Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Михайло СТАРКО: «Завдяки сприянню обласної ради маємо можливість розвивати ліцей»

Бережанський ліцей ТОР – комунальний заклад Тернопільської обласної ради. Це ліцей з пансіоном. Донедавна заклад мав статус школи-інтернату, тут навчалися діти особливих соціальних категорій, але в зв’язку з численними змінами останнього часу отримав статус загальноосвітнього навчального закладу.

Михайло СТАРКО: «Завдяки сприянню обласної ради маємо можливість розвивати ліцей»

Бережанський ліцей ТОР – комунальний заклад Тернопільської обласної ради. Це ліцей з пансіоном. Донедавна заклад мав статус школи-інтернату, тут навчалися діти особливих соціальних категорій, але в зв’язку з численними змінами останнього часу отримав статус загальноосвітнього навчального закладу.

4 тижні тому Джерело:

Зараз ми розширили заклад, отримали додаткові приміщення, значно збільшилася кількість дітей – у даний час навчається 390 учнів, – розповідає директор Бережанського ліцею ТОР Михайло Старко.   Збережено три рівні: функціонує початкова школа, гімназійна і ліцейна. Крім цього, у нас проживають і навчаються діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування,  діти з малозабезпечених та багатодітних сімей. Ми цими діточками опікуємося – їх понад 20. Також є діти з інвалідністю, діти, які опинилися в складних життєвих обставинах – вони прийняті відповідно до заяв служб у справах дітей. Є значна кількість ліцеїстів з внутрішньо переміщених сімей у зв’язку з воєнними діями. Вони проживають в пансіоні  і харчуються, для них створені відповідні умови для постійного цілодобового перебування і навчання. 


Якщо раніше в пріоритеті була соціальна робота, соціальний захист учнів, то зараз, зазначає Михайло Васильович, більший акцент на навчальну, наукову діяльність, працю з талановитими дітками. Нещодавно за рішенням педради створено наукове товариство ліцею, за рішенням департаменту освіти і науки ОВА  цей заклад освіти у Бережанах є базовим зі співпраці з Малою академією наук у регіоні, до якого входить три громади – Бережанська, Нараївська та Саранчуківська. У захисті наукових робіт часто бере участь і Козлівська громада, розташована недалеко, тож охоче співпрацюють. Навчаються в ліцеї діти різних категорій не лише із цих громад, а й з усієї області –  з колишніх Тернопільського, Підволочиського, Шумського, Заліщицького, Зборівського, Бучацького районів. Наявність шкільних автобусів дає змогу оперативно підвозити дітей як на навчання, так і додому. 


Завдяки сприянню Тернопільської обласної ради ми отримали унікальну можливість працювати з талановитими дітьми, – наголошує Михайло Старко. – Торік в 11 класі було вісім медалістів (сім золотих, одна срібна), і всі вони успішно підтвердили високий рівень знань. У 9 класі було 16 дітей з відзнаками, хто мав бажання – вступив у коледжі, інші успішно навчаються в 10 класі. У цьому році ліцей закінчив 31 випускник, було два одинадцятих класи, також зараз є два десятих класи. Позитивно й те, що в горнилі перетурбацій останнього часу ми змогли стовідсотково зберегти  потенціал гімназії ім. Богдана Лепкого, яка влилася в склад нашого ліцею. Зараз активно працюємо над тим, аби нашому освітньому закладі  було присвоєне ім’я Богдана Лепкого, адже маємо музей видатного земляка, і наукове товариство ліцею також носить його ім’я. 


Важливе підгрунтя діяльності Бережанського ліцею ТОР – фінансування з бюджету обласної ради, яка є його засновником і бере на себе забезпечення повноцінного функціонування закладу, виділення ресурсів на харчування та  пансіонне утримання дітей особливих категорій, комунальні послуги – це в межах 13 мільйонів гривень у рік. Держава забезпечує субвенційні витрати на заробітну плату педагогів, це і видатки на розвиток,  капітальні вкладення, звісно, не такого обсягу, як би хотілося, але, співпрацюючи зі спонсорами, меценатами, громадськими об’єднаннями, вдається заклад розвивати. Особливу вдячність директор ліцею висловлює депутату Тернопільської обласної ради Ярославу Дрюченку, який в обласному представницькому органі представляє Бережанщину, постійно цікавиться справами закладу, активно сприяє реалізації проєктів зі зміцнення навчально-матеріальної бази, завжди підтримує у втіленні прогресивних ідей. 


Сьогодні Бережанський ліцей ТОР – це 11 корпусів у центрі міста – потужна інфраструктура приміщень навчального, виховного, обслуговуючого, виробничого призначення. Значна частина будинків – старовинні, окремі ще потребують зовнішньої реконструкції. Особливо красивий головний навчальний корпус – історична споруда, в якій на початку ХХ ст. діяла «Рідна школа».   


