Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Кременецька «кузня» кадрів для сільського господарства краю

Тернопільський навчально-виробничий комбінат, центральна база якого розташована у Кременці на вулиці Чернихівського, 8, готує найактуальніші кадри для сільського господарства – трактористів-машиністів, а також водіїв і операторів котелень. Цього року тут уже видали 451 посвідчення тракториста і 110 посвідчень водіїв.

Кременецька «кузня» кадрів для сільського господарства краю

Тернопільський навчально-виробничий комбінат, центральна база якого розташована у Кременці на вулиці Чернихівського, 8, готує найактуальніші кадри для сільського господарства – трактористів-машиністів, а також водіїв і операторів котелень. Цього року тут уже видали 451 посвідчення тракториста і 110 посвідчень водіїв.

2 роки тому Джерело:

– До нас приходять вчитися дорослі люди віком від 18 років, які мають потребу в набутті фаху тракториста-машиніста сільгоспвиробництва, водія автотранспортного засобу категорій В і С, оператора котельні, – розповідає директор ДНЗ «Тернопільський навчально-курсовий комбінат» Василь Кравець. – Наш заклад має 10 філій у колишніх районних центрах – Шумську, Збаражі, Козові, Теребовлі, Заліщиках, Борщеві, інших, де базовими напрямами є підготовка трактористів-машиністів. Навчання на водіїв автотранспортних засобів категорій В і С – у Кременці.

 
Осідлають новітню техніку 


Головною для кожного тракториста-машиніста є категорія А1. Маючи відповідно підтверджену цю категорію, можна удосконалювати свої знання та фаховість з інших категорій – зокрема, А2, В1, В2, В3, D1, E1, E2, G1, G2, H. Ці категорії дають змогу слухачам курсів отримати право на керування  потужнішими сучасними тракторами,  зернозбиральними комбайнами і кормозбиральними машинами, екскаваторами, бульдозерами, навантажувачами. Окрім основних ліцензованих навчальних програм, комбінат також організовує навчання на курсах цільового призначення та проводить перевірку знань для посадових осіб, інженерно-технічних працівників із питань охорони праці;  підтвердження кваліфікації операторів котелень. 


90% курсантів працюють за фахом 


Керівництво закладу надало можливість журналістам «Сільського господаря» побувати на заняттях однієї з груп, яка здобуває категорію А1, вивчає трактори з потужністю двигуна до 100 к. с.  Заступники директора Ярослав Хулевінський та Юрій Савчук розповіли, що звертаються в навчальний заклад молоді люди, які вже пов’язали або планують пов’язати свій професійний вибір із сільськогосподарським виробництвом, роботою в агрокомпаніях чи в особистих селянських господарствах на приватній техніці. Частіше стали звертатися жінки, чоловіки яких мобілізовані на фронт, а землю треба обробляти, тож з переходом обов’язків на жіночі плечі з’явилася потреба освоювати технічні засоби. 


Обов’язковим є проходження практики, її слухачі курсів освоюють зазвичай  у тих структурах, де планують працювати, або ж у власних господарствах під керівництвом інструкторів. Оператори котелень проходять практику також в організаціях за місцем майбутньої  праці. До речі, часто слухачі курсів набувають тут другий, а то й третій фах, який потрібен їм для професійного вдосконалення. 


У комбінату якісна відмінність 


– У цьому суттєва різниця в засадах підготовки механізаторських кадрів, яку проводить наш навчально-курсовий комбінат, і, наприклад, профтехучилища, де навчаються вчорашні випускники шкіл, далеко не завжди пов’язуючи себе з аграрним виробництвом. 90% наших курсантів гарантовано працюють за фахом, здобутим у стінах нашого навчально-курсового комбінату, – наголошує директор закладу Василь Кравець. 


Історія навчально-курсового комбінату в Кременці бере початок з 1973 року, міцно тримаючись на гребені кон’юнктури при численних змінах суспільно-економічних умов сьогодення. Спочатку це були курси механізаторів на базі «Сільгосптехніки». У 80-х роках систему механізаторських навчань об’єднали в навчально-курсові комбінати. У дев’яностих, коли почався злам колгоспної системи, такі заклади опинилися в ситуації «виживайте  як можете». Вижили. 


Нині ДНЗ «Тернопільський навчально-курсовий комбінат» – у віданні департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОВА. Головне джерело фінансування закладу – оплата за навчання. Державного фінансування також нема. Цьогоріч, завдяки сприянню директора департаменту агропромислового розвитку Володимира Стахіва,  Тернопільський навчально-курсовий комбінат включений в програму розвитку агропромислового комплексу області з фінансовою підтримкою. Це допомагає дещо здешевити  оплату замовників освітніх послуг. 


