Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Сад навесні: коли і чим обробити дерева від хвороб і шкідників

Разом із садом навесні оживають і йго проблеми: комахи-шкідники та збудники хвороб. Найкращий спосіб їх позбутися – вчасно обприскати дерева. Садівники радять робити це чотири рази.

Сад навесні: коли і чим обробити дерева від хвороб і шкідників

Разом із садом навесні оживають і йго проблеми: комахи-шкідники та збудники хвороб. Найкращий спосіб їх позбутися – вчасно обприскати дерева. Садівники радять робити це чотири рази.

2 місяці тому Джерело:

 

 

Перше обприскування - найголовніше

 

Перше оприскування дерев проводиться ранньою весною, до початку набрякання бруньок, за середньодобової температури близько +4°C. У цей період дерева та кущі ще перебувають у стані спокою, так само як і шкідники та спори хвороб, які зимують. Це дозволяє використовувати більш концентровані розчини препаратів без ризику пошкодити рослини. Однак слід уважно стежити за станом різних культур, оскільки, наприклад, якщо яблуня ще спить, то на чорній смородині бруньки вже можуть набрякати, і сильні розчини можуть їй зашкодити, пише zelenasadyba.

 

Препарати для першого обприскування

 

Одним із найпопулярніших і перевірених засобів є бордоська рідина. Вона складається з двох основних компонентів - гашеного вапна та мідного купоросу, які змішуються у воді. Можна приготувати її самостійно, суворо дотримуючись пропорцій, А можна купити готовий набір - "Бордоська суміш". Для першого весняного обприскування слід застосовувати 3% розчин бордоської рідини.

 

Ще одним варіантом є використання залізного купоросу. Його розводять у воді з розрахунку 300–500 грамів на 10 літрів залежно від рівня зараженості саду. Якщо проблема незначна, достатньо 300 грамів на відро води, а в разі серйозного ураження варто збільшити кількість до 500 грамів.

 

Деякі садівники віддають перевагу старому засобу "Нітрофен". Проте його застосування сьогодні викликає сумніви, адже, хоча він і демонструє високу ефективність, водночас є вкрай токсичним і шкідливим для здоров'я людини.

 

Усе більшої популярності набуває використання сечовини (карбаміду) у вигляді концентрованого розчину. Для його приготування беруть 700 грамів карбаміду на 10 літрів води, а для посилення ефекту можна додати ще 50 грамів мідного купоросу. Цей засіб не тільки знищує шкідників і спори грибкових хвороб, а й дещо сповільнює початок вегетації на 7-10 днів, що може врятувати квітучі дерева від весняних приморозків. По-друге, він виконує роль азотного добрива, яке навесні вкрай необхідне для активного росту рослин.

 

Ще одним засобом є препарат "30-В". Він вважається екологічно безпечним, оскільки не отруює шкідників, а створює на поверхні рослин захисну плівку, яка перекриває їм доступ до кисню. Варто зазначити, що цей препарат ефективний виключно проти комах-шкідників, але не допомагає у боротьбі із хворобами. Тому його варто використовувати в тих садах, де основною проблемою є саме шкідники.

 

Існує ще багато інших препаратів для весняної обробки, і головне у разі їх вибору - переконатися, що вони підходять для ранньовесняного застосування за низьких температур (від +4°C).

 

Друге весняне обприскування саду

 

Другий етап весняної обробки отримав назву "обприскування по зеленому конусу", що пов'язано з фазою розвитку бруньок. Саме в цей період вони починають поступово розгортатися, утворюючи невеликі зелені конуси. На цьому етапі рослини стають більш чутливими до концентрованих розчинів, але водночас і хвороби та шкідники, які пережили зиму, активізуються та починають свою згубну діяльність.

 

Які засоби використовувати

 

Для другого обприскування також використовують бордоську рідину, але для цього обприскування концентрацію зменшують до 1%.

 

Сучасні садівники дедалі частіше віддають перевагу новим препаратам, створюючи так звані "бакові суміші". Це означає, що в одному розчині поєднують одразу два препарати: один спрямований на боротьбу із хворобами, а інший – з комахами-шкідниками. Наприклад, гарним поєднанням вважається фунгіцид "Хорус", який ефективно знищує збудників парші, борошнистої роси та моніліозу, і один із сучасних інсектицидів, таких як "Актара" або "Децис". Такі комбінації дозволяють провести комплексний захист саду за одне обприскування, що значно зменшує кількість хімічних обробок і, відповідно, знижує негативний вплив на довкілля.

