Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

«Опілля»: від потенційного банкрута – до одного з лідерів ринків України

Добре відома в Україні та за її межами тернопільська пивоварня «Опілля» вийшла на річний оборот в 1,59 мільярда гривень і в 2025-му вкладає у розвиток виробництва 200 мільйонів гривень! Власне, про ці та інші досягнення, виклики, з якими стикалося підприємство на своєму шляху впродовж 13 років, та про плани на майбутнє ТОВ «Пивоварня «Опілля» йдеться в інтерв’ю «Сільському господареві» директора та одного з бенефіціарних власників групи компаній під брендом «Опілля» Ярослава Джоджика.

«Опілля»: від потенційного банкрута – до одного з лідерів ринків України

Добре відома в Україні та за її межами тернопільська пивоварня «Опілля» вийшла на річний оборот в 1,59 мільярда гривень і в 2025-му вкладає у розвиток виробництва 200 мільйонів гривень! Власне, про ці та інші досягнення, виклики, з якими стикалося підприємство на своєму шляху впродовж 13 років, та про плани на майбутнє ТОВ «Пивоварня «Опілля» йдеться в інтерв’ю «Сільському господареві» директора та одного з бенефіціарних власників групи компаній під брендом «Опілля» Ярослава Джоджика.

8 годин тому Джерело:

Відоме якістю справжнього пива та квасу «Опілля» працює в серці Тернопілля і демонструє один із найвищих темпів розвитку в Україні, показуючи багатократне зростання за 2012–2025 роки. Упродовж згадуваного періоду  компанія інвестує у виробництво й продажі і вже досягла обороту 1,59 мільярда гривень на рік. А нинішнього року пивоварня вкладає 200 мільйонів гривень у виробництво безалкогольної продукції та виробничу інфраструктуру. Нині «Опілля» – не тільки один із лідерів українського ринку напоїв. Під цим брендом розвивається група компаній, які задають тон ще й у сфері інжинірингових, транспортних, девелоперських послуг, ринку роздрібної торгівлі і ринку нерухомості України.  


Довідка: Ярослав Джоджик – тернополянин, підприємець, народний депутат України III, IV, VI скликань (1998–2012). До Верховної Ради пішов із посади гендиректора успішного багатопрофільного підприємства «Технотерн», що займалося будівництвом та деревообробкою. Багато років керував секретаріатом УНП – партії, яка з 2002 року входила у блок Віктора Ющенка «Наша Україна», – був керівником виборчих кампаній як обласного, так і загальнонаціонального рівнів. Із 2012 року займається підприємницькою діяльністю. Найвідомішою з очолюваних ним нині є група підприємств, об’єднана брендом «Опілля», а керована ним пивоварня з регіональної стала однією з провідних у харчовій промисловості України як виробник натурального пива, квасу, безалкогольних напоїв.   


– Ярославе Івановичу, майже півтора десятиліття тому  почалося відродження «Опілля». Що можна сказати про цей період?  


– Тоді під брендом «Опілля» було лише ПрАТ «Опілля», що балансувало на межі банкрутства. Обсяги продажів продукції падали, борги росли. Пивзавод фактично руйнувався. Обдерті стіни цехів, морально і фізично застаріле обладнання, на якому неможливо працювати без постійних аварійних зупинок і ліквідації поломок. Наприкінці 2011 року ситуація досягла апогею: за позовом кредиторів усі рахунки підприємства були заблоковані, рішенням суду арештоване майно ПрАТ «Опілля». Багато тернополян пам’ятають події 13 років тому, коли кредитори стояли в пікеті з вимогою повернути борги.  


– Як вдалося тоді врятувати підприємство від банкрутства і знищення? 
 


