Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Фабрика молока європейського типу

На Козівщині, в мальовничому куточку Галичини, розташоване село Теофіпілка. За сільським ставком, на східній околиці розкинулася потужна тваринницька молочно-товарна ферма ПАП «Агропродсервіс», що є рідкісним явищем при нинішньому загальному зменшенні поголів’я худоби в Україні. Із Теофіпільківської ферми на переробні підприємства щоденно реалізують до 50 тонн сировини екстракласу.

Фабрика молока європейського типу

На Козівщині, в мальовничому куточку Галичини, розташоване село Теофіпілка. За сільським ставком, на східній околиці розкинулася потужна тваринницька молочно-товарна ферма ПАП «Агропродсервіс», що є рідкісним явищем при нинішньому загальному зменшенні поголів’я худоби в Україні. Із Теофіпільківської ферми на переробні підприємства щоденно реалізують до 50 тонн сировини екстракласу.

8 місяців тому Джерело:

Теофіпільська тваринницька ферма має свою давню цікаву історію. Заснована на колишньому фільварку польського поміщика Юзефа Мілінського 1948 року під час утворення в селі колгоспу ім. Ворошилова. На перших порах для утримання тварин використовували фільваркові виробничо-господарські приміщення, а згодом почали будувати нові. У 1961-му артіль  перевели у систему радгоспів із насінництва. Він став єдиним державним сільгосппідприємством у Козівському районі, отримавши назву ім. Мічуріна з наділом 2400 га земельних угідь. відтоді в господарстві появилися можливість розвиватися, здійснювати будівництво виробничих, соціальних об’єктів і сільської інфраструктури.  


Незважаючи на вагому тогочасну виробничу і матеріально-технічну базу, підприємство, діючи у тодішній відсталій від світу радянській системі, по суті не змогло наступними роками досягти кращих виробничих показників і перебувало в застої аж до кінця свого існування 1992 року.

 Відокремивши від себе бригадне село Вікторівку і провівши розпаювання радгоспної землі, на базі радгоспу утворили нове господарство, змінюючи кілька разів його назву. Обробляючи земельні і освоюючи майнові паї односельців, наступними  роками ТОВ «Теофіпілка», нагромадивши борги, стало економічно неспроможним самостійно розвиватися і 2008 року влилося, як структурний підрозділ, У ПАП «Агропродсервіс».  

Головний технолог ферми Ольга Пасемко


Відтоді настав новий етап розвитку Теофіпільської молочно-товарної ферми. Останніми роками тут відбулася своєрідна революція у виробничо-господарській діяльності. На вигляд, це велике тваринницьке містечко-фабрика виробництва молока сучасного передового європейського типу з гарно спланованим дизайном, вся територія упорядкована і вимощена плиткою. Розбудовані тваринницькі приміщення безприв’язного типу утримання тварин, із вентиляційними і зрошувальними приладами та забезпечені механізованими й автоматизованими виробничими процесами. Накриті вигульні майданчики дають змогу тваринам із ранньої весни до пізньої осені  перебувати надворі. Гній із тваринницьких приміщень сепарують: рідка фракція потрапляє в лагуну та біологічно знезаражується, а густу вивозять і складають у кагати для виробництва компостів. Під час заповнення лагуни, рідку фракцію за допомогою насосно-дизельної станції перекачування шлангами подають у поле для органічного підживлення ґрунту. 


Молочно-товарна ферма у Теофіпілці працює в режимі закритого типу. Сформували стадо із телиць і нетелей голштинської породи, завезених із Чехії, Словаччини та  Угорщини. Нині на фермі, яку очолює досвідчений господарник Теодозій Олійник, утримують 2895 голів ВРХ, з яких 1577 голів корів, 131 нетель,  1188 голів молодняка. Обслуговують це поголів’я 70 працівників. Доять корів три рази на добу в двох молочних залах. Оператори машинного доїння працюють у три зміни, кожна з яких має підмінного, що дає змогу мати вихідний день. Закрита система надходження молока із доїльного залу в молочний блок виключає контакт продукції з навколишнім середовищем. Для контролю за якістю молока діє лабораторія, оснащена сучасними приладами, що в електронному режимі визначають всі параметри молока. Цю роботу забезпечує лаборантка Юлія Перцак. 


