Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Тернополянин з духом опришка

Сто років тому, 31 жовтня 1924 року, в Могильниці (тепер Теребовлянської громади) помер Лука Гарматій – відомий педагог, етнограф, громадсько-культурний діяч, член НТШ (1905)…

Тернополянин з духом опришка

Сто років тому, 31 жовтня 1924 року, в Могильниці (тепер Теребовлянської громади) помер Лука Гарматій – відомий педагог, етнограф, громадсько-культурний діяч, член НТШ (1905)…

2 години тому Джерело:

У своїй праці «Лука Гарматій і його спомини про М. Коцюбинського» Володимир Гнатюк написав: «Покійний належав до найвизначніших індивідуальностей між українським учительством, тому заслужив уповні на те, щоб його особі та діяльности присвячено ширшу згадку. Нехай молодші товариші беруть собі з неї приклад, як належить працювати між народом, щоби здобути його любов і пошану та полишити між ним тривалу пам’ять; нехай бачать також, яка та праця  може бути ріжнородна навіть у найбільш закинутій місцевости, та які може видати результати».  


Лука Гарматій походив із селянського роду. Народився він 30 жовтня 1866 року в селі Лучка біля Микулинців. Його батько Василь у 1848 р був вибраний послом до австрійського парламенту. Після закінчення вчительської семінарії у 1887 році Лука вчителював у Струсові, Млиниськах і Теребовлі, а в 1893-1912 роках - на Гуцульщині. 


Австрiйсько-польська влада переводить його на Гуцульщину за нацiональнi погляди, активну просвiтницьку роботу, зближення з ідеями Української радикальної партії, яка «мала змагати до піднесення почуття національної самосвідомости і солідарности в масах усего руско-украйінского народа». Діяльний та енергійний Лука Гарматій не дуже переймався своїм «засланням». Заходив у кожну хату і переконував місцевих ґаздів посилати дітей до школи. 


Як згадує у своїй книзі «Українське вчительство на Гуцульщині» Михайло Ломацький, «…Справжнім батьком українського вчительства на Гуцульщині, батьком, який мав великий вплив на молоде вчительство і був для нього єдиним у національно-політичних справах авторитетом, був Лука Гарматій, учитель у славному на всі гори й багатому селі Головах». 


До приходу Луки Гарматія школа в Головах десять років не працювала. За підрахунками Івана Франка, щоб добратися до Голів треба було 33 рази перейти річку і 35 разів перелізти через перелази. Однак, Лука Гарматій не злякався, не розгубився, не відступив. А в скорому часі новоприбулий учитель заприятелював з гуцулами, давав місцевим мешканцям цінні господарські поради і навіть привіз із Відня дозвіл на експорт худоби. Домігся, щоб до села проклали дорогу і один раз на тиждень доставляли пошту. 


Завідуючий відділом історії Івано-Франківського краєзнавчого музею Петро Арсенич у статті «Учитель і етнограф» пише: «Гарматій підтримував особисті і листовні зв’язки з українськими письменниками  І. Франком, М. Павликом, М. Коцюбинським, Г. Хоткевичем, етнографом В. Гнатюком. Чимало етнографічних і фольклорних записів Гарматія опублікував В. Гнатюк у  своїх збірниках «Коломийки», «Народні оповідання про опришків», «Колядки і щедрівки» та інших. А ряд фольклорно-етнографічних матеріалів і досі лежать неопублікованими»… 


З ентузіазмом взявся Гарматій збирати етнографічні матеріали про Гуцульщину і на прохання українського етнографа, педагога і культурно-освітнього діяча Галичини  В. Шухевича. 


У 1910-1912 роках тричі на Гуцульщині побував Михайло Коцюбинський. У ніч з 26 на 27 липня 1911 р. в с. Голови  письменник разом з Гарматієм  був на «посідженню», спостерігав гуцульські похоронні звичаї. На другий день побував у пастухів на полонині «Скупова». Гарматій розповідав письменникові про різні гуцульські звичаї, про Писаний камінь. Розмови, подорожі з В. Гнатюком і Л. Гарматієм прислужилися М. Коцюбинському в написанні чудової повісті «Тіні  забутих предків». 


Найбільше зібрав Гарматій експонатів для етнографічного відділу музею наукового товариства ім. Шевченка у Львові. В листі від 17 грудня 1909 року він писав Гнатюку, що дістав медальйон Шевченка, зроблений гуцулами з написом: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». 


За активну участь у вивченні культури і побуту гуцулів Л. Гарматій з ініціативи І. Франка і В. Шухевича в 1905 році був обраний членом етнографічної комісії  наукового товариства ім. Т. Шевченка. Він також був активним членом українського педагогічного товариства. 


У 1912 році Гарматій переїжджає на Поділля. Косівське староство дало йому характеристику «небезпечного радикала», і тому не зразу його прийняли на роботу в школу Могильниці Теребовлянського повіту. 