Незважаючи на складні часи, вдається заклад розвивати, і Михайло Васильович на цьому особливо наголошує:  
В цьому році  на базі ліцею почав діяти осередок «Захист України». Для занять з цього предмету обладнано три спеціалізовані кабінети –  керування дронами, домедичної підготовки, кабінет безпеки, кабінет теоретичної підготовки. Тут відповідно до розкладу проводять заняття за навчальною програмою «Захист України» із старшокласниками  закладів освіти територіальних громад, залучено до цієї відповідальної роботи досвідчених педагогів, інструкторів, які забезпечують високий професійний рівень занять. Кабінет керування дронами, де ліцеїсти вчаться також працювати за програмою «Робототехніка», обладнаний на кошти польського гранту, за найновішими технологічними вимогами, тут 12 комп’ютеризованих навчальних місць. 


Особлива увага – впровадження в ліцеї сучасної кабінетної системи, вражає досконалістю обладнання кабінетів іноземної мови, історії, біології, української мови та літератури, на завершенні кабінет фізики. Коли був попередній статус – школа-інтернат – не було такої кількості дітей і головна увага була на соціальний захист. Нинішній акцент на розвиток ліцею, на досягнення високих результатів в освітньому процесі, відповідно, диктує і високі вимоги , з чим адміністрація закладу та педколектив ( ліцеїстів навчають понад 50 педагогів! – ред.) під керівництвом наполегливого та вмілого директора успішно справляється. 


У день, коли журналісти «Сільського господаря» перебували в Бережанському ліцеї ТОР, тут проходив своєрідний День відкритих дверей: адміністрація та педагоги зустрічали батьків майбутніх першокласників, які прийдуть навчатися наступного року у 1 клас, – для ближчого знайомства та представлення найкращих умов, у яких будуть навчатися і зростати їхні діти. Та й хіба можуть не сподобатися кожному, хто переступає поріг ліцею, гарно і добротно обладнані класи для найменших учнів за програмою Нової української школи; кімнати для спортивних і творчих занять; живий куток, у якому мешкає понад 50 видів різної живності – птахів і тваринок; ліцейний стадіон, ігрові майданчики, їдальня, ліцейне кафе, де можна зустрітися з друзями в післяурочний час. І якщо для будівництва укриттів у більшості освітніх закладів в умовах воєнного часу виділяються в масштабах держави мільярдні кошти, то Бережанський ліцей ТОР має на своїй території укриття, яке пережило лихоліття двох світових воєн, і тепер намагається своєю твердинею захистити юне покоління бережанців від небезпеки нинішньої війни…  


Ганна МАКУХ 


Світлини Ярослава СТАРЕПРАВА 


На світлинах: Директор Бережанського ліцею ТОР Михайло Старко; колектив ліцею; головний корпус Бережанського ліцею ТОР; йдуть заняття з предмету «Захист України»; кабінет керування дронами. 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Цибуля в лотку з-під яєць: тонкощі вирощування
Для вирощування на підвіконні цибулі на перо краще віддати перевагу пластиковим, не паперовим лоткам з-під яєць.
2 години тому
Скільки годин треба спати, щоб схуднути
Медики наголосили, якщо ви хочете схуднути, вам потрібно перестати економити на сні, адже він заряджає розумові та фізичні батареї, а також дуже допомагає у регулюванні ваги.
2 години тому
Крім «тисячі Зеленського» українцям роздадуть ще по 908 гривень… Для чого
Одночасно з програмою «Зимова єПідтримка», що надає громадянам України 1000 гривень одноразової допомоги, Кабінет Міністрів України запускає програму, в межах якої громадяни отримають 908 гривень на купівлю українських книг.
4 години тому
П'ятниця 13-те: чому цей день вважають нещасливим?
П'ятниця 13-те вважається нещасливим днем через історичні події, скандинавську міфологію, місячний календар та релігійні традиції. У різних країнах існують свої забобони, пов'язані з цією датою, такі як уникання числа 13, скасування подій та звичаїв, пов'язаних з прикметами. Чому ж п'ятницю 13-того числа вважають нещасливим днем?
5 годин тому
Де придбати і скільки коштує новорічна ялинка в Тернополі
У Тернополі з 2 грудня триває продаж новорічних ялинок. Цьогоріч є 12 спеціалізованих місць, де можна придбати новорічні дерева. Як розповів виконувач обов’язків головного лісничого філії «Кременецьке лісове господарство» Вадим Читкайло, новорічні дерева можна придбати в Тернопільському лісництві.
6 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.