Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Молочні ріки «України» долають лідерські вершини

Другий рік підряд товариство з обмеженою відповідальністю «Україна» з Підволочищини, яке очолює Герой України Олег Крижовачук, виборює друге місце у номінації ТОП-20 найбільших молочних ферм нашої держави за продуктивністю дійного стада. Середньорічний надій на фуражну корову тут становить 12 974 кілограми!

Молочні ріки «України» долають лідерські вершини

Другий рік підряд товариство з обмеженою відповідальністю «Україна» з Підволочищини, яке очолює Герой України Олег Крижовачук, виборює друге місце у номінації ТОП-20 найбільших молочних ферм нашої держави за продуктивністю дійного стада. Середньорічний надій на фуражну корову тут становить 12 974 кілограми!

1 місяць тому Джерело:

Один із кращих у Європі  


Феноменальний успіх агрофірми Олег Петрович коментує стисло, але доволі аргументовано і переконливо: «Останніми двома роками нам вдалося побудувати дуже потужний, технологічно красивий і, як на мене, один із кращих у Європі тваринницький комплекс. Маємо 7 000 голів ВРХ, з них – 2 700 фуражних корів. Доїмо 42 кг на кожну дійну корову і щодня продаємо 110 т молока екстракласу  компанії «Галичина».  


У зв’язку зі стрімким розширенням тваринницької галузі тут роблять акцент на кормові культури, бо окрім ВРХ, утримують ще 6 тисяч голів свиней. У кормовій сівозміні в агрофірмі є люцерна (500 га), жито на сінаж (500 га), кукурудза на зерно (1000 га). 


І все ж у рослинницькій галузі домінує насінництво.  


– Як елітне насінницьке господарство, – продовжує Герой України, – ведемо базове насінництво 14 сортів озимої та ярої пшениці, а також ячменю, гороху й сої. Вирощуємо товарну кукурудзу та соняшник. Маємо серйозний насіннєвий завод. До речі, цього року ми продали, якщо рахувати минулу осінь і нинішню весну, тобто врожай 2023 року – майже 18 тисяч тонн насіння. Частково насіннєвий матеріал (горох і ячмінь) був спрямований до Європи, окреме насіння «поїхало» навіть до Великої Британії.  


До речі, нині серед аграріїв ведуться жваві дискусії про переробку на місцях. Гадаю, це правильно і на часі. Однак, вважаю, що кожен має робити те, що краще вміє. Ми й так завантажені нормально: є тваринництво, молоко, шокове заморожування ягід, насінництво. А насіннєвий завод – це додана вартість, це вже інше зерно. І яблуко – це готовий продукт. 


Господь дав нам родючу землю,  
яку маємо залишити наступним поколінням 


На полях ТОВ «Україна» нині переважає безплужний обробіток: еколотайгери, дискові культиватори Carrier, потім сівалка. Оранку застосовують хіба що під соняшник, коли треба накопичити вологу.  


«Потужна тваринницька галузь дає нам змогу серйозно перейматися родючістю ґрунтів, – каже пан Крижовачук. – Маємо майданчик для приготування компостів, тому вносимо по 20–30 т/га компосту, рідку гноївку, для чого закупили канадські бочки на культиваторах по 26 кубів. Раз на чотири роки кожне поле забезпечуємо органікою. Інакше про великі врожаї нічого й думати – міняється клімат, структура ґрунту, його здатність утримувати вологу. Жодні макро- й мікродобрива цього не замінять. У захисті використовуємо лише оригінальні препарати. Не хочу ризикувати. Насінницьке господарство має пропонувати лише чисте й гарне насіння. Фузаріуму на насінні й близько не трапляється, програма протруєння складається із шести компонентів. Перевагу в складних добривах надаємо Росаферт (Бельгія) та YaraMila (Фінляндія). Наше садівництво дедалі більше розвивається. 80% врожаю розходиться по всьому світу: Велика Британія, Туреччина, Швеція, Об’єднані Арабські Емірати, Індія – всі смакують нашими яблуками. Однак задля цього ми пройшли жорстку сертифікацію у системі Global G.A.P.  


Що стосується європейських заборон хімічних препаратів у рослинництві, у мене питань нема: нам усім слід чесно працювати, бо землю Господь нам дав раз і назавжди, і ми маємо її залишити наступним поколінням. Тому, що стосується екології, я обома руками за європейські правила гри». 


Податки – закон для всіх 


У господарстві Олега Крижовачука особлива філософія щодо податків, а особливо під час війни. За його словами, «ми повинні зрозуміти, що з кожного гектара землі, з кожної заробленої гривні треба платити податки, бо саме з них можна заплатити нашому воїну, можна його одягнути, нагодувати. На це нам гроші ніхто не дасть ніколи, це наш обов’язок. І якщо раніше, коли ти приховував свої прибутки і не сплачував податки, це вважалося за шахрайство, то тепер це – зрада! Нині до копійки треба заплатити державі. Це закон для всіх!  


