Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Володимир БОЛЄЩУК: «Ми повинні робити все можливе, щоб не було соромно дивитися в очі Захисникам і Захисницям

Тема «військового» ПДФО вже другий тиждень є найобговорюванішою. Кабінет Міністрів України запропонував Верховній Раді повністю його забрати із місцевих бюджетів до спеціального фонду Держбюджету вже з 1 жовтня цього року і на весь наступний рік. Перший заступник голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук вважає, що проблема ПДФО набагато глибша і органи місцевого самоврядування мали б активніше працювати, щоб її розвʼязувати.

Володимир БОЛЄЩУК: «Ми повинні робити все можливе, щоб не було соромно дивитися в очі Захисникам і Захисницям

Тема «військового» ПДФО вже другий тиждень є найобговорюванішою. Кабінет Міністрів України запропонував Верховній Раді повністю його забрати із місцевих бюджетів до спеціального фонду Держбюджету вже з 1 жовтня цього року і на весь наступний рік. Перший заступник голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук вважає, що проблема ПДФО набагато глибша і органи місцевого самоврядування мали б активніше працювати, щоб її розвʼязувати.

12 місяців тому Джерело:

У 2024 році уряд передбачає зростання заробітних плат 


В Україні нині у розпалі бюджетний процес. До 15 вересня Кабінет Міністрів України уже розробив проєкт Державного бюджету на 2024 рік і зміни до Бюджетного кодексу України. Останні викликали достатньо бурхливу та неоднозначну реакцію в регіонах, адже вони передбачають кардинальні зміни в адмініструванні так званого «військового» ПДФО. Почну з позитивів. Варто зазначити, що наступного року уряд передбачає зростання заробітних плат. Середня зарплата у 2024 році, згідно з розрахунками Мінфіну, становитиме 21852 грн, 2025-го – 25645 грн, 2026-го – 29625 грн. Збільшиться також «мінімалка». Із січня вона зросте з 6700 до 7100 грн, а у липні – до 8000 грн. Переглянуть також і прожитковий мінімум. А до нього привʼязані пенсії, субсидії,  соціальні виплати, допомоги тощо. 


Готується  підвищувати зарплати українцям і бізнес. Як свідчать результати опитування, проведеного Європейською бізнес-асоціацією, у 2024 році зробити це планують 87% компаній. Знижувати оплату праці своїх працівників не буде практично ніхто. Зокрема, зменшувати зарплати наступного року готується лише 1% компаній, а 12% залишить оплату праці своїх працівників на поточному рівні. 


Однак експерти наголошують, що очікувати різкого «стрибка» рівня зарплат українцям не варто. Оскільки  46% компаній планують підвищити їх менш ніж на 10%, а 41% – на 10–20%. Міністерство фінансів України під час розробки проєкту бюджету на 2024 рік зіткнулось із глибоким дефіцитом коштів. Бюджетних коштів на фінансування всіх витрат, повʼязаних із повномасштабною війною, критично не вистачає. Тому в урядових стінах зʼявилося кілька ідей, як розвʼязувати цю проблему. Найдискусійнішою з них  є пропозиція забрати із місцевих бюджетів увесь податок із доходів фізичних осіб (ПДФО), який вони одержують із зарплат військовослужбовців. Мінфін хоче отримати вказані кошти в Державний бюджет для того, щоби централізовано фінансувати сили оборони та скоротити дефіцит бюджету. 


Чому виникла така ідея? Основним чинником є, звичайно, війна, яка забирає фактично всі фінансові ресурси України на військові дії і озброєння сил оборони. Чим довше триватиме ця війна, тим більше наших ресурсів вона поглинатиме. Бюджетних коштів не вистачатиме, тому уряд і парламент шукатимуть нові і нові шляхи наповнення Державного бюджету України. І ми не можемо засуджувати такі кроки центральної влади, бо всі чудово усвідомлюємо – в країні війна і владі вдається без переведення економіки на воєнний «режим» утримувати стабільну ситуацію.  


Залежність громад від ПДФО 


Будьмо відверті, тема із «військовим» ПДФО – це лише вершина айсберга, яка прикриває глибшу суть проблеми із самим ПДФО. Поясню чому. Передусім  «військовий» ПДФО не стосується усіх громад, а лише тих, на території яких базуються відповідні підрозділи сил оборони. Чи залежали ці громади до 24 лютого 2022 року від ПДФО, який сплачували військові цих підрозділів. Так, звісно. Чи залежать вони від цього ПДФО тепер? Так, ще більше. Бо зросла кількість військовослужбовців і водночас зросли заробітні плати військовослужбовців і були запроваджені доплати у розмірі 30 і 100 тисяч. Тому автоматично зріс ПДФО, більшість з якого залишається в бюджеті громади. Чи є у таких громад якісь додаткові зобовʼязання щодо підтримки армії? Ні, законодавство такого не передбачає. Тому доходи і видатки таких громад зросли. Але чи потрібно забирати у цих громад частину цього ПДФО, яке вони отримали через війну? На мою думку, ні. Принаймні точно не весь і тим паче не з 1 жовтня цього року, бо це максимально розбалансує бюджети цих громад і їм доведеться оптимізовувати їх або чекати на допомогу із держбюджету. Окрім цього, ми всі розуміємо, що війна завершиться нашою перемогою і більшість військових повернеться до мирного життя і мирних професій. В громадах потрібно буде забезпечити їх роботою з достойними зарплатами. Тому голови громад ще вчора повинні були розпочати думати над тим, як правильно інвестувати ці додаткові кошти не лише у підтримку ЗСУ, але й у нові високооплачувані робочі місця і розвиткові проєкти. 


