Головні новиниЖиття громадЕкономікаЄвроінтеграціяЛюдиВійна
ІсторіяКонсультаціїПоради господарямВаше здоров'яРодинне перевеслоЦікавеВарто знати
Підписатися
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ Передплатити
Всеукраїнська громадсько-політична газета.
Передплатити
Місцеві вибори Коронавірус Новини Facebook Telegram

Ветеран з Борщева створив компанію «Дрон-Агро» для допомоги фермерам

Підприємницьку діяльність Андрій Саламаха розпочав у 2012 році, займаючись продажем комп’ютерної техніки, периферійного обладнання та програмного забезпечення. Проте вже у 2021-му вирішив вийти на новий рівень та спробувати себе у сфері обробки сільськогосподарських культур із застосуванням агродронів. Тоді ця технологія тільки набирала обертів, бракувало як досвіду, так і якісного обладнання.

Ветеран з Борщева створив компанію «Дрон-Агро» для допомоги фермерам

Підприємницьку діяльність Андрій Саламаха розпочав у 2012 році, займаючись продажем комп’ютерної техніки, периферійного обладнання та програмного забезпечення. Проте вже у 2021-му вирішив вийти на новий рівень та спробувати себе у сфері обробки сільськогосподарських культур із застосуванням агродронів. Тоді ця технологія тільки набирала обертів, бракувало як досвіду, так і якісного обладнання.

15 годин тому Джерело:

Як розповідає AgroWeek,  дрони часто виходили з ладу, однак це не зупинило підприємця. А на початку повномасштабного вторгнення росії Андрій добровільно пішов до лав Збройних сил України. Повернувся додому в червні 2023 року і вирішив відновити свою справу та взяти участь у державній програмі підтримки ветеранів «Власна справа». У квітні 2024 року Андрій подав заявку на грант, який допоміг модернізувати технічне оснащення компанії, розширити спектр послуг та створити два нових робочих місця.  


Окрім бізнесової діяльності, Андрій пройшов безкоштовне навчання з психологічної стійкості для учасників бойових дій, організоване службою зайнятості. Наразі його підприємство не лише впроваджує сучасні аграрні технології, а й надає реальну підтримку українським фермерам. Детальніше про «Дрон-Агро» розповіла журналістка TV-4 Анастасія Солтисяк. Вона зізналася: їй завжди було цікаво, що роблять ветерани, коли повертаються з фронту? Як вони адаптовуються до мирного життя? І от у проєкті «Разом сильніші» вона вирішила розповісти і показити таких людей, адже вони дуже надихають. Одним із героїв її розповіді став Андрій Саламаха з Борщева.  


- 2021 року я почав займатися внесенням засобів захисту рослин агродронами. Ми якось сиділи з друзями, розговорилися, а один товариш якраз бував в Іспанії і бачив як там дрони обробляють поля. І ми пішли на таку авантюру – скинулися по кілька тисяч і вирішили в Китаї замовити два дрони. Знайшли китайця, замовили через «Алі-Бабу» два дрони, запчастини до них, п’яте-десяте, і тоді дізнаємося, що це товар подвійного призначення і його не можна ввозити в Україну… І це, по суті, більше 20 тисяч застрягло в Китаї. Тоді ми знаходимо постачальників, які погодилися доправити нам замовлену продукцію… За дронами справді майбутнє і я вважаю, що 2021 рік для України став поштовхом. 


- Але як тільки почалася повномасштабна війна, Андрій Саламаха відправив сім’ю за кордон, а сам вирішив стати на захист країни… 


- 24 лютого ми з братом прийшли на військкомат, пройшли медкомісію і 26 лютого вже були мобілізовані. Тоді у Борщеві була створена рота охорони, ми проходили там відповідний вишкіл, навчання і вже згодом приєдналися до 35-го Тернопільського батальйону, який на той момент дислокувався на прикордонні Сумщини. Ми там служили допоки  батальйон не кинули на Бахмутський напрямок. Саме тут продовжували боронити країну. Демобілізувався я 28 червня 2023 року по догляду за дитиною. Тільки-но приїхав додому, вже 1 липня був у полі. А перед тим встиг обдзвонити клієнтів, спитатися, кому яка потрібна допомога. Так перших буквально 1,5 – 2 місяці я був у полях. Приїжджав додому, трохи відпочивав – і знову до роботи. І таким чином у мене відбулася своєрідна трудотерапія.  


- Пане Андрію, а чому обрали саме дрони? 