Від дійного стада з ферми щоденно реалізовують по 49–50 тонн молока екстракласу, при середньому надої 35–40 літрів молока на день на корову. Торішній показник надою молока за лактацію на корову становив 12 тисяч літрів і вище, а від рекордсменок – понад 15 тисяч літрів. Аби одержувати таку високу молочну продуктивність тварин, тут щорічно нагромаджують півторарічний запас якісних кормів. Кормовий двір заповнений силосними, сінажними траншеями, упакованим корнажем (здрібнена кукурудза з добавкою біологічного консерванту), тюками соломи і сіна. Для годівлі тварин солому подрібнють, а сіно згодовують тваринам у натуральному вигляді. Контролює раціон кормів комірниця Тетяна Полиняк. 


Селекційно-племінну робота на фермі проводять головна технологиня Ольга Пасемко, зоотехнік Уляна Сапків і обліковець Надія Барна. Особливу увагу спеціалісти звертають на сухостійний період утримання корів і нетелів, підготовку їх до розтелу у родильному відділенні та вирощування молодняка худоби. Для годівлі новонароджених телят застосовують «кормомами – (спеціальна напувалка), з яких телята постійно споживають теплу збагачену молочно-кормову суміш згідно з нормою. Весь молодняк, відповідно до вікових і вагових категорій, утримують групами з визначеними до їх потреби раціонами годівлі. З одержаного молодняка теличок половину з них направляють на Великоходачківську ферму для вирощування нетелей, а іншу залишають на фермі для поповнення дійного стада. Бичків відправляють до Купчинецького господарства на дорощування та відгодівлю. Названі ферми також є виробничими підрозділами компанії «Агропродсервіс». Штучне осіменіння корів і телиць проводить фахівець Андрій Марків. Епізоотичне благополуччя стада забезпечують спеціалісти служби ветеринарної медицини Юрій Олійник, Олег Савіцький, Андрій Кіндрацький, Євген Наконечний, Петро Гетьман і Ольга Гетьман. 


Усі виробничі структури ферми злагоджено виконують свої функції. Для працівників і спеціалістів створені необхідні побутові і виробничі умови, а також прання робочого одягу.  Тож завдяки роботі Теофіпільської та інших ферм, компанія «Агропродсервіс» займає 3 місце в Україні з валового виробництва молока. 


А висновок з моєї розповіді такий: якщо в такому сучасному прогресивному руслі, як у компанії «Агропродсервіс», буде налагоджена робота тваринницької галузі загалом у країні, населення буде з молоком і м’ясом, поле – з органічними добривами, виробник – із коштами, а люди – з роботою. 


Іван ДУФЕНЮК  
с. Теофіпілка на Козівщині 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Посол України в Польщі: пам’ять про Волинську трагедію має об’єднувати, а злочини засуджувати спільно
Посол України в Польщі Василь Боднар закликав до спільного засудження злочинів минулого по обидва боки кордону України та Польщі, а також до використання історичної пам’яті для об’єднання народів. Про це він заявив в інтерв’ю польському агентству PAP.
13 годин тому
Тернопільська філія «Газмережі» консультує, допомагає і застерігає
На адресу редакції «Сільського господаря» надходять листи і телефонні дзвінки, в яких наші читачі цікавляться особливостями та новаціями у стосунках із Тернопільською філією «Газмережі». На прохання редакції керівники і спеціалісти цього відомства дають відповіді на частину найтиповіших запитань.
13 годин тому
Коли тіло сигналізує: лікарі назвали основні ознаки інсульту
Раптовий головний біль, слабкість у кінцівках, нечітка мова чи втрата рівноваги можуть бути не просто втомою, а сигналами інсульту.
13 годин тому
У Великих Гаях Світлана Яцишин створила унікальну квітучу локацію
Посеред полів, де господарі традиційно вирощують картоплю та садять різноманітні овочі, виділяється кілька десятків соток неймовірної краси – квітковий рай, що тішить око розмаїттям барв і форм. Саме там, у селі Великі Гаї Великогаївської громади, мешканка Світлана Яцишин створила унікальну квітучу локацію.
14 годин тому
Європою ширяться нові хвороби цукрових буряків, попереджають у Польщі
Національний науково-дослідний інститут захисту рослин Польщі повідомляє про появу двох нових хвороб цукрових буряків, які поки не спричинили значних втрат, але активно поширюються через зміну клімату. Зони ураження наближаються до західного кордону Польщі, зазначає Farmer.pl.
15 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.