 

Перед тим як змішувати препарати, важливо уважно ознайомитися з інструкцією, щоб переконатися, що вони сумісні і не втрачають ефективність у спільному застосуванні. Також варто звертати увагу на температурні обмеження – деякі засоби працюють тільки при певному рівні тепла.

 

Третє весняне обприскування - "по рожевому бутону"

 

Третій етап обробки проводять, коли квіткові бруньки вже сформувалися, але ще залишаються закритими. Оскільки у більшості плодових дерев бутони мають рожевий відтінок, цей етап обприскування отримав відповідну назву - "по рожевому бутону".

 

Для цього  можна використовувати ті ж самі бакові суміші, що й на другому етапі, поєднуючи фунгіциди (проти хвороб) та інсектициди (проти шкідників). Це дозволяє одночасно захистити сад від грибкових інфекцій і комах, які активізуються перед цвітінням.

 

Щоб уникнути ефекту звикання у шкідників і збудників хвороб, рекомендується періодично змінювати препарати, використовуючи різні активні речовини.

 

Четверте обприскування

 

Четверте обприскування дерев проводиться після завершення цвітіння. Рекомендується проводити теж баковими сумішами - фунгіцидами та інсектицидами.

 

Важливі поради

 

Щоб весняні обробки принесли бажаний результат, їх слід проводити своєчасно, орієнтуючись не на загальні рекомендації з довідників, інтернет-статей чи відеоблогів, а винятково на стан рослин у вашому саду та поточні погодні умови.

 

Дуже важливо обприскувати дерево чи кущ повністю - від верхівки до нижніх гілок, а також захоплювати пристовбурові кола. Навіть невеликі пропущені ділянки можуть стати осередком повторного зараження, і всі зусилля будуть марними - хвороба або шкідники швидко поширяться знову.

 

На початковому етапі, коли дерева ще перебувають у стані спокою, обприскати весь сад за один раз досить легко. Але надалі варто враховувати, що різні культури розвиваються нерівномірно. Наприклад, під час оброблення дерева у фазі "рожевого пуп'янка" поряд може вже бути дерево, яке почало цвісти, і обприскувати його не можна. Тому важливо уважно стежити за станом кожної рослини.

 

Якщо у вас є сусіди, які також займаються садівництвом, спробуйте домовитися з ними про одночасне обприскування. Так можна значно знизити ризик повторного зараження, адже оброблений лише ваш сад не буде достатньо захищеним, якщо шкідники та хвороби залишаться на сусідських деревах.

 

Варто віддавати перевагу препаратам, які безпечні для корисних комах-запилювачів та домашніх тварин – сьогодні існує достатньо таких засобів.

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
5 способів, як позбутися плям від праски
Якщо після праски з'явилися плями на одязі, не варто панікувати. «Сільський господар» підшукав кілька простих і надійних способів, які допоможуть зарадити цій проблемі.
20 годин тому
Може зашкодити: коли фахівці радять не пити зелений чай
Відомо, що зелений чай запобігає розвитку атеросклерозу, захищає шкіру від дії ультрафіолетових променів, допомагає скинути зайві кілограми. Він також нормалізує рівень цукру в крові, уповільнює ріст злоякісних новоутворень. Однак іноді буває, що після чашки напою ми не можемо довго заснути або, навпаки, відчуваємо сонливість. Коли ж найкраще пити зелений чай?
20 годин тому
Український дизайнер поділився головними трендами літа 2025
Український дизайнер Андре Тан поділився головними трендами літа 2025. У своєму Instagram стиліст зазначив, що актуальним буде легкий та зручний одяг.
2 дні тому
Чому на городі треба сіяти календулу: причини, про які ви не знали
Календула – чудовий помічник на городі. Вона покращує структуру ґрунту, пригнічує ріст бур'янів, ефективно бореться зі шкідниками.
2 дні тому
Сьогодні Антону Івановичу Білику виповнилося б 90… Пам’ятаємо…
Він народився 27 квітня 1935 року в с. Гиньківці на Заліщанщині, але майже все свідоме життя провів у селі Іванівка на Теребовлянщині, аби присвятити себе землі, піклуванню і турботі про неї. До цього не змусиш, це мало бути закладено в українських генах, працьовитих руках, у щирому серці, у небайдужій душі та в ненаситному потягу до вдосконалення.
2 дні тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.