- Просто мене зацікавило сільське господарство і я шукав, де тут можна вклинитися, де є незаповнена ніша, в якій можна заробити гроші, бо треба було годувати сім’ю. Так співпало, що з 2021 року я почав цікавитися агродронами, внесенням засобів захисту рослин. А зараз ми розвиваємо технічний парк, у якому вже є 4 дрони. Найстаріший - ТТІ-25, ємністю 25 літрів. Але він має ряд недоліків. Тому ми прийшли  до висновку, що потрібно щось змінювати, розвиватися. І наш вибір впав на фірму XAG. Чим класне внесення ЗЗР агродронами? Тим, що ви, по-перше, економите до 95 відсотків води, десь 20-25 відсотків нітратів. Це пов’язано з тим, що коли обприскувач їде полем, то 20-25 відсотків він виливає на землю, а дрон розподіляє потрібні засоби лише на листя сільськогосподарської культури. Далі – обприскувач у полі має 5-7 відсотків втрат на технічну колію. У дрона цього нема. Плюс є важкодоступні моменти, куди обприскувач може не пройти. Скажімо, впав дощ і робота зупинилася. А дрон спокійно обробляє сільгоспкультури відразу після дощу. 


- Я правильно розумію – зараз із дронами працюєте ви і дружина? 


- Так, справа в тому, що зараз через брак кадрів ми були змушені з дружиною виїжджати в поле і працювати разом. Тобто, створили такий сімейний підряд. Ми шукаємо працівників, але в зв’язку з війною, мобілізацією їх не так легко знайти. Тому обходимося своїми силами. 


- Хто за що відповідає? 


- Дружина – оператор, вона може керувати двома дронами одночасно, а я за посадою менш кваліфікований. Я відповідаю за ремонт, налагодження, заправку хімією та зарядження акумуляторів.  


- Ви працюєте в основному вночі? 


- Можемо і вдень, але коли температура навколишнього середовища не вища 25 градусів. Якщо вища – внесення ЗЗР є недоцільним. Краплі випаровуються, не дійшовши до листя культури.  


- Бак агродрона на вигляд невеличкий. На скільки його вистачає? 


- Ємність баку - 16 літрів. Ми вносимо на гектар від 5 до 7,5 літра. Тому за один виліт можемо обробити від 2 до 3 га посівів.  


- В чому тоді фішка? Мені, аби покропити ділянку помідорів, часом не вистачає і 10 літрів, а вам достатньо 5-7 літрів на гектар? 


- Справа в тому, що за великим рахунком обсяг діючої речовини і обприскувач, і дрон використовують однаковий. Питання лише в тому, що не до всіх робіт можна застосовувати дрон. Наприклад, внесення грунтових чи страхових гербіцидів, які потребують великої кількості виливу робочої речовини, ви не можете використовувати агродрон. А всі інші – фунгіцидні, інсектицидні засоби тощо – спокійно вносимо і відповідаємо за якість. 


- А які є нюанси? Ви розповідали, що неодноразово губили дрони… 


- Зараз маємо таку ситуацію, що коли включається тривога, дрон просто сідає. Тому за цим потрібно слідкувати і як тільки виникає загроза тривоги, дрон потрібно повертати на місце зльоту. Ну, і не забуваймо, що це робота з хімією… Так, руки-ноги можуть потерпіти, хоча ми працюємо в респіраторах і рукавичках. А ще був страшний випадок, коли один агроном стояв біля дрона, не відійшов за командою і йому відрізало пальці…  


- А як дрон знає скільки і де розпилювати засобів захисту? 


- Ви задаєте все у параметри: висоту, швидкість руху, розмір крапель, обсяг виливу робочої речовини… Все далі він робить сам. Тут немає жодної ручної роботи. Дрон може працювати при швидкості вітру не більше 6 м/сек. Інакше відбувається великий знос крапель діючої речовини. Тоді погіршується якість внесення добрив чи ЗЗР. Дрони - техніка дуже розумна і найскладніше її налаштувати. Особливо перший раз. Потім дрон працює спокійно. 


- Зараз - воєнний період. На керування дроном потрібен спеціальний дозвіл? 


