Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

У Збараж повернулося… літо

Під мальовничим Збаражем на півгектарній ділянці підприємців Фоміних, незважаючи на примхи погоди, дозрівають ароматні помідори. Правда, йдеться не про ґрунт просто неба, а про добротну теплицю.

У Збараж повернулося… літо

Під мальовничим Збаражем на півгектарній ділянці підприємців Фоміних, незважаючи на примхи погоди, дозрівають ароматні помідори. Правда, йдеться не про ґрунт просто неба, а про добротну теплицю.

3 місяці тому Джерело:

Тепличний сектор, в якому через війну припинило роботу майже 35 відсотків господарств, через різні  причини вже котрий рік перебуває у кризі. Як прогнозують експерти, у перспективі залишаться виробники, які не тільки зможуть конкурувати з дешевим імпортом, а й робитимуть ставку на якість продукції. Якраз про таке виробництво підприємців Галини і Валентина Фоміних на орендованій землі у Збаразькій територіальній громаді, де вирощують якісну продукцію без надлишкового вмісту нітратів, йтиметься  далі. 


Галина і Валентин 1994 року закінчили Київський аграрний університет і спершу працювали у тепличному господарстві «Калинівка» Броварського району Київської області. На 36 гектарах закритого ґрунту під час вирощування овочів там уперше в Україні впроваджували найпередовіші   світові технології, наприклад, крапельний полив рослин. До честі керівника тепличного комбінату Володимира Чернишенка він не економив кошти на навчанні своїх працівників, регулярно у господарство запрошували голландських агрономів, які ознайомлювали колектив із новими технологіями у тепличному бізнесі, проводили із фахівцями навчання, тренінги. Тож п’ять років плідної праці стали для Фоміних школою набутих знань у теорії і практиці, бажанням започаткувати власну справу. 


Так склалися життєві обставини, що молода сім’я переїхала на проживання у рідні для Галини місця – на Збаражчину. Згодом організували підприємство на базі орендованої теплиці у Збаражі, впровадили у виробництво голландську технологію вирощування методом малооб’ємної технології, щоб отримувати якісну продукцію без надлишкового вмісту нітратів. У 2015 році сім’я Фоміних взяла в оренду  три гектари землі, виробила проєктні документи тепличного господарства на всю територію  і збудували перший модуль власної теплиці площею пів гектара. Обладнання голландського виробництва встановлювали працівники польської спеціалізованої фірми. 


– Насіння сортів огірків і помідорів, які тут вирощуємо, шукаємо постійно, – каже пані Галина. – Упевнившись у їх  добрих характеристиках, висіваємо у теплиці. Наприклад, уже другий рік надаємо перевагу сорту помідорів Ігідо. Чим більше продукції, тим краще. Якщо з квадратного метра отримуємо до 30 кілограмів помідорів, вважаємо урожай хорошим. 


Галина Фоміна за фахом агроном. Як учасниця бізнес–проєкту «В2В School» опанувала бухгалтерський облік і цифровізацію. Рецепти живлення рослин пані Галина складає самостійно, використовуючи рекомендації зарубіжних  агрономів. До речі, хоча помідори самозапилюються, додатково у теплиці «працює» своя «фабрика» самозапилення –  вулики із джмелями. Для джмелів збирати нектар із помідорового цвіту – звична справа, а от бджіл він відлякує… 


Нині вітчизняні тепличники перебувають у непростій ситуації: ціна газу «вбиває» їх бізнес. А  відсутність альтернативних джерел опалення робить виробництво не просто збитковим, а нереальним. Приватна підприємиця Галина Фоміна згадує час, коли складно було взяти кредит для придбання твердопаливного котла. Згодом стало працювати легше. Є роки, коли ситуація на виробництві складається сприятливо, а в інші часи – не дуже. 


У пані Галини на виробництві турбот вистачає, а ще вона очолює громадську організацію «Наша громадська справа». Спільно з однодумцями допомагають нашим воїнам-захисникам: продуктовими наборами, амуніцією, не залишають без уваги жодне звернення з боку військових. Особлива підтримка в цьому, за словами моєї співрозмовниці, від волонтерки Орисі Куницької і священника ПЦУ отця Михайла Найка. 


Шанси вистояти у тепличному бізнесі нині є не у всіх підприємців. Аби врятувати виробництво, треба виставляти законодавчі бар’єри, надавати підприємцям субсидії, дотації. Словом, потрібно враховувати досить коштовний «поріг» входу у цю галузь. Тому, крім сумлінної праці Галини і Валентина Фоміних, їм та іншим тепличникам потрібна серйозна державна підтримка. 


Петро ГУДИМА 


На світлинах: приватна підприємиця Галина Фоміна; (зліва направо)  бригадир Оксана Кіт, працівники Володимир Паралюк, Мар’яна Кіпибіда, Марія Войтків і Тетяна Шмігель. 


Світлини Ярослава СТАРЕПРАВА 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Міністр охорони здоров’я у Тернополі контролював, допомагав та вказував на перспективи
Сьогодні у Тернополі з робочим візитом перебував міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. У рамках поїздки в Тернопільській ОВА відбулась робоча нарада з начальником обласної військової адміністрації В’ячеславом Негодою., до якої долучилися міський голова Тернополя Сергій Надал, народний депутат Володимир Гевко та ректор Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського Михайло Корда.
9 годин тому
Очікуємо завтра похолодання і мокрий сніг. Чи надовго?
У п'ятницю, 3-го січня, в Україні розпочнеться похолодання, подекуди очікують дощі з переходом у мокрий сніг. Про це у Фейсбуці повідомила синоптик Наталка Діденко.
10 годин тому
Платні послуги в лікарнях. Тепер заклади зобовʼязані оприлюднювати прейскуранти
З 1 січня 2025 року набули чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів, що регулює надання платних медичних послуг у лікарнях. Тепер медзаклади зобовʼязані оприлюднювати прейскуранти на такі послуги. Про це повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко під час свого візиту на Тернопільщину.
10 годин тому
Танець із 319 келихами на голові
Мешканець Кіпру Арістотеліс Валаорітіс побив світовий рекорд, випробувавши на практиці вміння, яке він відточував майже 30 років – утримання на голові 319 келихів для вина. За своє досягнення він потрапив до Книги рекордів Гіннеса.
11 годин тому
Чи можна пиляти на дрова повалені дерева у лісі
Значна частина українців опалює власні помешкання за допомогою дров. Однак під час їх заготівлі варто звертати увагу на заборони, що пов'язані з вирубкою повалених дерев. Для заготівлі дров з повалених дерев в Україні потрібен лісорубний квиток, який зазвичай видається лісогосподарським підприємствам.
11 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Сільський Господар © 2023 - 2024
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.