Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Духовні мости з Батьківщиною пролягають через Школу українознавства

У місті Парма американського штату Огайо є три українські школи. Найстаріша з них – школа українознавства імені Тараса Шевченка – відзначила столітній ювілей. Це навчальний заклад, де діти вивчають мову, історію та культуру України, і місце, довкола якого гуртується українська громада, що оселилася на околицях Клівленда.

Духовні мости з Батьківщиною пролягають через Школу українознавства

У місті Парма американського штату Огайо є три українські школи. Найстаріша з них – школа українознавства імені Тараса Шевченка – відзначила столітній ювілей. Це навчальний заклад, де діти вивчають мову, історію та культуру України, і місце, довкола якого гуртується українська громада, що оселилася на околицях Клівленда.

2 тижні тому Джерело:

– Історія школи українознавства імені Тараса Шевченка тісно пов’язана із життям парафії українського православного собору святого Володимира, яка заснована 1924 року, – розповідає директорка навчального закладу Галина Ярема. – Перші шкільні заняття були зорганізовані тодішнім дяком Антоном Стангричуком і їх проводили щонеділі в Українському Національному Домі в історичному районі Клівленда – Тремонті. Згодом навчання відбувалося у новозбудованому церковному підвалі. Діти тричі на тиждень відвідували уроки української мови, літератури, історії, географії та народного співу. Після Другої світової війни на парафію дедалі більше прибувало українських емігрантів, які переважно оселялися на околицях Клівленда, зокрема в Пармі. Тому духовенство прийняло рішення про зведення у цьому місті нового храму. Згодом поруч у будинку на території святині продовжила роботу школа українознавства.

 

Педагогічний колектив школи українознавства ім. Т. Шевченка під час Всеамериканської вчительської конференції у м. Парма, 2024 р. 

 

 

У вересні 2024 року освітній заклад прийняв рекордну за час існування кількість учнів – 262. Навчаються вони від дошкілля до 11 класу. Щосуботи мають уроки української мови, літератури, географії, історії, культури та християнської етики. Навчальну програму розробляє Шкільна Рада при Українському Конґресовому Комітеті Америки, що діє у місті Нью-Йорк.

 

– Педагогічний колектив нашої школи – це 25 досвідчених і креативних учителів, які приїхали з України до США в різні хвилі еміграції, – розповідає пані Галина. – Щороку ми беремо участь у Всеамериканській вчительській конференції. Цьогоріч такий захід відбувався у нашій школі. Ми активно співпрацюємо з батьками учнів і разом організовуємо для дітей цікаве та пізнавальне дозвілля: проводимо тематичні майстер-класи та концерти. Ідейною натхненницею позакласних заходів є заступниця директорки початкової школи Любов Довжанська. 

 

Учительський вокальний ансамбль «Намисто».

 

 

У школі українознавства працює парафіяльна бібліотека, де особливе місце займає дитяча література. Учні часто забігають сюди, цікавляться книжками, залюбки проводять тут свій вільний час.

 

– Упродовж століття ми прищеплюємо нашим дітям любов і шану до України, закладаємо міцний фундамент знань, який їм неодмінно знадобиться у майбутньому, – підкреслює Галина Ярема. – Багато наших випускників обрали міжнародні спеціальності і нині працюють в організаціях, які допомагають українцям. Відколи розпочалася повномасштабна війна, школа всіма силами підтримує Україну, організовуючи благодійні заходи. Позаторік на свято Миколая провели «Вернісаж добра». Всі виручені кошти передали дитячим будинкам, які переселилися з Харківщини у Ворохту Івано-Франківської області. На підтримку ЗСУ щороку колядує вчительський ансамбль «Намисто», музичними керівниками якого є наші вчителі Леся Шуфляда і Мар’яна Дорош. На заколядовані гроші купили автомобіль для військових. Учні школи малюють малюнки і передають їх захисникам на фронт, аби вони знали, як ми за океаном цінуємо їх і молимося за перемогу. 

 

Учителі та учні школи українознавства під час святкування Дня Незалежності України у місті Парма, 2024 рік.