- Так, дозвіл потрібен. З нами спілкувалися, нам дали такий дозвіл. Аби отримувати його згодом, ми просто телефонуємо, повідомляємо про час і місце роботи дрона в полі. Також потрібен дозвіл від місцевої влади. За день-два ви повідомляєте де і чим будете кропити поля. Бо в людей є бджоли і якщо ми кропимо інсектицидами, то без попередження пасічників є велика доля імовірності, що ті бджоли помруть на полі. Тому, по-перше, внесення ми починаємо після 20.00 год. і воно триває до 8 год. ранку. Тобто, працюємо вночі. До того ж місцева влада повідомляє пасічників про нашу роботу. Хоча, буває по-різному. Якось ми кропили на Мельнице-Подільській зоні, приїжджає чоловік «Нивою», з претензіями. Коли пояснили і показали дозволи, він передзвонив до фермера, збудив його вночі, запитав, чи то правда, що кроплять на його полі, а отримавши підтвердження, ще трохи поматюкався, сів і поїхав… 


- Небайдужість – це теж добре… 


- Звичайно… 


- Ми бажаємо вам успіхів і хочемо, аби ви сказали щось мотиваційне для тих захисників, які повернулися і зараз у відчаї не знають якими думками і діями себе підбадьорити… 


- Колись у дитинстві я дивився американські фільми і не розумів, як молода людина, яка повернулася з війни, вважається ветераном. А ми зараз в Україні стикнулися з такою ж ситуацією. Молоді люди 20-25 років уже є ветеранами війни. У Штатах існують цілі програми підтримки ветеранів. У нас це лише зароджується, підтримки і допомоги замало. Тому хочеться, аби в першу чергу близькі не відверталися від того молодого ветерана, який повернувся з війни. Він виглядає фізично здоровим, а насправді може бути психологічно травмованою людиною. Тому найперше мають допомагати рідні, не бути до нього байдужим і навіть залучати до трудотерапії. І щоб держава побільше почала дбати про ветеранів - у плані соціального захисту, фінансової підтримки. І якщо держава буде діяти, працювати, людей з психологічними та постпсихологічними травмами буде повертатися з війни в рази менше. 
 

0
0
0
0


Підписуйтесь на наш канал
Інфляція замахнулася на «святе» - сало
В Україні триває зростання цін на сало. У червні зафіксовано чергове подорожчання популярного продукту. Як повідомляє Держстат, у червні середня споживча ціна за кілограм сала становила 172,96 грн, що на 1,2% вище, ніж у травні (170,84 грн/кг).
11 годин тому
До діда на хутір. Життєва історія
На тролейбусній зупинці Вадик побачив свого однокласника Максима. "О, добре, що тебе зустрів, – як завжди, швидко заторохтів той. – Завтра збираю нашу компанію, трохи потусуємся. Треба уродини якось відзначити". "Точно, у тебе ж у липні день народження, – зрадів Вадик. Та враз посмутнів. – Але я не прийду, бо мама відправляє мене на хутір до діда".
14 годин тому
Секрет, який не дасть завестися шкідникам під мульчею
Не викидайте скошену траву. Так завжди кажуть, бо її можна використовувати для мульчування рослин та дерев. Тільки робити це потрібно правильно. Тоді не буде жодної шкоди, а тільки користь. Що ж потрібно робити, аби шкідникам не було місця під мульчею.
14 годин тому
Як зберігати часник, щоб він пролежав довго: запам'ятайте ці поради
Часник – незамінний інгредієнт на кухні, але іноді важко уникнути проростання чи висихання. «Сільський господар» розповідає, як зберігати часник, щоб він залишався свіжим надовго.
14 годин тому
Якість освітніх послуг у громадах Тернопільщини
Під час брифінгу у Тернопільській ОВА про результати рейтингової оцінки соціально-економічного розвитку громад за напрямком «Освіта» розповіли заступник начальника обласної військової адміністрації Павло Журба та начальниця департаменту освіти і науки Ольга Хома.
14 годин тому

Головне про коронавірус:
Останні матеріали
Більше статей


РЕДАКЦІЙНА КОЛЕГІЯ
Тернопіль, вул. В. Чорновола, 1А
+38 (067) 65-348-06
с[email protected]
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.

Сільський Господар © 2023 - 2025
Політика конфіденційності
Допускається цитування матеріалів без отримання попередньої згоди hospodar.ua за умови розміщення в тексті обов'язкового посилання на hospodar.ua - Сільський Господар. Для інтернет-видань обов'язкове розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовані статті не нижче другого абзацу в тексті або в якості джерела. Порушення виняткових прав переслідується Законом.

Ідентифікатор онлайн-медіа в Реєстрі: R40-04703.