Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Олег КОХМАН: «Усією громадою працюємо на перемогу»

У 2015 році однією із перших в нашій області утворилася Великогаївська громада. Відтоді люди не на словах, а на ділі побачили, що українському селу – бути, жити і процвітати. Ми поспілкувалися із головою Великогаївської ТГ Олегом Кохманом про те, як вдається тримати громаду на плаву у цей непростий для країни час.

Олег КОХМАН: «Усією громадою працюємо на перемогу»

У 2015 році однією із перших в нашій області утворилася Великогаївська громада. Відтоді люди не на словах, а на ділі побачили, що українському селу – бути, жити і процвітати. Ми поспілкувалися із головою Великогаївської ТГ Олегом Кохманом про те, як вдається тримати громаду на плаву у цей непростий для країни час.

4 тижні тому Джерело:

Переселенці дякують за гостинність 


Розпочали ми розмову із болючого, але надзвичайно актуального питання, – допомоги людям, які втікали від війни. На початку повномасштабного вторгнення у Великих Гаях оперативно створили штаб допомоги внутрішньо переміщеним особам. Очолив його Олег Андрійович.  


«Загалом майже три з половиною тисяч осіб побували у нашій громаді. Хто транзитом, ночував і їхав далі, хто був довше, а кому так сподобалося, що вирішив залишитися жити тут назавжди. До слова, таких майже 300 осіб», – додав голова. 


Час минав, тож постало питання житла. Вирішили шукати приміщення в селах громади, облаштовувати там належні умови. 


«Напередодні війни у селі Баворів на другому поверсі амбулаторії планували створити реабілітаційний центр для одиноких престарілих. Згодом це приміщення використали для переселенців. Зробили ремонт, облаштували належні умови. Нині там мешкає мама і 11 дітей», – продовжив голова. 
Вся країна допомагала людям, які змушені були залишити рідні домівки, майно, втікаючи від клятих рашистів. Тож почали з’являтися різноманітні програми для допомоги внутрішньо переміщеним особам. 


У селі Козівка, на базі колишньої колгоспної контори, облаштовують 16-квартирний гуртожиток для сімей переселенців. Він розрахований на 50 осіб. 


«Ремонти вже на завершальній стадії. Завеземо пральні машини, кухонне начиння і 16 сімей матимуть змогу мешкати у належних умовах. Цей проєкт вдалося реалізувати завдяки допомозі швейцарського Червоного Хреста. Він вартував 11 мільйонів гривень, шість мільйонів надав Червоний Хрест, п’ять – скерували з бюджету сільради», – зазначив голова. 


 Донедавна Олег Кохман очолював регіональне відділення Всеукраїнської асоціації громад. За час його головування стартував потужний проєкт «Згуртовані громади разом», завдяки якому вдалося зібрати багато гуманітарної допомоги та передати у різні куточки країни, зокрема Донецьку, Запорізьку, Дніпропетровську області. 


Пан Кохман розповів про ще один цікавий проєкт, який організувала Всеукраїнська асоціація громад. Усім внутрішньо переміщеним особам роздавали різне насіння, щоб було чим посадити городи. Багато хто скористався цією послугою. Навіть більше, ці люди також отримували корм для утримання птиці і худоби. Підприємиця надала свій склад у Великих Гаях, де організували базу. Сюди приїжджали люди зі всієї області. Цьогоріч знову готують для видачі насіння. 


Допомога військовим 


Майже триста хлопців із громади воює. Вивчаючи попит військових, Великогаївська ТГ працює з бюджетними коштами. 


«Ми почали допомагати коштами тим військовим частинам, де служать наші захисники. Вони надсилали нам листи з частин, і ми рішенням сесії скеровували їм кошти. У 2022 році скерували півтора мільйона гривень, у 2023-му – мільйон. Водночас самі купували дрони, «мавіки». Минулоріч для ЗСУ скерували 3,5 мільйона гривень. Якщо взяти до уваги допомогу ДСНС і поліції, загалом надали на потреби оборони 6,5 млн гривень», – зазначив Олег Кохман. 


18 хлопців з громади поповнили ряди небесного війська. 


«Всебічно намагаємося допомогти сімʼям загиблих. Зокрема, взяли на себе витрати на поховання воїнів, також скеровуємо 50 тисяч гривень із бюджету на встановлення памʼятника. Окрім того, ще є допомога від обласної ради для сімей, які втратили рідних на війні», – розповів голова. 
У Великогаївській громаді напрацювали п’ять програм підтримки сімей військових. Одна із них запрацювала з 5 грудня 2023 року – кожному мобілізованому, хто йде захищати Батьківщину, виплачують 30 тисяч гривень. 


