Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

«Ватра нескорених»: лемки є, вони такі ж незламні

23-ій Міжнародний фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини», який відбувся минулої суботи в Монастириськах, був співзвучний воєнним реаліям.

«Ватра нескорених»: лемки є, вони такі ж незламні

23-ій Міжнародний фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини», який відбувся минулої суботи в Монастириськах, був співзвучний воєнним реаліям.

1 місяць тому Джерело:

Традиційні великі лемківські урочини на Ватряному полі, на території музейного комплексу «Лемківське село», що в урочищі Бичова на Монастирищині, відбулися після дворічної перерви і були приурочені вшануванню 80-х роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя та Любачівщини у 1944-1951 роках. Багатолюдне і таке ж колоритне та з глибокою етнічною основою лемківське зібрання, як і в мирні часи, цьогоріч засвідчило: лемки є, вони такі ж незламні, з такою ж відданістю, як і кожен українець сьогодні, трудяться  для перемоги, воюють у лавах ЗСУ, єднаються у справі підтримки захисників, ревно плекаючи своє родове лемківське коріння. Серед понад чотирьох тисяч унікальних, автентичних  експонатів, які містить єдиний у світі музей лемківської культури в Монастириськах, тепер є  ще один, який неймовірно болить, – фотогалерея «Лемківський цвіт в обороні України» пам’яті загиблих Героїв-лемків, які віддали свої життя в боях з московськими окупантами… 


Захід розпочався із молитовного благословення. Молебень за перемогу України у війні очолив преосвященний владика УГКЦ єпископ Бучацький Димитрій Григорак.  Особливо хвилюючим стало запалювання лемківської  ватри – «Ватри нескорених» – як символу мужності українців у багатовіковій боротьбі за волю України і незламності лемків.

  
– Переживши депортацію, труднощі переселення, втрати давніші і теперішні, якими б гіркими не були шляхи, лемки не зламалися, а своєю згуртованістю, пошанівком до  своєї батьківської землі і один до одного, демонструють взірець стійкості і єдності, – наголосила організаторка фестивалю, авторка сценарію і режисерка, директорка музейного комплексу «Лемківське село» Віра Дудар. – Ця ватра – символ нескореності лемківського народу. Нехай вона огріє душі тих, хто вже не з нами, нехай тримає міцність духу оборонців, які захищають нашу державу від агресора. Лемки тут, щоб вдарити у дзвін пам’яті! 


Маючи надане  громадою почесне право запалити лемківську ватру, з вогняними факелами прямували: батько і дідусь оборонців Лев Мончак – його син і внук на фронті; молодий воїн Михайло Адамчак – оборонець з батальйону «Госпітальєри»; Світлана Сембрак – військова, з 2016 року воює у складі 39-го зенітно-ракетного полку; Богдана Джиджора – юна лемкиня, донька оборонця Василя Джиджори. Старійшини лемківської громади – Степан Криницький, Ігор Дуда, Федір Лабик, Василь Демчак – тримали для них підняті схрещені топірці: такий давній звичай лемків, коли проводжали легінів на велику та відповідальну справу. 


Програма урочистостей була благодійною – під час фестивалю проходив збір коштів на підтримку військових 36-тої окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського, зібрали понад 66 тисяч гривень. До організації та проведення масштабного дійства творчо доклалися газда фестивалю Ігор Задорожний, Ганна Ковалишин, Ольга Труш, Любов Малярська. Учасників вітали представники Тернопільської ОВА, обласної ради, очільники Чортківського району, керівництво Монастириської громади, обласної організації та Всеукраїнського товариства «Лемківщина». 48 мистецьких колективів та виконавців представили колоритні пісенні, музичні, танцювальні номери. Відбулася презентація рукопису лемківського дослідника, етнографа Петра Козубського «Моя рідна Лемківщина». Діяла виставкова локація робіт майстрів народної творчості, на якій були представлені вироби з соломи, вишиванки, лемківські прикраси.  Учасники дегустували «королеву лемківського столу» киселицю – давню страву лемків, яка має всі шанси бути внесеною до переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.


«У  нинішній час доля лемків – пересторога для кожного українця, – наголосив начальник Чортківської РВА Володимир Шепітко. – І тільки   тверда віра в перемогу, єдність і спільна праця не дозволять повторитись подібним трагедіям». 


Ганна МАКУХ 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Як зберігати гарбузи до весни
Восени активно починають збирати гарбузи, щоб помаранчево-зелені красені перезимували до весни, необхідно правильно підготувати їх. Не всі гарбузи підходять для тривалого зберігання, деякі варто відразу використати за призначенням.
4 години тому
Обрізка троянд восени: головні правила і терміни
Восени всім видам троянд життєво необхідна обрізка. Завдяки їй зміцнюється імунітет квітів і підвищується їхня зимостійкість.
5 годин тому
Україна залишається гарантом продовольчої безпеки для багатьох країн
Українські аграрії вже зібрали близько 40 млн тонн нового врожаю. Урожай пшениці цього року становив близько 22 млн тонн. А внутрішнє її споживання - близько 6 млн тонн. Тобто, в Україні зібрали пшениці майже вчетверо більше, ніж споживають українці.
6 годин тому
Плачте на здоров’я: 4 причини, чому сльози можуть бути корисні
З дитинства нас вчать, що плакати – це погано. Але плач – це природна реакція на емоційні переживання як для жінок, так і для чоловіків. Це не ознака слабкості, а доказ того, що ми живі люди зі складними почуттями. Дозволяючи собі плакати, ми дбаємо про своє ментальне здоров'я і стаємо більш стійкими до стресів.
8 годин тому
Копичинці оригінально привітали місто-партнер з Великобританії
Колективи Копичинецької громади в онлайн-режимі привітали місто-партнер Ліскерд (Великобританія) під час фестивалю «Liskeard Unlocked 2024». Співпраця з Liskeard Town Council розпочалася у лютому 2023 року. Ідеєю першого проєкту став культурний обмін між Копичинцями та партнером з Великобританії.
10 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.