– Те, що наш заклад втримався на плаву в умовах ринку, зберіг свій головний профіль – підготовку механізаторів для сільгоспвиробництва, і вдається оновлювати навчально-виробничу базу, – заслуга колективу комбінату, майстрів і педагогів, які є професіоналами своєї справи, – наголошує Василь Павлович. – Цього року ми вже сплатили до бюджетів усіх рівнів, зокрема,  до бюджету Кременецької громади понад мільйон гривень податків, до кінця року ця цифра значно зросте. Тому на сприяння органів влади і місцевого самоврядування комбінат має право розраховувати. 


Орієнтир на Державну службу зайнятості 


Зацікавлений колектив комбінату у співпраці з Державною службою зайнятості. Це той напрям, який Василь Кравець, очоливши ТНКК, має намір налагоджувати і розвивати. Річ у тім, що ДСЗ на ваучерній основі направляє безробітних, які мають бажання освоїти той чи інший фах, вчитися за державний рахунок у визначені заклади. Тернопільський навчально-курсовий комбінат у цю когорту поки не входить, але Василь Павлович сподівається, що це вдасться зробити, і тоді жителям нашої області не треба буде їхати вчитися на трактористів-машиністів у Рівне, Чернівці чи Луцьк. 


Виконує заклад ще одну відповідальну місію – утримує міський гуртожиток, який займає 3–5 поверхи приміщення  комбінату в Кременці. Нині тут 60 мешканців, 18 з яких – внутрішньо переміщені особи. Є серйозні питання щодо опалення будинку, адже місячна потреба в газі у зимовий період – 14–16 тисяч кубів, для комбінату це непідйомні кошти. Директор налагоджує контакти з органами влади, благодійними фондами, аби в цей складний період воєнного часу та викликів зимової пори полегшити становище і мешканців гуртожитку, і навчального закладу.  


Ганна МАКУХ 
На світлинах: директор Тернопільського навчально-курсового комбінату Василь Кравець; заняття у групі веде старший майстер Ростислав Довгалюк. 
 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Багатодітні сім'ї мають право на безкоштовну ділянку землі
Багатодітні сім'ї в Україні можуть безоплатно отримати земельну ділянку з державної або комунальної власності для різних цілей, зокрема до 2 гектар для особистого селянського господарства.
6 хвилин тому
Найбільше зарплати зростають у сільському господарстві
У першому кварталі 2025 року середня заробітна плата в Україні зросла на 24,1% і становила 23 460 гривень. Про це йдеться у звіті Мінекономіки «Моніторинг основних подій в економіці України-2025». Водночас окремі галузі показали особливо високе зростання доходів. У першу чергу це стосується сільського господарства, де зарплата збільшилися на 42,7%.
31 хвилина тому
Герой України Олег КРИЖОВАЧУК: «Ми відповідальні за землю, яку нам подарував Господь»
У першому кварталі нинішнього року Тернопільщина демонструвала хорошу динаміку показників у аграрному секторі, а в окремих його напрямах агропродукція займає перші позиції в державі. Про це йшлося минулого тижня на одному з найпотужніших аграрних майданчиків, у ТОВ «Україна» Скориківської громади на Підволочищині. Унікальний досвід роботи і рекордні здобутки колективу у впровадженні новітніх технологій було репрезентовано під час Дня поля – масштабного заходу, організованого згадуваною агрофірмою спільно з компанією «Ерідон». Він об’єднав хліборобів із багатьох областей, партнерів, членів президії ради обласного об’єднання сільгосппідприємств краю.
53 хвилини тому
І на Тернопільщині ніч була тривожною
У ніч на 9 липня росія атакувала 741 засобом повітряного нападу, 718 із них знешкодила ППО, Повітряні сили зафіксували влучання у 4 локаціях, а також падіння збитих – на 14 локаціях. Наймасованішої атаки від початку повномасштабного вторгнення зазнав Луцьк. Але й Тернопільська протиповітряна оборона гідно відбивала напади ворожих безпілотників.
1 година тому
Як поливати огірки у спеку: поради досвідчених городників
Липень — найспекотніший місяць літа. У таких умовах надзвичайно важливо забезпечити огіркам належний догляд, щоб вони добре росли, розвивалися, плодоносили і залишалися здоровими. Як доглядати за огірками у спеку, розповіли досвідчені городники.
4 години тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.