Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Кузня рекордсменів і призерів світових змагань

На Чемпіонаті світу з важкої атлетики серед юніорок U20 у місті Ліма (Перу), який відбувся на початку травня, спортсменка з Тернопільщини Аліна Дадерко показала результат, завдяки якому виконала норматив майстра спорту міжнародного класу.

Кузня рекордсменів і призерів світових змагань

На Чемпіонаті світу з важкої атлетики серед юніорок U20 у місті Ліма (Перу), який відбувся на початку травня, спортсменка з Тернопільщини Аліна Дадерко показала результат, завдяки якому виконала норматив майстра спорту міжнародного класу.

6 годин тому Джерело:

Що не кажіть, а матеріальна підтримка – вагомий чинник результативності у спорті. Підтвердженням цих слів, зокрема, є ось такий незаперечний аргумент: відколи Тернопільську обласну федерацію важкої атлетики очолює знаний аграрій – засновник і керівник підпри­ємства «Агро-Млин» зі Скалата та справжній шанувальник спорту Богдан Олійник – до певної міри, завдяки його меценатству  вдалося підготували цілу плеяду спортивних знаменитостей – рекордсменів і призерів чемпіонатів України, Європи і світу... У цьому однозначно переконані й наставники іменитих атлетів – заслужені тренери України Вікторія Шаймарданова та Віктор Симів.


Світовий рекорд Вікторії Шаймарданової 


Життєвий шлях багатьох відомих спортсменів можна умовно розділити на два етапи. Перший – період активної кар’єри атлета, а другий уже після її завершення, коли здобутий досвід у тренерському статусі передається юним вихованцям. Власне, у такій послідовності продовжує долати свою непросту дорогу спочатку у спорті, а потім  на тренерській ниві іменита важкоатлетка  Вікторія Шармайданова – майстер спорту України міжнародного класу, чемпіонка і призерка чемпіонатів Європи, світу, учасниця Олімпійських Ігор в Афінах, рекордсменка світу у ваговій категорії до 90 кг у ривку, заслужена тренерка та працівниця фізичної культури і спорту України. 


До слова, світовий рекорд Вікторії визнали лише згодом. Тоді, на Олімпіаді-2004, коли посіла високе п’яте місце, маючи 88 кілограмів власної ваги, їй довелося протистояти 140–150-кілограмовим китаянкам та іншим зіркам суперважкої категорії. Попри це, після ривка Вікторія  навіть лідирувала, піднявши 130-кілограмову штангу, а у поштовху подолала 150 кг, що у підсумку гарантувало п’яту позицію на Олімпіаді-2004. Ця історія несподівано отримала продовження наприкінці 2016-го, коли Міжнародна федерація важкої атлетики ввела нову вагову категорію. Якщо раніше атлетки змагалися у категоріях до 75 кг та понад 75 кг, то після запроваджених змін важких категорій стало більше – до 90 кг і понад 90 кг. Коли ж проаналізували виступи всіх спортсменок світу за історію змагань, які підпадають під новоутворену категорію, то виявилося, що той афінський виступ Вікторії Шаймарданової у ривку із зафіксованим результатом 130 кг – за нових умов став рекордом світу для вагової категорії до 90 кг! 


Результативний «сімейно-тренерський тандем» 


Завершивши успішно активні виступи в царині важкої атлетики, Вікторія вирішила не розлучатися зі спортом, а надалі передавати свій багатий досвід юним атлетам. Коли ж вийшла заміж за тренера зі Скалата Віктора Симіва, переїхала жити з Білої Церкви на Тернопільщину. Спочатку разом із чоловіком виховували покоління молодих спортсменів у скалатській ДЮСШ, а згодом Вікторія Юріївна вже на посаді тренерки-викладачки Тернопільської обласної школи вищої спортивної майстерності продовжувала працювати із найздібнішими, прокладаючи їм шлях у великий спорт. Отже, як каже Шаймарданова, «у нас із Віктором Симівим сформувався результативний «сімейно-тренерський тандем». 


Саме завдяки йому і вдалося підготували цілу плеяду спортивних знаменитостей. Серед них – абсолютна чемпіонка Європи і призерка юнацьких Олімпійських ігор у Китаї Софія Зенченко, чемпіонка і призерка Європи Марія Хлян, призерка Європи Ірина Барановська. Демонструють високі результати й інші підопічні тандему. Разом за час багаторічної  спільної роботи подружжя підготувало вже понад десять майстрів спорту та трьох майстрів спорту України міжнародного класу. 


У когорті майстрів-«міжнародників» – поповнення 


А зовсім недавно до когорти  «міжнародників» приєдналася ще одна (четверта) юна їх вихованка – Аліна Дадерко. На Чемпіонаті світу серед юніорок U20 у Лімі вона показала результат, завдяки якому виконала норматив майстра спорту міжнародного класу.  


Власне, ця неординарна подія й стала приводом для розмови з одним із наставників спортсменки, тренером збірної України з важкої атлетики Віктором Симівим. 


– Шостого травня завершився Чемпіонат світу з важкої атлетики серед юнаків і дівчат до 17 років (U17), а також юніорів та юніорок до 20 років (U20), який проходив у столиці Перу, – розповідає Віктор Михайлович. – Збірна України виступала порівняно невеликим складом, але загалом показала високий результат, завоювавши десять медалей різних ґатунків. Та мене з дружиною особливо порадували ті результати, які продемонстрували представники Тернопільської обласної школи вищої спортивної майстерності. 