Домашнє завдання для громад 


Кейс із зарплатами військовослужбовців оголив ширшу проблему із ПДФО. Голови громад змогли не лише почути, але й реально відчути у бюджеті, що означає висока, а головне, легальна заробітна плата. Тож над чим нам варто нині зосередитись і наполегливо працювати? Перше: над легалізацією усіх інших заробітних плат – і бюджетних, і тих, які платить приватний бізнес. Бо чим вища заробітна плата, тим більше податків отримує бюджет. І зростання на 10 чи 20% реально не розвʼяже цю проблему. Тому нам потрібно уже налагоджувати діалог із місцевим бізнесом про реальне підвищення заробітних плат. Ми повинні переконувати бізнес, що Україна на шляху до вступу в ЄС, тому і рівень заробітних плат українців теж повинен підтягуватися до європейського рівня. Друге: нам загалом потрібно серйозно включитись в роботу над легалізацією працевлаштування. Бо нелегальна праця, це не лише незахищеність працівника, але й повна відсутність податків із зарплати такого «працевлаштованого». І, звичайно, третє – це робота із залученням закордонних інвестицій і втіленням розвиткових проєктів. Бо це теж робочі місця, високі заробітні плати і збільшення ПДФО до місцевих бюджетів. Якщо ми впораємось із цими трьома завданнями, то питання із відсотковим перерозподілом ПДФО відпаде сам собою. Велика кількість громад  не залежатиме  тільки  від «військового» ПДФО, а держава отримає вагомий додатковий фінансовий ресурс для забезпечення Збройних сил України. 


Так, урядовий законопроєкт щодо «військового» ПДФО є дуже категоричним. Але я впевнений, що в сесійній залі парламенту таки вдасться помʼякшити його норми щодо  громад. На мою думку, оптимальним був би варіант, щоб держава таки не «забирала» «військовий» ПДФО у громад, бо керівники підрозділів Збройних сил України найперше зі своїми потребами і запитами йдуть саме до органів місцевого самоврядування, на території яких розташовані їхні підрозділи. І більшість громад їм реально допомагає. Але цей процес повинен бути максимально врегульований на законодавчому рівні, тобто чітко прописано, що не менш як 50% «військового» ПДФО громади скеровують тільки  на видатки, повʼязані із національною безпекою, обороною та підтримкою збройних формувань України. Або 60% чи 75. Це вже, як визначить законотворець, так і буде. Головне чітко це все прописати в законодавстві. 


Важливо також памʼятати про те, що ПДФО мусить залишатися бюджетоутворювальним для громад. Просто ми мусимо зайнятися глибшими економічними процесами. До цього я закликаю і далі закликатиму всіх голів громад Тернопільської області, а не лише тих, які мають так званий «військовий» ПДФО – давайте разом працювати над тим, щоб реальний ПДФО надходив не лише із зарплат військовослужбовців, яким ми і так багато чим зобовʼязані. Потрібно спільно пояснювати бізнесу, що високі зарплати – це не лише добробут українців, але й звична цивілізована практика в ЄС, куди ми всі впевнено рухаємося. Отже, спільно створюймо на Тернопільщині настільки сприятливий бізнес-клімат, щоб інвестори самі приходили до нас і пропонували відкривати тут високоінтелектуальний і настільки ж високооплачуваний бізнес. Ось тоді у нас і не буде проблем із тим, скільки і в якому бюджеті має залишитися «військового» і «невійськового» ПДФО. 


Це наша країна і ми повинні тепер робити все можливе, щоб після нашої перемоги нам не було соромно дивитися в очі Захисникам і Захисницям. 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Як зберігати гарбузи до весни
Восени активно починають збирати гарбузи, щоб помаранчево-зелені красені перезимували до весни, необхідно правильно підготувати їх. Не всі гарбузи підходять для тривалого зберігання, деякі варто відразу використати за призначенням.
3 години тому
Обрізка троянд восени: головні правила і терміни
Восени всім видам троянд життєво необхідна обрізка. Завдяки їй зміцнюється імунітет квітів і підвищується їхня зимостійкість.
5 годин тому
Україна залишається гарантом продовольчої безпеки для багатьох країн
Українські аграрії вже зібрали близько 40 млн тонн нового врожаю. Урожай пшениці цього року становив близько 22 млн тонн. А внутрішнє її споживання - близько 6 млн тонн. Тобто, в Україні зібрали пшениці майже вчетверо більше, ніж споживають українці.
5 годин тому
Плачте на здоров’я: 4 причини, чому сльози можуть бути корисні
З дитинства нас вчать, що плакати – це погано. Але плач – це природна реакція на емоційні переживання як для жінок, так і для чоловіків. Це не ознака слабкості, а доказ того, що ми живі люди зі складними почуттями. Дозволяючи собі плакати, ми дбаємо про своє ментальне здоров'я і стаємо більш стійкими до стресів.
8 годин тому
Копичинці оригінально привітали місто-партнер з Великобританії
Колективи Копичинецької громади в онлайн-режимі привітали місто-партнер Ліскерд (Великобританія) під час фестивалю «Liskeard Unlocked 2024». Співпраця з Liskeard Town Council розпочалася у лютому 2023 року. Ідеєю першого проєкту став культурний обмін між Копичинцями та партнером з Великобританії.
10 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.