Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Уродженка Довжанки біля Тернополя була першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії

Софія Окуневська – докторка медицини, науковиця і письменниця, членкиня наукового товариства ім. Шевченка, активна діячка жіночого руху Галичини початку XX століття, народилася 160 років тому 12 травня 1865 року у селі Довжанка біля Тернополя в сім’ї священника Атанасія Окуневського.

Уродженка Довжанки біля Тернополя була першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії

Софія Окуневська – докторка медицини, науковиця і письменниця, членкиня наукового товариства ім. Шевченка, активна діячка жіночого руху Галичини початку XX століття, народилася 160 років тому 12 травня 1865 року у селі Довжанка біля Тернополя в сім’ї священника Атанасія Окуневського.

6 годин тому Джерело:

Коли дівчинці виповнилося п’ять років, померла мати – Кароліна Лучаківська. Відтоді вона виховувалася у тітки Теофілії Окуневської, що була дружиною греко-католицького священника Івана Озаркевича, викладача теології і прогресивного громадського діяча. Софія з раннього віку у їх домі мала коло спілкування з письменниками, науковцями, митцями, а багата бібліотека допомагала формувати національну інтелектуальну свідомість і розвивати світогляд.  


Після передчасної смерті коханої дружини батько Софії Атанас Окуневський скинув священичу рясу і вступив вчитися на медичний факультет Віденського університету, ставши авторитетним лікарем на Буковині. Приїжджаючи часто до батька, Софія тут познайомилася з Ольгою Кобилянською, і вони стали назавжди близькими подругами. А брат Ольги –– Юліан вчив її музики та латині, яка необхідна була для складання гімназійних іспитів. 


1885 року Софія Окуневська блискуче здала іспити за гімназійний курс у Львівській академічній гімназії і отримала атестат зрілості, чим викликала захоплення глибокими знаннями навіть у Івана Франка та Нечуя–Левицького. Оскільки в Австро-Угорщині, згідно з тогочасними  законами, жінок до вищих навчальних закладів не приймали, то Софія вирішила їхати вчитися до Швейцарії і 1887 року вступила на медичний факультет Цюрихського університету. Також вона друкується в жіночому альманаху «Перший вінок». Крім літературних надбань, Софія була непересічною піаністкою й успішною спортсменкою. У красиву талановиту галичанку невдовзі закохався студент Вацлав Морачевський, уродженець Варшави з аристократичного польського роду, та 1890 року з нею одружився. 1896-го у Морачевських народився син Юрій. Цього ж року Софія закінчила університет і захистила докторську дисертацію та отримала вчений ступінь докторки медицини. Так донька русинського пароха з далекого села стала першою галичанкою, яка здобула університетську медичну освіту. Мало того, вона стала першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії та однією з перших жінок-медиків у Європі. 


Навесні 1888 року Софія народжує доньку Єву та займається вихованням дітей. Через рік Морачевські переїжджають до Львова, не відаючи, з якими життєвими перепонами тут зіткнуться. Двох високоосвічених талановитих особистостей фанфарами Старий Світ не зустрів. Позаяк імперія Габсбургів не визнавала дипломів іноземних навчальних закладів, то їм довелося нострифікувати свої документи. Невдовзі Морачевський отримав скромну посаду у Львівському університеті. Для Софії роботи не було, її лікарський фах не визнавали. За тих часів австрійські закони не дозволяли жінкам займати лікарські посади.  


Тільки через чотири роки з великими потугами вона добилася права на самостійну лікарську практику, але гідної роботи не було. А тут ще двоє дітей, що теж не сприяло її професійній реалізації. Та й у Вацлава не все гладко складалося. Місцеві поляки не злюбили українофіла Морачевського і створили такі умови, щоб він швидше вступився. Тому 1901 року чоловік виїхав до Чехії, де йому запропонували місце лікаря на курорті Карлові Вари. Планували разом працювати з дружиною, об’єднати сім’ю назавжди, але для Софії  роботи було. Деякий час перебивалася дрібною власною практикою, а згодом з дітьми повернулася до Львова. Про державну службу годі було думати. Аж нарешті у жовтні 1903 року обійняла посаду лікарки-гінекологині у приватній Народній лічниці, якою опікувався митрополит Андрей Шептицький. Софія з великим натхненням розпочала активну лікарську діяльність, втілюючи свою мрію в життя. Першою у Західній Україні організувала курси для сестер милосердя, потім – курси акушерок. Також уклала словник українською мовою медичної термінології. В щоденній роботі плинув час. Софія інколи відвідувала коханого чоловіка у Карлових Варах, де він успішно практикував та заодно проводив наукові досліди. Вони вже довгий час жили порізно, відірвані одне від одного, зосередившись кожен на власній кар’єрі, не помічали, як між собою помалу віддаляються. Тим часом діти уже проживали і вчилися в Цюріху. Під час останньої поїздки до нього, випадково дізналася, що Вацлав захопився молодою відомою польською художницею Марією Водзіцькою.  