Аліна Дадерко останнім часом суттєво прогресує. Зокрема, вона чемпіонка Європи серед дівчат до 15 років у ваговій категорії до 55 кг – 2022 р.  та до 17 років у 59 кг – 2023 р. А торік серед сімнадцятирічних   виборола срібну нагороду і на чемпіонаті світу, встановивши водночас два рекорди України. Цьогоріч Аліна на ЧС в Лімі спробувала свої можливості у змаганнях серед юніорок до 20 років. У цій категорії вона була наймолодшою учасницею, оскільки їй ще не виповнилося навіть вісімнадцять. Попри те, що довелося протистояти значно старшим і досвідченішим суперницям, наша підопічна суттєво поліпшила особисті показники і в підсумку фінішувала на високій сьомій позиції. А за сумою двоборства (194 кг!) виконала норматив для присвоєння звання майстра спорту України міжнародного класу. 


Аліна виступала у ваговій категорії до 59 кг, а її рідний брат Віталій – у категорії до 81 кг серед юніорів (U20). У нього 147 кг – ривок, 175 – поштовх. Це вагомий показник. До слова, йому забракло буквально сім додаткових кілограмів, аби також виконати норматив міжнародного майстра. А загалом в активі Віталія Дадерка, як і його сестри Аліни, вже чимало відзнак і рекордних виступів на представницьких змаганнях міжнародного рівня.  

   
Можуть стати учасниками Олімпійських ігор 


– На вашу думку, які перспективи у цих, безсумнівно, талановитих юних майстрів важкої атлетики, і на які успіхи можна очікувати від них найближчим часом?,– запитую у Віктора Симіва. 


– Я гадаю, що і Аліна, і  Віталій можуть стати учасниками Олімпійських ігор, якщо, звісно, усе йтиме за планом. До 2028 року ще немало часу, але вже з 2026-го розпочнеться підготовчий період до головних змагань чотириріччя. Якщо ж говорити про найближчі перспективи виступів наших вихованців, то вони готуватимуться до участі в Чемпіонаті Європи з важкої атлетики вікової групи до 20 років, який відбудеться в Албанії орієнтовно в серпні-вересні. Тут перед ними вже стоятиме завдання однозначно боротися за призові місця і обов’язково повертатися додому з медалями. 


Додамо, що Віталій та Вікторія Шаймарданова є вихованцями Хоростківської ДЮСШ, а нині представляють також обласну ШВСМ і входять до складу збірної України. Любов до цього виду спорту їм прищепили і згодом розвивали батько Ярослав Дадерко і перший тренер Ярослав Ваверчук, які нині захищають Вітчизну у лавах ЗСУ. Водночас зазначу, що запорукою успіхів перспективних спортсменів є й наполеглива і системна праця їх досвідчених наставників – заслуженої працівниці фізичної культури України Вікторії Шаймарданової та заслуженого тренера України Віктора Симіва. 


«Богдан Степанович – людина з великим серцем...» 


На завершення розмови поцікавився у пана Віктора, чи є, на його думку, ще якийсь важливий чинник, без наявності якого фактично неможливо добитися результативності загалом у спорті і, зокрема, у важкій атлетиці. 


– Усі ті успіхи, яких досягли наші вихованці, не стали б реальністю, якби не мали належної матеріальної та моральної підтримки. Можна сказати, що нам до певної міри пощастило, бо маємо таку людину. Це – засновник і керівник підприємства «Агро-Млин» зі Скалата Богдан Олійник, який не лише фінансово допомагає розвитку важкої атлетики в нашому регіоні, а й морально підтримує спортсменів. Гадаю, краще про нього не скажеш, ніж це зробила в одному з інтерв’ю моя дружина Вікторія Шаймарданова: «Богдан Степанович – людина з великим серцем. Він підтримує спортивну молодь і вірить у її перемоги заради України. Саме завдяки йому ми підготували цілу плеяду спортивних знаменитостей...».     


Ярослав МАРМАШ  

 

На світлині (зліва направо): Вікторія Шаймарданова, Богдан Олійник, Аліна Дадерко та Віктор Симів.

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Як прогнати кротів із городу: народні лайфхаки
Кроти на городі проробляють ходи й дуже шкодять рослинам: вивертають із ґрунту сходи, підривають коріння, утворюють непотрібні купи та псують грядки. Харчуються дощовими хробаками, а також знайденими личинками комах. Вони активні на ділянці протягом року, а взимку «освоюють» глибші шари ґрунту. Як прогнати кротів із городу?
48 хвилин тому
Сім способів підвищити тиск без ліків
Низький тиск може зіпсувати самопочуття на цілий день. Але не завжди потрібно одразу бігти до аптечки. Деякі напої мають природну здатність м'яко нормалізувати артеріальний тиск. Вони допомагають покращити кровообіг, зняти напруження та підтримати серцево-судинну систему.
1 година тому
Якою буде погода у червні 2025 року
Цього року погода у червні очікується теплішою, ніж зазвичай. Про це свідчить прогноз Українського гідрометцентру. Щодо опадів, то їх, за місяць випаде 45 – 82 мм, у Карпатах та місцями на Прикарпатті - 103 – 152 мм. Це, кажуть синоптики, у межах норми (80 – 120 %).
4 години тому
ДАР припинило приймати заявки на дотацію для утримання корів, кіз та овець
Подання заявок тривало лише один день. В Державному аграрному реєстрі призупинено добір заявок на спеціальну бюджетну дотацію для утримання поголів’я корів, кіз та/або овець у зв’язку з надходженням заявок на суму, що відповідає доступному обсягу фінансування.
4 години тому
Для чого огіркам… солодка вода
Для огірків є багато порад щодо підготовки та використання добрив. Але не всі знають, що гарний ефект дає солодка вода. Вона містить глюкозу, яка позитивно впливає на огірки. В результаті вони виростуть соковиті та смачні.
5 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.