Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Робітничі кадри - на вагу золота

У десяти філіях Тернопільського навчально-курсового комбінату, центр якого розташований у Кременці, фахову освіту здобувають майже півтори тисячі слухачів із восьми областей України.

Робітничі кадри - на вагу золота

У десяти філіях Тернопільського навчально-курсового комбінату, центр якого розташований у Кременці, фахову освіту здобувають майже півтори тисячі слухачів із восьми областей України.

2 тижні тому Джерело:

Нещодавно на території Індустріального парку «Західноукраїнський промисловий ХАБ» відбувся потужний  економічний форум «Зроблено в Україні – Тернопільщина-2025». Серед його актуальних питань чільне місце зайняла панельна дискусія щодо стану професійно-технічної освіти, підготовки спеціалістів робітничих професій, фахівців для роботи в аграрному секторі області.  


Нині в Україні багато викликів, пов’язаних із війною. Серед головних – людський ресурс, нестача спеціалістів низової ланки виробництва. Учасник форуму, директор ДНЗ «Тернопільський навчально-курсовий комбінат» Василь Кравець переконаний, що таке живе спілкування, яким воно було на форумі, потрібне. Ринок має мати конкретику у своїй діяльності: одні виробляють, інші продають продукцію і все це забезпечують підготовлені фахівці. 


Діапазон освітніх і практичних послуг, які надає  Тернопільський навчально-курсовий комбінат охочим отримати фахову робітничу професію, надзвичайно широкий. Із початку року тут і у 10 філіях навчається понад 1400 слухачів, не тільки жителів Тернопільщини, а й з Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької, Рівненської, Хмельницької і, навіть із Житомирської та Сумської областей. Курс навчання платний, але суттєво дешевший від  інших областей. Наприклад, освоїти професію тракториста вартуватиме 5800 грн, водія категорії В – 6800 грн. За словами Василя Павловича, в адміністрації комбінату вирішили не підвищувати вартість навчання, тоді як у деяких сусідніх областях аналогічний курс освоєння фаху коштує удвічі дорожче.   


Такий підхід у системі професійної освіти, підготовлений, досвідчений колектив викладачів,  викликають бажання здобути обрані спеціальності у жителів перелічених областей різних вікових категорій. І не тільки. Тут освоюють робітничі професії 70 студентів Тернопільського педуніверситету і 40 студентів Західноукраїнського національного університету завдяки індивідуальній формі навчання. Нині спостерігають збільшення кількості жінок серед слухачів. 


– Коли приїжджають до нас посланці з фірм і підприємств та кажуть: дайте нам фахівців, ми ж не проти. Але ж це вони мали би направляти до нас людей, яких ми навчимо і вони матимуть підготовлених спеціалістів. На жаль, нині держава, місцева влада не завжди реагують на подібну ситуацію, ми стукаємо у всі двері і сподіваємося, що нас почують і підтримають, – каже Василь Кравець. –  І співпраця налагоджується. Коли ми отримали дозвіл на перепідготовку спеціалістів за ваучери, тобто за державні кошти (це тривалий час погоджували у Міносвіти), додали до переліку спеціальностей завдяки отриманій ліцензії. Ще за державний кошт із початку року навчаємо 70 пільговиків. Спільно з Тернопільським обласним центром зайнятості (директор Микола Городецький) плануємо подальшу співпрацю з навчання слухачів за ваучери. У них люди стоять на обліку, їм пропонують навчання і вони приходять до нас освоювати обраний фах. Є домовленість із керівництвом  Львівського обласного центру зайнятості про аналогічну співпрацю. 


Викладачі комбінату комплектують контингент слухачів, яких вони залучають на навчання. Розроблено схему заохочень і це мотивує людей. Логіка тут проста для кожного педагога: хочеш працювати – працюй! Є навчальна програма, є виробнича практика, проявляй себе і від того залежить оплата праці.  


Стосовно навчання, то воно передбачає такі періоди: початковий, базовий курс – підготовка впродовж 6,5 місяця часу. Наступні – підвищення кваліфікації 1–1,5 місяців. Слухачі, які навчаються, люди мотивовані, майже стовідсотково працюють в майбутньому за обраним фахом. Більша частина слухачів приходить на навчання, маючи практичні знання про трактор, його будову та обслуговування.  


У навчально-курсовому комбінаті створено належні умови проживання у гуртожитку, розрахованому на 150 слухачів. Проживання тут упродовж місяця вартує 1500 грн. На двох поверхах приміщення вже облаштовано кухні, де розміщені дві електроплити, два холодильники, мікрохвильові печі, пральні машини. Завершують ремонт ще одного поверху й аналогічного кухонного приміщення. 


…Директор Василь Кравець згадує, як свого часу очолив навчально-курсовий комбінат і хвилювався. Адже до того працював виробничником, управлінцем (керівником знаного господарства у Горинці, головою райдержадміністрації, обласної ради), а тут – педагогічний підрозділ. Все ж робота стала цікавою, колектив хороший, професійний і, головне, роблять для виробництва корисну справу – готують кадровий потенціал, готують для України. ДНЗ «Тернопільський навчально-курсовий комбінат» підприємство державне, за рік сплачує 4 млн грн податків, за чотири місяці з початку року вже перерахували 1,5 млн грн ПДФО, пенсійного і військового збору. Керівництво закладу перебуває у постійному пошуку різних програм підготовки спеціалістів, аби забезпечити розвиток сильної економіки, міцного тилу у співпраці з бізнесом, владою і громадами. 


Петро ГУДИМА 


Світлина Ярослава СТАРЕПРАВА 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Владислава Махніцька із Заліщиків отримала Почесну відзнаку міжнародної Олімпіади Геніїв
Учні Малої академії наук України повернулися зі США з перемогами на міжнародному конкурсі проєктів екологічного спрямування. Українська команда виборола 17 нагород: 1 гран-прі, 3 золоті медалі, 5 срібних медалей, 4 бронзові медалі та 4 почесні відзнаки. Одну з почесних відзнак отримала Владислава Махніцька із Заліщиків.
41 хвилина тому
П’ять порад, які допоможуть виспатися у спеку
Сон у спеку – справжнє випробування. Висока температура повітря змінює наші біоритми та негативно впливає на сон. Ділимося простими порадами, як охолонути і гарно відпочити спекотними літніми ночами.
5 годин тому
Пасинкування винограду: покрокова інструкція для початківців
У червні виноград активно нарощує пагони. І серед них з’являється багато пасинків — бічних відгалужень, які ростуть із пазух листків. Якщо їх не видаляти, вони не лише загущують кущ, але й забирають поживні речовини, які мають іти на розвиток грона.
5 годин тому
Українські пекарі годують польських аграріїв
Якщо українські аграрії не вирощують жито самі, вони годують польських фермерів, які продають його дорожче. Експерти звинувачують у всьому ринкову кон’юнктуру – себто, жито сіяти не є економічно доцільним для українських фермерів.
5 годин тому
Через серце, сплетене з барвінку
Величною і зворушливою стала неділя, 15 червня, для дітей у храмі Різдва Пресвятої Богородиці у Васильківцях на Гусятинщині, де відбулася урочистість першого Причастя.
5 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.