Назрівав сімейний скандал, розгорітися якому завадила Перша світова війна. Аби заглушити душевний біль зради чоловіка, Софія покинула практику у Львові і взялас лікувати тисячі українських біженців з окупованої Галичини в австрійських таборах, де на довгий час її поглинула волонтерська робота. А Морачевський став служити гарнізонним лікарем у м. Лінц в Австрії. Так сплили роки воєнного часу, що ще більше роз’єднали їх між собою. 


Після війни восени 1918 року Окуневська подала на розлучення з чоловіком. Шлюб колись коханих людей став недоцільним. Та незабаром найбільшим ударом долі для обох стало не розлучення, а самогубство 20-річної любимої доньки Єви. Студентка архітектурного факультету Цюрихського університету, красуня з надзвичайними здібностями і талантом, 7 січня 1919 року наклала на себе руки. Серед людей тоді неслося, що це сталося через сімейний розрив батьків, яких дуже любила. 


Попри все Софія Окуневська оговталася, відкрила у Львові власну лікарську практику. На рік буквально «замкнулася» і не спілкувалася ні з ким, окрім пацієнтів і сина Юрія, з яким жила. Син Юрій працював Львівським міським суддею, був дуже освіченою і всесторонньо розвиненою людиною. Знав 10 мов, друкувався у державних і львівських виданнях.  


Окуневська поволі повертається до активного життя. Крім медичної справи, підтримує освіту жінок, бере участь у зібраннях жіночої організації «Українське товариство жінок з вищою освітою», створеної у Львові. Ініціює організацію філій того об’єднання у всій Галичині. Продовжує лікувати і навчати інших. Не так часто, як раніше траплялося, вона сідає за чорне фортепіано і зачаровує гостей музикою при ароматному запаху кави. Довкола неї горнуться дівчата з бідних сімей, яких вчить давніх українських пісень, передає знання, як розпізнати та заготовляти лікарські трави.  


24 лютого 1926 року її не стало. Поховали її у Львові на Личаківському кладовищі. Пізніше поряд з нею 1935 року схоронили сина Юрія. А його дружину з дітьми  воєнне лихоліття Другої світової війни занесло у США, де вони зосталися назавжди. 


Професор Львівської академії ветеринарної медицини, доктор філософії і біологічних наук, великий вчений і педагог, поціновувач української культури, автор майже 190 наукових праць, Вацлав Морачевський до кінця свого життя жив одиноко та шкодував за свій вчинок. Завжди носив зі собою урну з прахом доньки Єви. З урною дочки його й похоронили 15 вересня 1950 року біля Окуневської. Згодом 2001 року упокоїлася біля них внучка Софія Темницька. Так вся сім’я зібралася навіки разом. 


Їхні правнуки та праправнуки живуть в Америці і носять в серці пам’ять про славних предків і своє українське коріння. 


Іван ДУФЕНЮК 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
За три роки Україна отримала понад $133 млрд міжнародної допомоги
Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив, що від початку повномасштабної війни Україна отримала понад 133 мільярди доларів фінансової підтримки від міжнародних партнерів. Про це він заявив під час зустрічі з міністром фінансів Канади Франсуа-Філіпом Шампанем та віце-канцлером, міністром фінансів Німеччини Ларсом Клінгбайлем.
3 години тому
Єврокомісія ухвалила перехідні заходи на заміну «торговельному безвізу»
Європейська комісія 22 травня ухвалила перелік перехідних заходів щодо українського експорту в ЄС, які вступлять в силу з 6 червня 2025 року після того, як завершиться термін дії автономних торговельних заходів для України, відомих як «торговельний безвіз».
3 години тому
Тернопільський військовий коледж - серед переможців престижного міжнародного проєкту
Тернопільський військовий коледж разом зі ще двома навчальними закладами Тернопільщини став переможцем престижного проєкту Bridge2skills, який реалізується за підтримки Фінляндії. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив директор навчального закладу Вадим Ластовицький.
5 годин тому
Новонароджених тигренят, яких покинула мама, врятувала собака
Коли дикі тварини залишають своїх новонароджених малюків, це завжди загрожує їхньому життю. Саме так сталося у «Фельдман Екопарку» під Харковом, але в цій історії трапилося справжнє диво. На допомогу несподівано прийшла собака на ім’я Чілі - вона стала для малечі справжньою прийомною мамою.
5 годин тому
Уродженка Довжанки біля Тернополя була першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії
Софія Окуневська – докторка медицини, науковиця і письменниця, членкиня наукового товариства ім. Шевченка, активна діячка жіночого руху Галичини початку XX століття, народилася 160 років тому 12 травня 1865 року у селі Довжанка біля Тернополя в сім’ї священника Атанасія Окуневського.
6 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.