Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Небезпечний борщівник Сосновського! Обережно!

Розпочинається вегетаційний сезон для борщівника Сосновського – небезпечної багаторічної рослини, яка може викликати загрозу для здоров’я людини.

Небезпечний борщівник Сосновського! Обережно!

Розпочинається вегетаційний сезон для борщівника Сосновського – небезпечної багаторічної рослини, яка може викликати загрозу для здоров’я людини.

11 годин тому Джерело:

На початку літа на луках, газонах, біля доріг, на околицях селищ і міст почнуть з’являтися рослини з великим, покритим колючими волосками листям. У червні над ними розпускаються на високих (до 2 м) стеблах величезні парасолі білих квіток – такі ошатні й привабливі, особливо для дітей. 


Борщівник Сосновського – отруйна багаторічна рослина родини зонтичних, наче величезний кріп, і сягає 2–3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло та великі перисті листки.  


Майже все насіння, яке зʼявилося наприкінці літа, перебуває в стані спокою і не проростає восени. Обовʼязковою умовою проростання є вологість і вплив упродовж одного-двох місяців низьких середньодобових температур – 2–4°C. Проростанню передує вихід зі стану спокою. Сходи і пагони від кореневих бруньок з’являються в березні-травні. Цвіте борщівник із липня по серпень, а плоди дозрівають із липня по вересень. Насіння борщівника Сосновського дозріває навіть тоді, коли стовбур рослини зрізаний. Розсівається в діаметрі    5–6 м навколо материнської рослини і на великі відстані.  Одна рослина борщівника Сосновського дає 15–20 тисяч летючих насінин. Причому вони можуть прорости в ґрунті навіть через 10–12 років!   


Нині цей бур’ян зустрічається майже по всій території України на луках, берегах річок, вздовж доріг, каналів, ярів, балок. Борщівник добре адаптований до наших природних умов через короткі зими й відсутність конкурентів. 


Варто лише доторкнутися до листка цієї значних розмірів рослини, як на шкірі з’являється сильний болісний опік, сліди від якого залишаються надовго. 


Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки (фуранокумарини), при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1–3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з’являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1–2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. 


Якщо сік борщівника потрапив на шкіру, необхідно відразу промокнути його тканиною і прикрити цю ділянку одягом або повʼязкою. Потім уражені ділянки шкіри необхідно промити великою кількістю води, бажано з додаванням невеликої кількості соди.  


Борщівник негативно впливає на біорізноманіття. Ця рослина, завдяки потужній наземній масі, витісняє з території місцеві види не лише трав’яних, а й деревних порід. Він легко пристосовується до будь-яких умов, йому не страшні ні приморозки, ні посухи, росте на будь-якому ґрунті.   


Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно запобігти його поширенню. Це стосується систематичного скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10–15 сантиметрів, випасання худоби (молоді листки поїдають вівці та корови). Найефективніший засіб боротьби – хімічний. За появи першої розетки рослину належить обробити гербіцидами суцільної дії, а саме – препаратами гліфосатної групи. 


Якщо ж упустили момент і рослина зацвіла, то скошену квітку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обовʼязково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли він скошений. 


Якщо ж ви знищуєте борщівник, памʼятайте, що потрібно використовувати максимально закритий одяг, закритого типу взуття, а також рекомендуємо користуватися захисними окулярами та маскою для обличчя. У разі прямого контакту зі шкірою та виникнення опіків негайно звертайтеся до лікаря. 


Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України, знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких поширюється шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів із боротьби з бурʼянами, зокрема, із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 


Олеся САГАН,  
начальниця відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування  
ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Туристична індустрія – потужний драйвер розвитку краю
У популярному етнопарку «Агроленд», що у селі Великий Ходачків, на автомагістралі Тернопіль – Бережани відбулося офіційне відкриття туристичного сезону Тернопілля. Цікавий і багатоплановий захід під назвою: «Агро-, гастро-, етнотуризм. Тернопільщина — репрезентує» пройшов 7 травня.
6 годин тому
Вже викопано всі останки з братського поховання в Пужниках
Команда польських дослідників уже розкопала всі останки з братського поховання в Пужниках на заході України. Більшість із них – жінки та діти. Ексгумаційні роботи на місці розкопок триватимуть ще кілька днів, а потім дослідники зможуть повернутися до Польщі.
7 годин тому
Посадіть поруч ці три рослини і… забудьте про шкідників
Природні союзники - головний тренд сезону серед досвідчених городників. Якщо посадити базилік поруч із помідорами, чорнобривці - біля огірків, а часник - поруч із полуницею, можна забути про хімію та щорічну війну з хворобами.
7 годин тому
Синоптики попереджають про складне літо: посуха та спека загрожують урожаю
Цього року літо в Україні очікується спекотним та сухим. Вже зараз відчувається нестача опадів. Про це розповів начальник Черкаського гідрометцентру Віталій Постригань.За його словами, саме опади травня завжди закладають надійний фундамент для майбутнього врожаю. А цього року у першій половині місяця не виключені заморозки.
8 годин тому
Кока-кола захистить сад від попелиці
Кока-кола вважається хорошим інсектицидом, який може впоратися з такими небезпечними шкідниками, як попелиці й мурахи.
8 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.