Обробку саду мідним купоросом традиційно проводять щонайменше двічі на рік: навесні до розпускання бруньок і восени після обпадання листя. Мета їх однакова:
продезінфікувати кущі й дерева;
знищити хвороботворні штами, які залишаються на поверхні кори дерева або під нею і спокійно «переживають» там зимові морози;
виключити можливість подальшого зараження грибковими хворобами.
Для обприскування плодових, декоративних, ягідних насаджень, кущів проти парші, фітофтори, гнилі, чорного раку, цитоспорозу, антракнозу, інших плямистостей, а також шкідливих комах застосовують 1-3-процентний розчин мідного купоросу. Найкраща пора для цього — рання весна (до розпускання бруньок) та осінь (після листопаду). Розчин застосовують і для боротьби з мохами та лишайниками на стовбурах дерев. Обробляють рослини після листопаду, обприскуючи або обмащуючи уражені дерева.
Мідний купорос використовують не лише для лікування хворих рослин, а й для профілактики грибкових захворювань та дезінфекції. Для цього в 1-процентний розчин на 3 хвилин занурюють корені саджанців, живці, суничні вуса. Для профілактики фітофторозу бульби картоплі перед посадкою обприскують 2-процентним розчином мідного купоросу, а в період вегетації обробляють кущі. Якщо на стовбурах дерев з’являються рани (через морозобоїни, пошкодження зайцями), то відмерлі частинки відрізають гострим ножем до здорової деревини, а потім зачищене місце дезінфікують розчином мідного купоросу (300 г на 10 л води) і замащують садовим варом чи сумішшю глини та коров’яку.
Також мідний купорос використовують як добриво для збагачення ґрунту міддю, особливо на торф’яниках. Для підживлення його вносять раз на 5-6 років рано навесні або восени — 1 г на 1 кв. м. Перед застосуванням кристали подрібнюють та змішують із землею.
Для приготування 1-процентного розчину 100 г купоросу заливають невеликою кількістю гарячої води, щоб розчинився, і доливають холодну, доводячи об’єм до 10 л. Розчин готують у дерев’яному або емальованому посуді. Використати препарат треба протягом 5 годин. На одне дерево витрачають 2-5 л розчину. Якщо додати вапно, то вийде бордоська суміш.
Більше статей
|