Із вибухом першої світової війни Луку Гарматія з родиною було виселено до таборів в Австрії, а згодом - Моравії. Досліджуючи біографію Митрополита Андрея Шептицького, у книзі «Царський в’язень 1914-1917» вдалось натрапити на невідомий досі факт із життя Луки Гарматія. Описуючи повернення Митрополита з російського заслання, автори  книги помістили розповідь про відвідини Андреєм Шептицьким української громади виселенців у Гмінді 1 вересня 1917 року: «Була субота… О годині п’ятій з полудня зібралися в театральній салі представники усіх повітів східної Галичини, щоби усно та на письмі передати Митрополитові бажання, просьби і жалі… Від усіх виселенців табору промовив директор школи п. Лука Гарматій, який говорив від серця та зобразив нужду, серед якої опинилися мешканцї табору, а свій виступ завершив словами: «Ми хочемо вже тепер, за кожду ціну, вернути домів… Звертаємося до вас не зі скаргою, бо не час тепер на жалі, а просимо о поміч»! 


Після повернення додому Лука Гарматій був директором у школі Старої Могильниці з 1912 по 1924 рр. (з перервами). Саме тут він разом з учнями бере участь в археологічних розкопках поселення Трипільської культури. Розгортає діяльність товариства «Просвіта». 


Лука Гарматій і його дружина Павліна виховали трьох дітей – Анну, Нестора і Мирослава. Та сім’ю спіткало горе – на очах у батька в р. Гнізна втопився син Нестор, студент Політехніки в Гданську (Польща), що подавав батькам великі надії. Ця непоправна втрата позначилася на здоров’ї Луки Васильовича, і через рік, 31 жовтня 1924 року він раптово помер. Його поховали біля сина у селі Стара Могильниця, поблизу церкви Пресвятої Трійці, де покоїться прах священників та інших достойників храму. Це – великий прояв пошани до великого вчителя і директора школи. 


Володимир ЧУБАТИЙ 


На світлинах: Лука Гарматій з дружиною Павліною; викладачі та студенти Наукових курсів українознавства у Львові (організованих ТПУНЛШ), 5 липня 1904 р. Зліва направо: перший ряд (сидять): М. Дверницька, В. Чикаленківна, А. Трушева, І. Труш; другий ряд (сидять): П. Рябков, Т. Ревакович, І. Брик, М. Ганкевич, Х. Вовк, М. Грушевський, І. Франко, М. Грушевська, В. Гнатюк; третій ряд (стоять): В. Дорошенко, М. Підлісецька (Мудракова), Г. Чикаленківна, К. Голицинська, О. Андрієвська, М. Липа, І. Липа, Ф. Шолудько, В. Панейко, Л. Сміщук, Л. Гарматій; четвертий ряд (стоять): В. Лаврівський, Е. Голицинський, Ю. Бачинський, М. Крушельницька (Дроздовська), Д. Дорошенко, Я. Грушкевич, Л. Чикаленко, М. Грушкевич, С. Дольницький, А. Хомик, М. Росткович; п'ятий ряд (стоять): Ю. Ситник, О. Скоропис, Д. Розов, Д. Старосольська (Шухевичівна), В. Загайкевич, Т. Єрми (Боднарова), М. Мочульський; могили Луки Гарматія та його сина у селі Стара Могильниця. 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Гримайлівська громада пам’ятає і шанує Героїв
У Гримайлівській громаді на Тернопільщині 22 листопада відкрили меморіальний комплекс на честь земляків, які загинули під час російсько-української війни. Проєкт увічнив пам’ять 17 захисників, які віддали життя за Україну з 2014 року.
24 хвилини тому
Тернополянин з духом опришка
Сто років тому, 31 жовтня 1924 року, в Могильниці (тепер Теребовлянської громади) помер Лука Гарматій – відомий педагог, етнограф, громадсько-культурний діяч, член НТШ (1905)…
2 години тому
Аграрії завершують осінні польові роботи
Українські аграрії зібрали врожай на плоші 19,5 млн. га з 98% засіяних площ і майже завершуються посівні роботи – залишилось менше 2% від запланованих площ. Про це на своїй сторінці в Телеграм повідомив голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
3 години тому
«Святим Миколаєм можеш стати Ти»
Тернополян закликають долучатися до благодійної акції «Святим Миколаєм можеш стати Ти». Її проводить благодійний фонд «Карітас». Завдяки їй планують зібрати подарунки для 500 дітей, зокрема, для дітей військових, або чиї батьки зникли безвісти чи в полоні, для сиріт і дітей з внутрішньо-переміщених родин чи з соціально незахищений сімей.
3 години тому
Від початку року на Тернопільщині зникло майже 200 дітей
187 повідомлень про зникнення 199 дітей надійшло до поліції Тернопільщини від початку цього року. Всіх дітей правоохоронці розшукали та повернули батькам або законним представникам. Про це повідомили у відділі комунікації поліції Тернопільської області.
4 години тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.