Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

У листопаді час сіяти… яру пшеницю

В Урмані на Бережанщині дуже гармонійно поєднуються душевний спокій і природня краса. Тут милують око чудові краєвиди, схожі на карпатські, які барвами всіх кольорів і відтінків відбиваються у плесах ставків та річок і, здається, у плесі чистого осіннього неба… Ідилія – перша думка, яка виникає після споглядання цієї краси. Мою першу думку розвинув керуючий відділенням «Урманське», яке входить до групи компаній «Агропродсервіс», Микола Погайдак.

У листопаді час сіяти… яру пшеницю

В Урмані на Бережанщині дуже гармонійно поєднуються душевний спокій і природня краса. Тут милують око чудові краєвиди, схожі на карпатські, які барвами всіх кольорів і відтінків відбиваються у плесах ставків та річок і, здається, у плесі чистого осіннього неба… Ідилія – перша думка, яка виникає після споглядання цієї краси. Мою першу думку розвинув керуючий відділенням «Урманське», яке входить до групи компаній «Агропродсервіс», Микола Погайдак.

22 години тому Джерело:

- Коли мені говорять про красу нашого краю, я погоджуюся. Тут є рекреаційні зони для відпочинку, прадавні ліси зі щедрими дарунками для грибників, та чисті водойми для любителів рибної ловлі. Але для обробітку земля своєрідна, - каже Микола Миколайович. 


Відділення «Урманське» обробляє 5496 га землі в чотирьох районах Тернопільської області та в Рогатинському на Івано-Франківщині. Цьогоріч тут вирощували озимі культури: пшеницю на площі 1728,5 га, ячмінь - 455 га, жито - 306 га, ріпак - 647 га. Кукурудза на зерно займала 1433 га, соя - 358 га, цукрові буряки - 165,5 га. Урожай зібрали добірний, хороший, однак із поправкою на «довколишню красу» він міг бути ще вагомішим.  


Якось керівник відділення поїхав оглянути кукурудзяне поле. Здаля побачив, як до качанистої з лісу прямує стадо диких кабанів. Нарахував їх близько 30. Згодом, при зустрічі з місцевим лісником, поскаржився. А той лише віджартувався, мовляв, «то ви, Миколайовичу, бачили не найбільше стадо»… Так, кукурудзи на зерно в господарстві зібрали по 11,86 т/га, але ж кабани відмінусували свою вагому частку. 


З усіх культур, які вирощували в «Урманському», напевно найприбутковішими будуть ріпак та цукрові буряки. Про загальну економіку останніх говорити зарано, бо цукристі хоч і викопані та закагатовані біля доріг із твердим покриттям, але ще в полі. На переробку вивезено лише маленьку частину буряків. Та в господарстві мають великий недобір урожаю через літній градобій на Зборівщині. 


- Практично 43 га посівів було майже знищено. Трохи менші пошкодження отримав буряк на площах 95 га та 25,5 га, - пригадує Микола Миколайович. - Коли ми поїхали оглянути поле після негоди, то про довколишню красу й не думали. Я відразу провалився у крупинки льоду по коліна. Перше враження - доведеться пересівати. Однак порадилися з агрономами і просто вжили додаткових заходів (підживлення, внесення фунгіцидів та препаратів проти захворювання) для збереження та відновлення посівів. І 72 тонни буряка з гектара ми ще витягнули. 


Микола Погайдак, який звик усе чітко прораховувати, вже веде мову про рік наступний. Під урожай-2025 у відділенні посіяно 640 га озимого ячменю та 1461 га озимого ріпаку: 


- На даний час проводимо посів ярої пшениці-дворучки і плануємо засіяти її на площі 450 га… 


- Може, озимої… - перебиваю обережно. 


- Ні, таки ярої, - наполягає керівник відділення і продовжує, що подібний експеримент вже мав місце в сільськогосподарському товаристві «Агропродсервіс Інвест» з Козлова, яким керує Юрій Малюта, і показав себе добре.  


Чому перейшли до такого способу? В тому числі й через різку зміну кліматичних умов. Справа в тому, що яра пшениця – це культура дуже вибаглива до термінів посіву та вологості грунту. Якщо навесні запізнитися з термінами, можна недоотримати від 10 до 30 відсотків урожаю. 


Загалом, посів ярої пшениці восени – це технологічний прийом, який можна використати за несприятливих погодних умов для озимої пшениці, щоб зберегти структуру посівних площ зернових культур. Фактично, різниця у врожайності між весняним та осіннім посівами може скласти до 1,5 т/га на користь осіннього. На думку вчених, це відбувається завдяки збільшенню вегетаційного періоду і можливості закласти більшу довжину колоса та кількість зерна в ньому. Але найсуттєвішою перевагою осіннього посіву ярої пшениці виявився більш ранній збір врожаю – за два тижні до початку збирання озимої. 