 

 

Школа українознавства ім. Т. Шевченка бере активну участь у житті української громади в Пармі: долучається до Шевченківських днів, параду з нагоди Дня Незалежності України, Дня матері. Усією шкільною і батьківською спільнотами вшановують Героїв Майдану, російсько-української війни та жертв Голодомору. У шкільній кімнаті Голодомору зусиллями заступниці директорки, вчительки історії Анни Мессерлі влаштували фотогалерею на тему геноциду українців у 1932–1933 роках та в умовах російсько-української війни.

 

– Ми не лише навчаємо дітей розмовляти і писати українською. Ми вчимо їх шанувати українські скарби, які передалися їм від предків, – зазначає пані Галина. – Діти мають знати, наскільки багатою є українська культура, традиції, мистецтво. Ми щоразу нагадуємо їм про їхнє українське коріння, яким вони повинні пишатися. Тому й не дивно, коли українська родина переїжджає у Сполучені Штати, то передусім цікавиться українською школою. Для них це місточок із рідною землею.

 

Директорка Школи українознаства ім. Т. Шевченка Галина Ярема.

 

 

Галина Ярема працює директоркою школи українознавства два роки. На цій посаді вона змінила багатолітнього керівника Володимира Боднара. Двадцять років тому після приїзду до США вона також шукала українську школу, бо хотіла навчати географії України тутешніх дітей емігрантів. Пані Галина народилася у сім’ї священника Степана Середи в селі Поруби Яворівського району на Львівщині. Закінчила факультет географії Львівського національного університету імені І. Франка. Вчителювала у Львові та на Яворівщині. Коли із сім’єю переїхала у США, викладала географію для дітей українських емігрантів у Пармі: спочатку у Рідній школі, а згодом – у школі українознавства ім. Тараса Шевченка. Галина Ярема – мама чотирьох дітей, які впродовж 11 років щосуботи спішили до улюбленої української школи. А також турботлива бабуся трьох онучат. Ще трохи – і вони також творитимуть історію найдавнішої на околиці Клівленда школи українознавства.

 

Марія ІЛИК-БЕЗКОРОВАЙНА,

спеціальна кореспондентка 

газети «Сільський господар» у США

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
«Хлопці, будем жити!»
10 січня 2025 року Тернопільщина, на превеликий жаль, втратила відомого музиканта, артиста, співака, заслуженого артиста України Василя Хлистуна. І та пісня його «Хлопці, будем жити» відтоді постійним рефреном крутиться в голові паралельно із думками про те, що тепер уже тільки пісня, де звучить голос Василя Хлистуна у його такій впізнаваній манері, залишилася витати у піднебесних вищих сферах. І в записах, звичайно.
5 годин тому
В Україні різко зросла зарплата чиновників
У час війни різко скорочуються соціальні стандарти, однак в середньому за рік зарплата чиновників становила 54,4 тис. грн і вона значно перевищує середній рівень по Україні. У грудні 2024 року середня зарплата в центральних держорганах склала 79,8 тис. грн. Порівняно із січнем (38,6 тис. грн) зарплата збільшилася більш ніж удвічі. Про це повідомляє Мінфін.
5 годин тому
Символічне єднання двох областей заради єдності України
На межі Тернопільської та Хмельницької областей відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Соборності України. Представники обох регіонів зустрілися на мосту через річку Збруч, де провели символічну церемонію єднання.
6 годин тому
«Стріляли» в єдиний храм московського патріархату в Тернополі
В нашому обласному центрі залишився єдиний храм УПЦ (московського патріархату) – Кафедральний собор Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії, що на вулиці Коновальця. Вчора, 21 січня, отці з нього храму звернулися у поліцію та повідомили, що невідомі особи стріляли у собор.
6 годин тому
На Україну наступає грип: на Тернопільщині перевищено епідпоріг
За тиждень на грип, ГРВІ та COVID-19 в Україні захворіло понад 106 тисяч осіб, зареєстровано сім летальних випадків унаслідок ускладнень грипу та COVID-19. Наразі перевищення епідпорогу низького рівня зберігається лише в Тернопільській області. Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя.
6 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.