Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Чи загрожують Україні сильні землетруси?

Напевно, всі помітили, що нині по всій планеті стрімко зростає кількість і магнітуда землетрусів. 2023 рік став рекордним – 404 439 землетрусів магнітудою до 7.9, з них 119 – в Україні, поки що з невеликою магнітудою до 3 балів.

Чи загрожують Україні сильні землетруси?

Напевно, всі помітили, що нині по всій планеті стрімко зростає кількість і магнітуда землетрусів. 2023 рік став рекордним – 404 439 землетрусів магнітудою до 7.9, з них 119 – в Україні, поки що з невеликою магнітудою до 3 балів.

1 рік тому Джерело:

Чому так відбувається? 


Кожні 12 тисяч років специфічне космічне випромінювання впливає на ядра всіх планет Сонячної системи. Воно дає додаткову енергію, слугуючи своєрідною підзарядкою, як ми заряджаємо смартфони. Сила впливу на ядро Землі є різною, залежно від положення нашої планети у космосі. Один раз промені падають по дотичній під кутом 45 градусів (12 000-річний цикл), інший – під кутом 90 градусів (24 000-річний цикл), тобто промені сфокусовані, і їхній вплив дуже руйнівний. Саме такий цикл проходить нині наша Земля.  


Уперше зміни у коливаннях ядра вчені зафіксували 1995 року, а в 1998 – відбувся стрибок ядра у напрямку пів острова Таймир. Дестабілізація ядра викликає у зовнішньому ядрі термоядерні реакції, які пришвидшують обертання Землі, розширюють планету по екватору, створюючи тріщини у земній корі, послаблюють магнітне поле і викликають дрейф магнітних полюсів. Температура і тиск магми біля ядра колосально зростає, змінюючи хімічний склад і плинність магми, вона розширюється і піднімається вверх до поверхні, утворюючи кавітаційні процеси, внаслідок яких на Землі стаються небачені досі глибокофокусні землетруси глибиною до 700 км. Магма піднімається вверх по старих розломах, утворюючи чисельні землетруси. Їхня кількість і руйнівна сила зростає в геометричній прогресії.  


Детально про це можна прочитати у статті Арушанова, надрукованій у Deutsche internationale Zeitschrift für zeitgenössische Wissenschaft (Німецький міжнародний журнал сучасної науки), №53 за 2023 рік. 


А за прогнозами вчених, наприкінці 2024 року Земля входить у 24 000-річний цикл, тобто у сфокусований вплив космічного випромінювання. Це означає, що катаклізми на планеті зростатимуть.


А у нас вже відбулося посилення і синхронізація кліматичних катастроф, бо імунна система планети – Світовий океан – руйнується через забруднення мікропластиком.  


Про ризики для України і механізм утворення землетрусів розповів у своєму інтерв’ю головний сейсмолог країни, директор Інституту геофізики ім. С. Субботіна НАН України, член-кореспондент НАН України, автор понад 400 наукових праць Олександр Кендзера. На його думку, «тектонічна плита земної кори весь час рухається». Коли тонка океанічна кора зустрічається з товстою материковою, виникає величезне напруження. Океанічна плита підповзає під материкову і стається сильний землетрус. 


Рівень нашої сейсмічної небезпеки показаний на карті загального сейсмічного районування території України. 


На Україну впливає сейсмічно активна зона Вранча, епіцентр якої на території Румунії. Найближче до неї розташований Південний захід Одеської області, Закарпаття і Крим.  


Магматичне вогнище залягає на глибині приблизно 140–180 км і генерує такі сильні коливання, що вони можуть струснути практично всю Україну. Так що небезпека існує на всій території.  


У нас землетруси можуть бути до 8 балів. Також слід враховувати, що руйнування залежать від стану ґрунтів і дотримання норм сейсмічностійкості під час зведення будинків. 


Здебільшого у світі система попередження про землетрус не вмикається, але на допомогу нам можуть прийти домашні улюбленці, які відчувають наближення небезпеки заздалегідь. Нещодавно групі європейських вчених вдалося довести, що свійські та домашні тварини є чутливі до сейсмічної активності. Чим ближче тварина до епіцентру, тим раніше вона починає реагувати на поштовхи, іноді за 20 годин. 


Багато господарів зауважили, що перед землетрусом котики скуйовджують шерсть, притискають вуха і починають голосно й без видимої причини нявкати, намагаються втекти з дому. Собаки теж неспокійні, виють, гавкають, тікають із подвір’я. Незвичну поведінку виявляють перед землетрусом всі тварини, зокрема і свійські. Людині залишається лише уважно стежити за поведінкою тварин, і, можливо, це допоможе врятувати життя. 


