Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Україна стала світовим лідером з експорту замороженої малини

У 2024 році сталася історична подія: Україна, яка ще десять років тому практично не експортувала заморожену малину, вперше стала світовим лідером за показником чистого експорту цієї ягоди, випередивши не лише Польщу, а й багаторічного лідера цього сегменту - Сербію.

Україна стала світовим лідером з експорту замороженої малини

У 2024 році сталася історична подія: Україна, яка ще десять років тому практично не експортувала заморожену малину, вперше стала світовим лідером за показником чистого експорту цієї ягоди, випередивши не лише Польщу, а й багаторічного лідера цього сегменту - Сербію.

3 дні тому Джерело:

Про це повідомляє agronews.ua з посиланням на EastFruit. 


У 2024 календарному році, згідно з торговельною статистикою, експорт замороженої малини з України сягнув рекордних 65 тисяч тонн, продемонструвавши зростання на 34% за рік. Це був значно стрімкіший приріст, ніж у будь-якого іншого великого експортера. Загалом за останні три сезони обсяги експорту замороженої малини з України зросли більш ніж удвічі, тоді як Сербія зберегла свої показники на попередньому рівні, а Польща скоротила експорт на 24%. 


Варто зазначити, що Україна імпортує лише незначні обсяги малини, на відміну від Сербії та особливо Польщі, які активно закуповують її за кордоном. У польському експорті частка імпортованої малини вже перевищує 52%, причому основний обсяг Польща закуповує саме в Україні. 
Фактично майже половина замороженої малини, яку експортує Польща, має українське походження. Саме доступна українська малина дозволяє цій країні утримувати позиції серед лідерів світового ринку. 


Якщо аналізувати чисті обсяги експорту, Україна постачає на зовнішні ринки 65 тисяч тонн замороженої малини, тоді як Польща - лише близько 16 тисяч тонн. Таким чином, у 2024 році Україна експортувала вчетверо більше замороженої малини, ніж Польща! 


Цікаво, що за загальним обсягом експорту замороженої малини Україна все ще незначно поступається Сербії. У 2024 році Сербія експортувала 67,7 тисячі тонн малини, тоді як Україна - 65,1 тисячі тонн. Проте Сербія імпортувала 4,7 тисячі тонн для подальшого реекспорту, що знизило її чистий експорт до 63 тисяч тонн - на 2 тисячі тонн менше, ніж в України. 


«Ключовим кроком до закріплення світового лідерства України в експорті замороженої малини стане подальша диверсифікація ринків збуту. Для цього українським експортерам необхідно підвищувати якість малини та інвестувати в її доробку та маркетинг, що сприятиме зростанню середньої експортної ціни. Вищі доходи від експорту можна буде спрямовувати на вдосконалення продукції, підвищення її якості та розширення обсягів виробництва. Наразі багато українських виробників заморожених ягід експортують до Польщі фактично сировину, яку польські переробники сортують, пакують і реекспортують, залишаючи додану вартість у своїй країні», - зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту ФАО. 


Процес диверсифікації експорту замороженої малини з України вже активно триває. Примітно, що значну роль у цьому відіграла саме Польща. Фермерські протести проти імпорту малини та іншої сільськогосподарської продукції змусили українських експортерів шукати нові ринки збуту, які виявилися значно прибутковішими, ніж польський. 


Додатковий дохід українських виробників малини було реінвестовано у розширення виробництва та переробки в Україні, що прискорило сходження України на світовий олімп малинового експорту. 


У період з 2022 по 2024 роки частка Польщі в експорті української малини скоротилася з 63% до 35%. Натомість частка Німеччини, Чехії, Австрії та Франції - ключових ринків збуту для польських експортерів - у прямому експорті з України більш ніж подвоїлася, досягнувши 48%. Україна активно перебирає ринкову частку в Польщі, що стало можливим завдяки підвищенню якості продукції та рівня її переробки. 


За останні три роки експорт замороженої малини з України до Німеччини зріс у 4,5 раза, до Чехії - у 4,2 раза, до Австрії - у 33 рази, а до Франції - удвічі. У 2024 році Україна також вперше експортувала понад 2 тисячі тонн малини до Бельгії, Італії та Литви. 


Крім того, Україна стрімко нарощує експорт замороженої малини до Канади та США - ринків, які пропонують значно вищі ціни, ніж країни Євросоюзу. Ще три роки тому Україна не постачала продукцію до цих країн, а нині нерідко випереджає там польських конкурентів за обсягами експорту. 


Серед незвичних напрямків експорту замороженої малини варто відзначити перші комерційні поставки української продукції до Аргентини та Саудівської Аравії. 


З огляду на високі ціни на малину в попередньому сезоні, аналітики EastFruit прогнозують, що у 2025 році та в сезоні 2025/26 Україна оновить рекорди експорту малини й зміцнить своє лідерство. Зокрема, вже у 2025 році Україна може обійти Сербію також і за загальним обсягом експорту замороженої малини. 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
В Україні прогнозують щорічне зростання експорту насіння
Протягом останніх п’яти років Україна у шість разів збільшила експорт насіння сільськогосподарських культур, зокрема зернових та олійних, водночас зменшивши обсяги їх імпорту. Про це йдеться в повідомленні Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ІАЕ).
48 хвилин тому
Не доходить… За два дні - 29 пожеж
За інформацією Головного управління ДСНС України в Тернопільській області, протягом 29–30 березня 2025 року рятувальники Тернопільщини ліквідували 29 пожеж, з яких 24 - це загоряння сухої трави на відкритих територіях. Загальна площа, охоплена вогнем - понад 17 гектарів.
1 година тому
Актуальні питання розвитку агропромислового комплексу Підгаєччини
У Підгаєцькій територіальній громаді відбулася нарада, під час якої було розглянуто низку актуальних питань, що мають важливе значення для розвитку агропромислового комплексу громади в 2025 році. Про це повідомили на сторінці Підгаєцької міської ради у фейсбуці.
2 години тому
За січень-лютий поголів'я ВРХ в Україні скоротилося, а на Тернопільщині - зросло
Станом на 1 березня 2025 року в Україні налічувалося 2,08 млн голів великої рогатої худоби, що на 7% менше, ніж на аналогічну дату минулого року. Із них 1,15 млн ‒ корови (-8%). Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі з посиланням на попередні дані Мінагрополітики.
3 години тому
Погода на тиждень: в західних областях можливе суттєве зниження температури та мокрий сніг
Погода в Україні на початку квітня буде нестабільна з опадами та похолоданням після періоду тепла. Протягом наступного тижня країна перебуватиме під впливом атмосферних фронтів і циклонів, що спричинить періодичні дощі по всій території. А наприкінці тижня в північних і західних областях можливе суттєве зниження температури та мокрий сніг.
3 години тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.