«В громаду надійшло шість листів від різних військових частин із різноманітними проханнями про допомогу. Цьогоріч скерували з бюджету 2,5 млн гривень на придбання дронів, «мавіків» і різного обладнання. Поки що  проводимо тендери на закупівлю», – додав голова. 
Військове ПДФО і «не на часі» 


Під час розмови з головою ТГ ми, певна річ, не могли оминути питання військового ПДФО та делікатного «не на часі». Як вдається впоратися з цими труднощами у Великогаївській громаді? 


«Ми мали військове ПДФО, але ще влітку, не дочекавшись навіть жовтня, його у нас забрали. Тож тепер, щоб допомогти ЗСУ, скеровуємо кошти з надходжень у бюджет громади. За цей час ми лише закрили «захищені» статті, а далі працюємо з програмами допомоги ЗСУ. На мою думку, гроші треба було забрати у всіх і спрямувати на обороноздатність нашої країни, тоді було б чесно і справедливо, а тут залишити лише на «захищені» статті. А вже після перемоги разом будемо все будувати», – додав Олег Кохман.  


Минулоріч намагалися відремонтувати клуби. Хтось обурювався, що не на часі. А ми ж розуміли, що культурне життя має тривати. У нас організовували різні концерти, вистави, під час яких, звісно ж, збирали кошти для ЗСУ. Це були чималі суми, які йшли на закриття різних потреб військових», – додав голова ТГ. 


Про бізнес і релокацію підприємств 


Олег Кохман каже, на початку війни відчули труднощі, адже в країні була певна невизначеність щодо податків. Та, на щастя, всі підприємці як працювали до війни на території громади, так і працюють донині. 


«Навіть більше, намагаємося всіляко підтримувати тих підприємців, які переїжджають із прифронтових територій, створюють робочі місця в нашій громаді. Вони теж допомагають із наповненням бюджету. Найбільше – це  акциз із продажу бензину та тютюнових виробів. Завдяки їм за два роки наш бюджет поповнився 30 мільйонами гривень. В нашу громаду переїхали два релокованих підприємства», – розповів пан Кохман. 


Молодь активно розвивається та допомагає 


Олег Андрійович каже, що молодь у Великогаївській громаді дуже активна, цікава та доброзичлива. 


«Коли ми лише утворили громаду, я проводив зустрічі зі старшокласниками, просив бути активними, допомагати нам. У нас працює молодіжна рада, яка висловлює свої пропозиції, іноді зауваження, робить багато корисного для громади. У Великих Гаях діє коворкінг центр, де молодь працює. Вони активно допомагали внутрішньо переміщеним людям. До прикладу, у різдвяний період проводили різноманітні заходи, вчили наших звичаїв, традицій, разом колядували. У такий спосіб самі зростали і ставали ще  мотивованішими», – зазначив голова. 


Олег Кохман розповів, що віднедавна громада почала співпрацювати з гміною Седлиць. Тут побував війт гміни Яцик Колосінський. Завдяки підтримці поляків вдалося надіслати чимало допомоги хлопцям на передову. 


«Ми підписали меморандум про співпрацю, їздили з  делегацією у Польщу. Прагнули, щоб наша молодь мала змогу відвідувати їхню громаду, брати участь у різних фестивалях, переймати цікавий досвід. Маємо надію, що скоро наші задуми втіляться у життя», – сказав на завершення розмови Олег Кохман. 


Зоряна ДЕРКАЧ  

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Кролі гризуть клітки: що робити
У кролів усе життя ростуть зуби, які треба сточувати. Тому тварин варто забезпечувати твердим кормом. Інакше вони гризтимуть клітки.
4 години тому
10 причин додати полуницю у свій щоденний раціон
Сезон смачної ароматної літньої ягоди у розпалі. Не пропустіть момент насолодитися нею, адже вона неймовірно корисна для організму.
5 годин тому
У Тернополі відкрили Алею пам’яті загиблим захисникам
З нагоди Дня Героїв України на бульварі Тараса Шевченка урочисто відкрили алею пам’яті загиблим в російсько-українській війні військовослужбовцям «ПАМ’ЯТАЄМО! НЕ ЗАБУДЕМО! НЕ ПРОБАЧИМО!». На Алеї розміщені фото з інформацією про наших військових, які загинули в російсько-українській війні від 2014 року, Героїв Тернопільської громади.
9 годин тому
За рік вдалося розмінувати близько 20 тис. кв. км сільськогосподарських земель
Нині замінованою залишається практично третина території країни, при цьому левову частку цієї території становлять землі сільськогосподарського призначення. Тому особлива увага українських саперів приділяється розмінуванню саме цих територій. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга.
10 годин тому
386 трактористів навчаються за кошти держави
А загалом від початку року 9 тис. українців отримали ваучер на навчання за кошти держави на загальну 70 млн гривень. Станом на зараз сума ваучера на може перевищувати 30280 гривень. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно.
10 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.