На жаль, вчені сьогодні не мають змоги попереджати про землетрус заздалегідь, бо проблема не вивчається комплексно. Тож кожному українцю важливо знати як  поводитися  під час нього. Передусім потрібно зберігати спокій, уникати паніки. 


Зазвичай землетруси тривають недовго, тому діяти треба негайно. 


Усе залежить від того, де саме  застав вас землетрус: на вулиці, в автівці чи будівлі. Найбезпечнішими є дерев’яні будівлі, менше – цегляні, а найнебезпечніші  – панельні. 


? Якщо землетрус сильний (предмети почали розгойдуватися, стіни тремтіти), а ви перебуваєте на нижніх поверхах будівлі, необхідно якомога швидше вибратися назовні. 


? На вулиці постарайтеся відійти якнайдалі від споруд і ліній електропередач. 


? Якщо ви перебуваєте у приміщенні вище за три поверхи, вам потрібно знайти безпечне місце. 


Під час сильного землетрусу врятуватися допоможе так званий «трикутник життя». Коли руйнується будівля, верхні перекриття падають на меблі чи інші великі предмети, навколо яких залишається вільний простір – «трикутник життя». Треба лягти поряд із предметом у позі ембріона та захистити голову руками чи подушкою. 


? У жодному разі не підходьте до вікон і зовнішніх стін, не виходьте на балкони: велика ймовірність їхнього обвалення. Намагайтеся бути біля несучих стін. 


? Пам’ятайте, що ліфт і сходи – слабкі місця багатоповерхівок. 


? Коли підземні поштовхи стихли, краще вибратися назовні: будинок може бути пошкоджений. 


? Якщо в момент землетрусу ви опинилися в автомобілі, зупиніться подалі від високих будівель, мостів та естакад. 


Важливо пам’ятати, що за першим сильним землетрусом можуть настати не менш потужні афтершоки, під час яких руйнуються будівлі, що вистояли від першого поштовху. Тому не варто одразу заходити у приміщення. 


Наталія ГАЛУН, 
екологічна волонтерка  
м. Львів 

 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Чотири щоденні звички, які допоможуть зберегти молодість
Зберегти молодість організму - реально, якщо щодня приділяти увагу простим звичкам. Правильне харчування, рух, турбота про сон і позитивний настрій допомагають підтримувати енергію, здоров'я та життєву силу на довгі роки.
14 годин тому
Як позбутися довгоносика на полуниці: дієві народні методи
Цей крихітний жук із витягнутим хоботком здається непомітним, але шкоди завдає чимало. Він не лише підгризає листя та бутони, а й відкладає яйця просто у квіткові бруньки. Через це гарний врожай можна втратити за кілька днів
14 годин тому
З липня мінімальна зарплата може зрости до 10 800 грн
Згідно з законопроєктом №13164-1, в Україні планують збільшити мінімальну зарплату до 10 800 грн – на рівні фактичного прожиткового мінімуму. У березні 2025-го фактичний розмір прожиткового мінімуму склав 10 800 грн, тоді як мінімальна зарплата була 8 000 грн, що становила лише 74,1% від потреби. Це є порушенням статті 22 Конституції України, йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.
16 годин тому
Нехай чиновники з київських пагорбів заїдуть у село
Скільки живу, не пам’ятаю такого байдужого ставлення до села. Всі згадують про нього, коли хочуть харчуватися. Мовляв, ціни на продукти високі. Візьмемо, для прикладу, тваринництво. Із 11 млн корів у 1991 році на сьогодні залишилося трохи більше як 2 млн поголів’я. Здавалося б, молочні продукти нині у дефіциті. Та де там. Прилавки магазинів заставлені «молочкою». Якщо у вас хворе серце, не читайте того, що у складі кожного продукту. Це коктейль із хімії. І не тільки. За м’ясне скотарство я взагалі мовчу, кануло в лету.
17 годин тому
Найближчими днями на Тернопілля нарешті прийдуть дощі
За даними Українського гідроментцтру у вихідні в західних, північних та більшості центральних областей - короткочасні дощі, місцями грози. Вдень 4 травня на Закарпатті та в Карпатах - значні дощі. 3 травня вдень - у північній частині держави та в Карпатах, 4 травня - в усій Україні, крім південного сходу, місцями пориви південно-західного вітру 15-20 м/с.
17 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.