- Так от, із 450 га ярої пшениці під зиму, 200 га посіємо в Черневі, а 250 - в Урмані, аби мати солому для ферми, - продовжив Микола Миколайович. – Роботи ще багато, бо сіяти лише почали. Раніше не могли - було тепло, існував ризик, що пшениця «проклюнеться», вимерзне і будуть втрати.  


Керівник відділення розповів і про людей, задіяних на посівній. У відділенні «Урманське» цими роботами зайняті два механізатори – Тарас Слобода і Богдан Відзивашець. За їхнім екіпажем закріплена сівалка і вони відповідальні за посів ярої пшениці. В будь-який час їм на підміну готовий стати механізатор Віктор Гуменний. Також керівник просив відзначити і водія бензовоза Ореста Любовіцького, який забезпечує паливно-мастильними матеріалами всі підрозділи відділення. Часом на своєму «ГАЗончику» долає по 350 кілометрів на день. До речі, його кандидатуру подали на подяку від ПАП «Агропродсервіс» до Дня працівників сільського господарства. 


А того дня оранкою в урочищі «Дукачів» займалися Богдан Відзивашець та Василь Кадило. Вони лише на хвилю зупинили свою техніку, аби сфотографуватися – не мали часу ні на розмови, ні на споглядання неймовірних краєвидів, які розмивала панорама передвечірніх сутінок. І поки ми поверталися в контору, Микола Погайдак розповідав про перспективи: 


- Два роки тому мали 4650 га угідь, а нині обробляємо майже 5,5 тис га! Люди нам повірили і ми продовжуємо трудитися над збільшенням банку землі, щороку розширюємося приблизно на 100 га. І за рахунок пайовиків, і за рахунок паїв, які тимчасово не використовуються. Частина цієї орендованої землі заліснена, тому доводиться розліснювати… 


Вже коли звечоріло, філософські роздуми переважили ідилію довкілля. Людина завжди звикла жили надіями, сподіваннями, перспективами. А вони то є, то зникають і тільки навколишня краса нетлінні і вічна… 


Тарас ВАСИЛІВ 


Світлини Ярослава СТАРЕПРАВА 


На світлинах: керуючий відділенням «Урманське» Микола Погайдак;  Микола Погайдак (зліва), Василь Кадило та Богдан Відзивашець (справа); цукрові буряки, побиті градом на Зборівщині. 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Американець сам дозволив анаконді проковтнути його
Американський натураліст Пол Розолі став учасником експерименту, знятого для документального фільму «З’їдений заживо» на каналі Discovery. Він дозволив зеленій анаконді спробувати його проковтнути. Дослідник хотів привернути увагу до проблеми знищення тропічних лісів Амазонки.
11 годин тому
Запорізьке «Гуляй-Поле» розвивається на Тернопіллі
Виробник майонезів «Гуляй-Поле» залучив $1 млн від USAID на релокацію. Якщо детальніше, то проєкт USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу» уклав угоду з компанією DELTA FOOD на співінвестування у розмірі $1 млн. DELTA FOOD виробляє соуси, кетчупи та майонези під брендом «Гуляй-Поле».
16 годин тому
Як значно пришвидшити зарядку смартфона
Швидкість заряджання акумулятора суттєво впливає на комфорт використання телефону. А в критичних ситуаціях, коли потрібно терміново поповнити заряд пристрою, кожна хвилина стає вирішальною.
17 годин тому
о. Богдан НАСИПАНИЙ: «В американській Пармі українців єднає Церква»
Місто Парма в американському штаті Огайо є одним із найбільших центрів згромадження українців у США. Тут працюють три українські школи та дитячі садки. На головній вулиці міста, яка носить символічну назву «Українське село», розташовані магазини, де продають товари українського виробництва, активно діють українські спілки. У Пармі є п’ять українських храмів. Церкву Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ півстоліття тому заснував Блаженніший Йосип Сліпий. Настоятелем святині є о. Михайло Дроздовський, а сотрудником парафії – наш земляк із села Конюхи, що на Козівщині, о. Богдан Насипаний.
18 годин тому
Наш земляк – повний кавалер ордена «За мужність»
Військовослужбовець з Тернопільщини Віталій Сирляк отримав найвищу нагороду - орден «За мужність» І ступеня. Наш земляк став третім бійцем у своїй бригаді, хто має всі три ступені ордена «За мужність».
18 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.