–  Я вважав: не можна дозволити, щоби найдавніша пивоварня Тернополя, яка працювала з 1851 року, просто зникла. Треба було діяти швидко і рішуче. Звісно ж, у межах законодавства, вступивши в переговори з кредиторами і банками. Необхідно було отримати ресурс для майбутньої реструктуризації. В успіх тоді мало хто вірив. Товариші мені навіть казали: «Ярославе, куди ти прешся? Ринок валиться, пивзаводи занепадають. З цього нічого не буде, облиш». Тоді все справді виглядало неоптимістично. На вітчизняному ринку напоїв, в який зайшли транснаціональні корпорації, збанкрутували 68 регіональних пивзаводів, серед них у Тернопільській області – «Левада» у Збаражі. Але я бачив тренд на справжнє пиво в Україні і вірив, що «Опілля» ще себе покаже.  


– Якщо так багато заводів банкрутували, то це означає, що конкуренція на ринку була дуже складною?  


– Сказати, що складно – майже нічого не сказати. Міжнародні корпорації і «Оболонь» тоді  займали 94% долі ринку напоїв України. Вітчизняні регіональні виробники на 6% ринку у буквальному розумінні боролися за виживання. До того ж конкуренція у ті часи була так би мовити своєрідною: побутувала практика скуповування акцій підприємств того ж профілю з метою знищення їх зсередини. Ситуація на ПрАТ «Опілля» йшла до банкрутства, бо не всі акціонери хотіли збереження підприємства як виробника. Тобто тим самим людям, які зруйнували пивзавод у Збаражі, майже вдавалося досягти цього у Тернополі. 


– Що саме стало поворотним моментом для групи компаній «Опілля»? 


– Врятувало лише те, що маючи банківський кредит і майно в заставі, ПрАТ «Опілля» за погодженням із банком передало це майно в оренду новоствореному ТОВ «Пивоварня «Опілля». Саме на нове підприємство була покладена місія порятунку бренду і самого ПрАТ «Опілля» від банкрутства. Завдяки цим крокам ПрАТ «Опілля» перейшло від річних 1–2 мільйонів гривень збитків у період із 2005 по 2012 рік до орієнтовно 5–10 мільйонів гривень річного прибутку у період 2013–2024 років, від негативного власного капіталу до 51 мільйона гривень тепер.  


Про успішність роботи ПрАТ «Опілля» як сервісної компанії, свідчать також кількість і якість нерухомості у його власності: на початку було 7,9 тис. м2 напівзруйнованого нерухомого майна, а стало на 6 тис. м2 більше повністю сучасної нерухомості. До проєктування ПрАТ «Опілля» залучало найкращих тернопільських і львівських фахівців. Нові приміщення «Опілля» зведені на місці фактичних руїн пивзаводу біля набережної Тернополя. Сьогодні це – окраса міста, якою милуються місцеві жителі й туристи. 


– Різниця вражає. Як вдалось і скільки коштувала така перебудова?   


– Фотографії переданих 13 років тому в оренду нерухомості та устаткування засвідчують: тривалий випуск продукції на цих виробничих потужностях був майже неможливий. Саме тому ТОВ «Пивоварня «Опілля» профінансувало переобладнання і будівництво нових виробничих приміщень, а також реконструкцію старих. Сума інвестицій в цю перебудову – до 150 млн гривень на рік. До 2022 року пивоварня «Опілля» вже на 95% володіла власним виробничим обладнанням, яке забезпечувало повний цикл випуску напоїв.  


Найскладнішим був початок реструктуризації. Саме тому я першочергово дуже щиро хочу подякувати тим фахівцям, а деякі з них працюють на «Опіллі» вже більш як 50 років, які у найважливіший момент підставили плече і допомогли на старті реконструкції.  


Очевидно, що подальше конкурування зі світовими грандами ринку напоїв потребувало тотального підсилення кадрового потенціалу як на рівні виробництва, так і на рівні продажів і маркетингу. Для цього ми знайшли та запросили десятки фахівців із практично всіх провідних підприємств харчової промисловості: ROSHEN, Coca-Cola, Carlsberg, AB InBev, інших. Висококваліфікований колектив – це стабільна робота підприємства і розвиток, це якість продукції, яку щороку обирають дедалі більше споживачів. У підсумку торік ТОВ «Пивоварня «Опілля» сплатило 266 мвльйонів гривень податків, а це на 52 мільйони більше ніж у 2023 році. У 2025-му плануємо досягти суми 300 мільйонів гривень податків.  


