібороб, заслужений працівник сільського господарства України Володимир Коваль, беруть свій початок із глибин 1992 року, коли Володимир Михайлович із родиною заснували фермерське господарство. Стартували на наданих державою 50 гектарах, згодом у межах цієї площі, на околиці Васильківців облаштували адміністративний і частково господарський центр агропідприємства. У середині 90-х років СФНВГ «Коваль», як науково-виробниче господарство, славилося вирощуванням картоплі, під яку щороку відводили понад 500 гектарів землі. «Другий хліб» тими далекими роками успішно реалізували до Криму, на Схід і Південь України, а з початком  російської агресії із зрозумілих причин обсяги продажу туди припинились і зменшилися загалом.  


Крім вирощування основних зернових і технічних культур, у господарстві належну увагу приділяють тваринництву, зокрема, свинарству, виготовляють пелети і брикети як для опалення адмінбудівлі, так і для реалізації. Нині СФНВГ «Коваль» і «Ковалівським новим» керують сини Володимира Михайловича – Олег та Ігор, які, належно продовжуючи батьківську справу, розвивають економіку агропідприємств, дбають про соціальні запити односельців, допомагають Збройним силам України. 


Учасники засідання оглянули цех із виробництва пелетів у відділенні села Личківці. Якщо бути точними, пелети використовують для потреб господарства, а брикети виготовляють на продаж. За словами Олега Коваля, цього року солому з полів не тюкували, бо ще мають достатньо минулорічної виробленої продукції. Потужність цеху говорить сама за себе: наприклад, брикетів, тут за добу виробляли 12 тонн. Важливо, щоби солома була сухою, для кожної товщини добре підібрана матриця, аби не виникло проблем у пресуванні матеріалу для виробництва продукції. На жаль, цьому виробництву можуть зашкодити різке подорожчання газу або електроенергії, бо працювати у збиток, звісно, ніхто не буде. 


Згодом члени президіїї оглянули картопляне поле, яке цього року займало 210-гектарну площу. Нині тут ідеальні умови для копання бульб. Донедавна суха спекотна погода і відповідно ущільнений ґрунт заважали високопродуктивній роботі комбайнів, земляні грудки могли пошкодити картоплю. Основні сорти, такі як Арізона, видали цього року по 52–60 тонн із гектара(!). Все це завдяки дотриманню передових технологій, досвіду роботи, набутому у співпраці з інститутом картоплярства, вирощуванні тих сортів, які вигідно реалізовувати. 


У господарстві є вся необхідна техніка для збирання і калібрування бульб, склади для зберігання продукції. Варто відзначити цьогорічну хорошу ціну на картоплю, така  була хіба що у 2008 році і нинішнього. А з викопаних понад 9 тисяч тонн бульб, 5 тис. тонн уже продано за вигідною ціною – 16–18 грн/кг. 


Відомі аграрії Тернопілля оглянули роботи з відбудови і реконструкції сільської аптеки і стоматологічного кабінету, зініційованої Володимиром Михайловичем Ковалем. До речі, наша газета вже не раз публікувала матеріали про те, як Ковалі за кошти своїх господарств облаштували стадіон, Співоче поле, вулицю, вимощену бруківкою, що веде з центру села до стадіону. 


Після оглядин господарства та посівів озимини відбулося засідання президії ради. Відкриваючи його,  директор ТОВ «Україна», Герой України Олег Крижовачук подякував Володимиру Михайловичу, його синам Олегу та Ігорю за те, що незважаючи на нинішні складні часи, вони  послідовно розвивають економіку, дбають про вирішення соціальних питань населених пунктів, де орендують земельні паї, допомагають українській армії. Варто відзначити, що кожного місяця господарства Ковалів перераховують 224 тис. грн у благодійний фонд «Воїни Надзбруччя». Крім того, на власній базі ремонтують  автомобілі для батальйону, яким командує на фронті внук Володимира Михайловича, майор ЗСУ Михайло, а ще допомагають усім, хто з військових звертається з тих чи інших питань. 


Під час засідання виступив директор ТОВ «Агроінвест» Юрій Пудлик, розповівши про перший, і треба сказати, успішний досвід розвитку овочівницької галузі. У його господарстві уже зібрали моркву у межах 100 тонн з гектара, капусту – 80 т/га. Попит на овочі є, частину їх уже продали, решту зберігають у відповідних холодильниках. Тепер вносять добрива під урожай майбутнього року. 


Директор департаменту агропромислового розвитку ОВА Володимир Стахів поінформував присутніх про підсумки жнив і тривалі осінньо-польові роботи. За його словами, уже намолочено 2 мільйони тонн зернових, на 50 тис. тонн більше за показник попереднього року, при тому, що площа посівів була меншою. Пшениці зібрано 1,2 млн тонн, повністю забезпечено потреби області у продовольчому зерні. Зібрано урожай кукурудзи із 30 відсотків площі, а валовий збір цукрових буряків становить 826 тисяч тонн. Поточного року планують виробити 240 тисяч тонн цукру. 

 
У роботі засідання президії ради сільгосппідприємств взяв участь засновник компанії «Агропродсервіс», народний депутат України Іван Адамович Чайківський, який зазначив, що «у нас є всі можливості для того, аби в аграрному виробництві Тернопільщина була в лідерах». Він подякував працелюбним хліборобам Ковалям і всім аграріям, які шукають ефективні напрями господарювання, забезпечують міцний тил і продовольчу безпеку держави. 


Богдан НОВОСЯДЛИЙ 

Світлини Івана ПШОНЯКА

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Український морський коридор врятував від голодної смерті мільйони життів
Українським морським коридором вже перевезено понад 130 млн тонн вантажів. 81 млн тонн з яких – агропродукція. Про це повідомив віцепремʼєр-міністр з відновлення України – міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.
4 години тому
Через спеку навіть сучасні ферми втрачають до 10% надоїв
Нове масштабне дослідження показало: один день екстремальної спеки може знизити надої молока до 10%, а наслідки цього зберігаються понад десять днів. «Кліматичні зміни суттєво впливають на надої. Ми виявили, що навіть на високотехнологічних фермах адаптаційні заходи не завжди ефективні», - зазначив співавтор дослідження Еяль Франк із Чиказького університету.
8 годин тому
Яке добриво у липні вплине на розмір яблук
Плоди яблук червоніють, але ростуть дрібними: чим підживити, щоб вплинути на їх розмір? Все, що для цього потрібно, скористатися підживленнями, які діють на розмір плодів та коріння дерев! Адже завжди хочеться, щоб яблука були не тільки смачними та солодкими, але й великими!
9 годин тому
Чому жовтіє листя троянд і як цього уникнути
Часто посеред літа на трояндових кущах жовкне й сохне листя. Цьому є кілька причин, тому варто їх уникнути, щоб листя знову наростило зелену масу.
10 годин тому
Покращує настрій і продовжує молодість: назвали шість плюсів дині
Диня не лише смачна, а й доволі корисна. Вона містить багато вітамінів та мінералів, вкрай необхідних для організму.
10 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.