Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

На його мелодіях так легко донести до розуму і серця рідне слово

Сьогодні, 22 липня, легендарному композиторові, виконавцеві й театральному режисерові Народному артистові України Анатолію Горчинському виповнилося б 100 років.

На його мелодіях так легко донести до розуму і серця рідне слово

Сьогодні, 22 липня, легендарному композиторові, виконавцеві й театральному режисерові Народному артистові України Анатолію Горчинському виповнилося б 100 років.

12 місяців тому Джерело:

Навіть важко відразу відповісти, ким він був більше: театральним режисером, чи композитором і співаком. Як режисер Анатолій Горчинський поставив майже 110 вистав у театрах Львова, Хмельницького, Рівного, Луцька і Тернополя. Зрештою, навіть у Пензі та Кишиневі.  


Його запросили на посаду чергового режисера у Львівський театр імені Марії Заньковецької відразу після захисту дипломних робіт у Київському театральному інституті імені Карпенко- Карого. За 11 років у Львові він поставив 20 вистав. І саме там виробив своє режисерське кредо: «Ніколи не кричи на акторів, бо вони тобі хліб дають». Згодом кілька років очолював Львівський театр юного глядача, де у нього працював актором майбутній відомий режисер Роман Віктюк. 


До речі, багато шлягерів, яких у доробку Анатолія Аркадійовича 250, написано як пісні до вистав. Мало хто знає, але знаменита «Червона троянда» з'явилася, коли режисер ставив у Львівському театрі імені Марії Заньковецької «І один у полі воїн». 


Зрештою, до Київського музичного училища його прийняли теж завдяки пісенній творчості. Борис Михайлович Лятошинський послухав, як Горчинський виконує власні пісні, і натиснув своїм авторитетом на членів приймальної комісії: «Музичній грамоті навчимо! Головне, що хлопець має хист». Згодом Горчинський вкотре переконався - тільки щирість і емоційність виконання дають наснагу: «Якщо не маєш голосу, то треба співати серцем. А головне - не можна маніпулювати глядачем, працювати у півсили». До речі, він ніколи не користувався фонограмами, хоча кожна з його програм складалася з не менше ніж 40 пісень у живому виконанні. 


Поєднати режисуру й музику молодому Горчинському порадив Мар'ян Михайлович Крушельницький, у класі якого вчився майбутній режисер, а тоді студент Київського театрального інституту імені Карпенко- Карого. У стінах цього навчального закладу він познайомився з Еліною Бистрицькою, Костянтином Огнєвим, Сергієм Данченком, Костем Степанковим, Адою Роговцевою. Горчинський вчився добре, навіть отримував підвищену стипендію. Ще в студентські роки він був лауреатом багатьох пісенних фестивалів. 


У пісенній творчості Анатолій Горчинський - ціла творча епоха. Як композитор він написав понад 350 пісень. Виконував їх сам, ці твори прикрасили також репертуар багатьох співаків. «Червона троянда», «Троянди на пероні», «Росте черешня в мами на городі» визнані хітами ХХ століття. 
Його дружина Олена колись пригадала цікавий випадок: 


- Коли ми зібралися повінчатися, уночі перед шлюбом Анатолій учив молитву, бо все життя був атеїстом. Коли ж пішов до сповіді, то одразу вийшов. Я здивувалася - невже забув слова? А він каже: «Священик запитав, чи то я написав «Черешню». Почувши ствердну відповідь, сказав, щоб я ішов із Богом - мені прощаються всі гріхи»… 


Відомий знавець української естради Михайло Маслій так оцінює творчість Анатолія Горчинського: «Він творив українську естрадну пісню задовго до Мирослава Скорика, Олександра Білаша, Левка Дутківського, Володимира Івасюка, Ігоря Білозіра. І творив успішно». 

 
На початку 1970-их радіо- і телевізійний ефір були заповнені радянською естрадною «попсою», виключно російською. Українська пісня звучала невиразно. І саме тоді Господь звів Анатолія Горчинського і молодшого від нього на 25 років Володимира Івасюка. Молодший зізнався, що знає напам’ять найпопулярніші пісні Анатолія Аркадійовича, а про їхню першу зустріч пізніше розповідав: «Ой, таки не вірю очам своїм: переді мною - живий Горчинський! Можна рукою Вас торкнутися! Й щиро кажу, повірте, не було б Вашої «Червоної троянди», й моя «Червона рута» не зацвіла б…».  


І поки молодший набирав музичної ваги, старшого справедливо вважали патріархом української пісні. Адже з-під пера композитора з’явилися такі вічні хіти, як «Червона троянда», «Троянди на пероні». «А на схилі віку він отримав чудернацьке, але доброзичливе прізвисько «Черешня». Таким був справжній і феєричний вияв визнання і всенародної любові всенародного хіта «Росте черешня в мами на городі», - зауважив Михайло Маслій.  


Поруч з Володимиром Івасюком, Олександром Білашем, Ігором Покладом. Степаном Сабадашем Анатолій Аркадійович увійшов до п’ятірки найкращих вітчизняних композиторів ХХ століття. Чим же ж і як пояснити феномен Горчинського? Мабудь, відповідь знайдемо в словах композитора Бориса Лятошинського: «У нього є мелодія, на крилах якої так легко донести рідне СЛОВО до розуму і серця слухача, створити відповідний настрій, спонукати людину разом з автором думати, любити, творити, кохати, страждати»… 


Тарас ВАСИЛІВ 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Негода прокотилася Тернопіллям
В Україні вчора увечері та минулої ночі вирувала негода. Особливо постраждали західні області. У кількох західних регіонах почалися масові відключення світла через сильний вітер і грозу. Відключення торкнулися Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської та інших областей, повідомляє місцева влада. Загалом без світла близько 700 населених пунктів.
55 хвилин тому
Частина областей потерпатиме від спеки, а Тернопільщина – від похолодання
Синоптикиня Українського гідрометеорологічного центру Наталія Птуха розповіла, що цього тижня по всій території України будуть контрастні показники. Найближчими днями більшість регіонів перебуватимуть у полі високого атмосферного тиску зі сходу та в розпеченій повітряній масі з півдня, яка вже надходить.
1 година тому
Підполковник Арсен Дмитрик («Лемко»): якою буде Україна після перемоги…
Світ переживає глибокі зміни, старі моделі управління не справляються з новими викликами. Україна, на перехресті цих процесів, шукає своє місце в цьому хаосі. У вирі боротьби виникає «Азов» - корпус НГУ, який не лише бореться з ворогом, а й формує нові підходи до управління та лідерства. Чи стане ця модель основою для відбудови України та змінить парадигму управління в країні й армії?
2 години тому
Прості та ефективні методи, які змусять помідори швидше почервоніти
Якщо ваші помідори ніяк не хочуть червоніти на кущах, не варто хвилюватися. Є способи підживлення, які прискорюють дозрівання плодів прямо на грядці.
4 години тому
Продукт, що омолоджує судини і дбає про здоров’я серця. І це не дорога оливкова олія
Коли мова заходить про здоров’я серця та судин, на думку одразу спадає дорога пляшка запашної оливкової олії. Ми настільки звикли до її статусу «рідкого золота», що часто не помічаємо справжній скарб, який скромно стоїть на полиці будь-якого магазину. До того ж цей еліксир для ясного розуму та еластичних судин може бути в рази доступнішим, але не менш потужним?
19 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.