– Із якою метою у компанії створили підрозділ «Опілля» Інжиніринг»? 


– Оскільки повна ціна новітнього сучасного пивоварного устаткування дуже висока, то на старті реконструкції купити його було складно. Саме тому одночасно з початком переобладнання на підприємстві ми сформували підрозділ «Опілля Інжиніринг». Він забезпечив суттєво нижчу собівартість устаткування для пивоваріння, приготування квасу та інших напоїв. Більшість обладнання пивоварні сконструювали, випробували і запустили саме наші фахівці. Професіонали з Німеччини, Італії та Чехії, які побували на підприємстві й побачили устаткування в дії, щиро дивуються, як у невеликому місті Тернопіль українським інженерам вдалося реалізувати такі висококваліфіковані рішення.  


Нині «Опілля» готове ділитися своїми технічними здобутками, новаціями та досвідом. «Опілля Інжиніринг» вийшов на ринок виробництва обладнання для пивної, молочної, харчової промисловості, фармацевтики та інших галузей.  


Інжинірингова команда вже реалізувала проєкти за межами власного виробництва, зокрема, виконала замовлення для інших компаній  і відкрита до нових партнерств. «Зробили для себе – зробимо і для вас», – кажемо ми всім, хто прагне розвиватися та модернізувати своє виробництво.  


– Крім порятунку від банкрутства ПрАТ «Опілля», наскільки нам відомо, ТОВ «Пивоварня «Опілля» взяло участь у реанімації ще й заводу продтоварів, більше відомого в Тернополі як пивзавод №2, а також потенційного банкрута ПрАТ «Тернобуддеталь»?   


– Так, у 2016 році, щоби не допустити остаточного руйнування заводу продтоварів і переведення землі під забудову, одна з афілійованих до ТОВ «Пивоварня «Опілля» фірм на аукціоні викупила майно цього заводу. Годі й уявити, яким він був після 16 років банкрутства: 16 тисяч квадратних метрів головного виробничого корпусу були майже в руїнах. Як і в ситуації з ПрАТ «Опілля», ТОВ «Пивоварня «Опілля» взяло в оренду майно і цього заводу. Тепер проводить його капітальну реконструкцію, використовуючи приміщення для випуску столової води і як склади готових напоїв та виробничі. Тут уже у 2027 році плануємо розпочати масштабний випуск пивобезалкогольної продукції. 


Показовою є доля й іншого відомого підприємства ПрАТ «Тернобуддеталь». Воно було одним із найбільших на Тернопільщині виробників збірного залізобетону. Однак із початком масового монолітно-каркасного будівництва потреба у збірному залізобетоні значно впала. Це призвело до зниження продажів, нарощення боргів, які роками не гасилися. Власних ресурсів для масштабної реконструкції підприємство не мало. Очевидно, без вчасних заходів порятунку «Тернобуддеталь» чекало б реальне банкрутство. Тобто це така ж ситуація, як у 2012 році з ПрАТ «Опілля».  


На початку 2024 року ТОВ «Пивоварня «Опілля» та підрозділ «Опілля Інжиніринг» шукали готові великі цехи для облаштування виробництва великогабаритного обладнання для харчової галузі. За аналогією з ПрАТ «Опілля» питання про зміну виду діяльності і передачі майна в оренду винесли на збори акціонерів ПрАТ «Тернобуддеталь». 


І в результаті вже нині ПрАТ «Тернобуддеталь» перейшло до прибуткової діяльності, погасило всі борги і за результатами першого півріччя 2025 року зможе виплачувати дивіденди. Таку можливість, починаючи з 2012 року, постійно мають і акціонери ПрАТ «Опілля». 


– Події 13-річної давнини виявились не єдиним викликом для «Опілля». Як підприємство зустріло повномасштабне вторгнення в 2022 році? Як вдалося не лише вистояти, а й активно розвиватися? 