Оптимальна модель аграрного бізнесу  


У нашій розмові йшлося і про так би мовити оптимальну модель господарювання, або ж скільки потрібно господарству землі для ефективного господарювання. З цього приводу в Олега Петровича своя думка. «За розмірами наше агропідприємство середнє. І переконаний, що  господарства саме такого розміру (10–15 тис. га) давно довели, що це – оптимальна модель агробізнесу. Всі процеси добре контролюються, такі господарники живуть зі своїми селами й селянами – я їх бачу щодня, зустрічаюся, пильную церкву, клуб і дороги, турбуюся, аби в громаді все було добре. І не великі агрохолдинги, а такі, як ми, а можливо, й трохи менші разом з нами – це майбутнє України. Я не вірю, що з іншого кінця світу, з берегів Лазурного моря чи лондонського офісу можна успішно керувати українською землею. Треба жити біля людей, любити цей край. Будь-який бізнес – це заробляння грошей, це так, однак аграрний бізнес – це ще й робота із землею, а землю треба відчувати, це живий організм, як і люди, що навколо. Техніку можна купити будь-яку, а загублену землю не відновиш, або на це підуть десятиліття. Тому до своєї землі в господарстві ми ставимося дуже ощадливо. Як і до всього, що нам довірили люди.  


Людина має відчувати повагу  
до себе і своєї праці 


Нині в «Україні» понад 5 тисяч пайовиків – з 25 сіл із двох громад. Утім, землі господарства мають хорошу логістику, всі вкупі, найвіддаленіше поле від центральної садиби лише за 20 км. Фахівцям товариство придбало 16 автівок Тoyota. Вся техніка в господарстві нова, сучасна.  


– Ми ніколи не купували техніки, що була у вжитку, тільки найкращу, нову – бо поважаємо своїх механізаторів, – говорить Герой України Олег Крижовачук. – Хочеш мати гарних фахівців – створи їм гідні умови для праці та життя, не лише одну платню. Людина має відчувати повагу до себе й своєї праці. Забезпеч її смачним обідом – у нас працює чудова кухня за умовну оплату. На роботу людей возять на п’яти комфортабельних мікроавтобусах Sprinter Mercedes-Benz із кондиціонерами. В кожному тваринницькому приміщенні хороші умови для працівників комплексу – душові, туалети, пральні машини, обладнані кімнати для  їди. Багато в чому допомагаємо й іншим краянам, нашим громадам – беремося за все, що покращує чи створює гарні умови для проживання, праці й відпочинку в нашій місцевості. Готівка по фірмі не ходить абсолютно. Всі отримують платню на картку, як і 5064 пайовики теж. 


Дбаємо про село, підтримуємо ЗСУ  


– Діяльність нашого господарства зорієнтована на життя села. Звісно, кожен бізнес, а сільське господарство теж бізнес, має працювати прибутково, інших варіантів немає. Прибутковим повинен бути кожен напрям – рослинництво, тваринництво, сад. Однак, ми тут усі – як одна сім’я, ми не приїхали, посіяли, скосили й поїхали. Ми тут живемо. Й усі люди – агрономи, інженери, механізатори, водії, зварювальники, доярки чи телятниці – мої партнери по бізнесу. Більше заробимо – більше отримаємо. До нас просяться на роботу, із села ніхто нікуди не виїжджає! За минулий рік середня заробітна платня на 415 працівників становила 32 тис. грн офіційно і кожна людина нашого товариства сплатила державі 250 тис. грн податків(!). Оце наша підтримка Збройних сил України! Віддали загалом на це понад 107 млн грн. Від нашого товариства воює на фронті 35 чоловіків, ми їм і донині виплачуємо заробітну платню, бо вони наші, тож допомагаємо всім, чим можемо. Адже вони на передовій працюють на нас. Скажімо, маємо свій елеватор на 100 тис. тонн одночасного зберігання з очисними лініями та сушарнею, який дуже вдало розміщений на залізниці у Підволочиську. Аби не бути заручником ситуації, придбали тепловоз, збудували депо – проблем із відвантаженням у нас немає. Отож навіть цього року, завдяки нашим збройним силам, які забезпечили зерновий коридор у Чорному морі, ми вже продали майже 48 тисяч тонн зерна за кордон – «поїхала» наша товарна пшениця і кукурудза. Це заробітки для нас і для держави валюта, і вкотре наголошую, наш посильний внесок у перемогу над агресором, – резюмує свої роздуми Герой України Олег Крижовачук.  


Богдан НОВОСЯДЛИЙ 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Цибуля в лотку з-під яєць: тонкощі вирощування
Для вирощування на підвіконні цибулі на перо краще віддати перевагу пластиковим, не паперовим лоткам з-під яєць.
15 хвилин тому
Скільки годин треба спати, щоб схуднути
Медики наголосили, якщо ви хочете схуднути, вам потрібно перестати економити на сні, адже він заряджає розумові та фізичні батареї, а також дуже допомагає у регулюванні ваги.
1 година тому
Крім «тисячі Зеленського» українцям роздадуть ще по 908 гривень… Для чого
Одночасно з програмою «Зимова єПідтримка», що надає громадянам України 1000 гривень одноразової допомоги, Кабінет Міністрів України запускає програму, в межах якої громадяни отримають 908 гривень на купівлю українських книг.
3 години тому
П'ятниця 13-те: чому цей день вважають нещасливим?
П'ятниця 13-те вважається нещасливим днем через історичні події, скандинавську міфологію, місячний календар та релігійні традиції. У різних країнах існують свої забобони, пов'язані з цією датою, такі як уникання числа 13, скасування подій та звичаїв, пов'язаних з прикметами. Чому ж п'ятницю 13-того числа вважають нещасливим днем?
4 години тому
Де придбати і скільки коштує новорічна ялинка в Тернополі
У Тернополі з 2 грудня триває продаж новорічних ялинок. Цьогоріч є 12 спеціалізованих місць, де можна придбати новорічні дерева. Як розповів виконувач обов’язків головного лісничого філії «Кременецьке лісове господарство» Вадим Читкайло, новорічні дерева можна придбати в Тернопільському лісництві.
4 години тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.