– 24 лютого 2022 року стало шоком для нас, як і для всіх українців. Але ТОВ «Пивоварня «Опілля» як соціально відповідальний бізнес не зупинилося. Наступного ж дня почали безоплатно розливати питну воду, якої силам оборони України, жителям деокупованих територій, тимчасово переміщеним українцям донині вже надали 2,6 мільйона літрів. У приміщеннях пивоварні, оскільки всі готелі були переповнені через потік людей, за перші дні великої війни ми прихистили 2300 тимчасово переміщених осіб. Більш як  40 працівників, які тоді пішли захищати Україну, «Опілля» спорядило всім необхідним. Інжиніринговий підрозділ взявся зварювати оборонні конструкції, які передавали захисникам. Цього року на благодійну допомогу ми вже спрямували майже 2,8 мільйона гривень, а загалом із 24 лютого 2022 року – 14,7 мільйона. 


Щодо виробництва, то вже у квітні 2022 року ми почали експортувати свої напої. У 2025-му на кінець першого кварталу ТОВ «Пивоварня «Опілля» – у списку найбільших вітчизняних експортерів пива. Наші напої є в Польщі, Італії, Грузії, Великобританії, Чехії, Нідерландах, Іспанії, 4 штатах США, і географію ми активно розширюємо. Так продукція «Опілля» збагачує закордонні ринки національними традиціями і популяризує українське в світі. Смачне і якісне пиво цінують всюди! 


– «Опілля» – це не тільки пиво. Які плани компанії  цього року?  


– Як уже було сказано, у 2025 році пивоварня «Опілля» інвестує 200 мільйонів гривень у виробництво безалкогольних напоїв і виробничу інфраструктуру. Натуральність, природна користь, найвища якість, найкращий смак – цим критеріям відповідає наша продукція. Ми цінуємо традицію і цінуємо справжнє. Тому попри всі виклики сьогодення розвиваємося, створюємо робочі місця, підтримуємо бюджет, втілюємо соціальні проєкти і таким чином інвестуємо в майбутнє України.  


– Дякую, Ярославе Івановичу, за цікаву бесіду. 


Оксана ФЕДОРИШИН
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Найближчих дві ночі на заході України заморозки до -5°
Холодна погода ніяк не полишає Україну. Заморозки на грунті очікуються дві найближчі ночі. Про це попереджає Український гідрометцентр. Синоптики оголосили І рівень небезпечності. За прогнозом синоптиків, найближчої ночі у західних та Житомирській областях будуть заморозки на поверхні ґрунту 0...-5°.
2 години тому
15 травня - міський фестиваль у Тернополі «Вишиванка - код нації»
У Тернополі з нагоди Всесвітнього дня вишиванки відбудеться міський фестиваль «Вишиванка - код нації». Захід пройде 15 травня о 13.00 год на відкритому майданчику біля пам’ятника Івану Франку. Гасло цьогорічного фестивалю - «Вишивані крила України».
3 години тому
Чоловік, який з’їв уже понад 250 лампочок і 100 келихів
Американський стендап-комік на ім’я Джош приголомшив шанувальників, що їсть скло. 27-річний чоловік пояснив, що їсти скло не є частиною його «рутини» як артиста, а вперше він натрапив на «склоїдство» у книжці.
3 години тому
Ярими культурами в Україні вже засіяли понад 9,5 млн га
Українські сільгоспвиробники станом на 9 травня засіяли ярими культурами понад 9,54 млн га. Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства. Зокрема, посіяно 4,32 млн га ярих зернових та зернобобових культур, це 76% від прогнозованих площ.
3 години тому
Заробили… Паліїв військового фургона в Тернополі засудили до 6,5 та 6 років позбавлення волі
У Тернополі за матеріалами СБУ та Нацполіції засуджено двох паліїв військової техніки. За доказовою базою Служби безпеки та Національної поліції реальний термін ув’язнення отримали двоє поплічників окупантів, які на замовлення рашистів підпалили у Тернополі військовий фургон.
3 години тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.